Počítačový expert a gangster Charlie Parker se vrací po několika letech domů. Místo nostalgického vzpomínání na dětská léta jej ale čeká peklo v chaosu tonoucího maloměsta, ovládaného mafií. Na povrch začínají vyplouvat staré účty a Charliemu je jasné, že mu bude zase jednou horká půda pod nohama. Ale peníze nesmrdí, ani když se vylévá krev…

Petr Schink je autorem, kterého již dobře známe nejen z příběhů o Charlie Parkerovi. Většinu jeho díla tvoří postapokalyptické povídky (mezi nimi i Parkerovský sborník Špinavá práce), sborníkem povídek Století páry si ale odskočil také do steampunku. Protože se jedná o poměrně mladého autora, dá se očekávat, že kvalita jeho prací bude s přibývajícími zkušenostmi stoupat. Potvrdilo tuto předpokládanou tendenci již Vylévání krve?

Charlie Parker podruhé…

Ponechme si tuto otázku zatím otevřenou a podívejme se na knihu pod drobnohledem. Určitě nikoho nepřekvapí, že těžištěm příběhu je hlavní postava, tedy náš starý známý Charlie Parker. Od minula se nijak nezměnil – stále jde o pěkně vychytralého parchanta, který reaguje především na vůni čerstvě vytištěných bankovek. I když jde evidentně o „šedou“ (možná spíš tmavě šedou) postavu, líbily se mi Charlieho slabé stránky, například abstinenční příznaky a neustálá chuť zahnat je pořádným šlehnutím, zbabělost a podobně.

V minulé knize (Století páry) mě iritovalo, že postava často jedná bez jakékoliv hlubší motivace. Tento nedostatek Vylévání krve napravuje. Charlie sice také občas udělá pořádnou hloupost, ale rozhodně jsem neměl dojem, že by něco dělal nelogicky nebo dokonce v přímém kontrastu se svým charakterem.

Ve Schinkově Americe McDonaldy nenajdete

Další devizou Schinkových děl bývá prostředí, ve kterém se příběhy odehrávají. Kdo četl Špinavou práci, ten asi překvapen moc nebude, takže pro ostatní: kniha se odehrává v USA 20. století. Historie se vyvíjela kapánek jinak, než znáte z dějepisu, takže mrakodrapy a jedovatě žlutá loga McDonalds rozhodně nečekejte. Schinkova Amerika je totiž pořádně depresivním místem. Bezmála totalitní vláda, města řízená mafií, moderní technologie zneužité do poslední kapky, to vše vám svět románu nabídne. Kombinace gangsterek a scifi je poměrně neobvyklá, ale zvyknete si na ni rychle a zcela jistě vás pobaví.

Jinak se fanoušci žánru setkají přesně s tím, co mají rádi, s litry krve, přestřelkami jako z filmů Clinta Eastwooda, neustálými podrazy všech na všechny a dalšími atributy akčních románů. Ději nechybí dynamičnost, akce střídá akci, občas vzduchem prosviští pár hlášek, postavy vydechnou, napíchají se medikamenty, přehodí zásobníky, popovídají, zavzpomínají a jede se dál.

Příběh samotný nikterak originální není, nicméně to se nedalo ani očekávat. Charlie se vrací do svého rodného městečka, které je ale ovládáno gangem mocného Joa Moyera. Charlieho otec, bývalý vážený soudce, se napůl zbláznil; většina místních se odstěhovala a jen několik posledních se snaží zachránit své domovy před Moyerovými plány. A kdo ví, o co mu vlastně jde doopravdy?

Zasmějte se cizímu neštěstí!

Ke knize jako Vylévání krve bezpochyby patří černý humor a pořádně drsňácká mluva, opepřená hrubšími slovíčky. Plusem je, že se docela dobře zasmějete. Na druhou stranu, autor se snažil, abyste se smáli dost často, takže některé vtipy vyznívají nuceně a prvoplánovitě. Kdyby jich ubylo, posílila by se tím atmosféra temné futuristické vize, což by knihu nejspíš o trochu zlepšilo. Takhle i ve vážných momentech nevíte, jestli se náhodou nemáte raději zasmát, což není ideální způsob, jak vyvolávat ve čtenáři emoce.

Když jsem recenzoval Století páry, mým hlavním přáním bylo, aby se autor dále rozvíjel a zlepšoval, protože jsem v něm viděl velký potenciál. A nyní můžu říct, že mé přání se splnilo. Nečekejte zázraky, Vylévání krve je pořád především béčkovým akčním románem. Na rozdíl od šedivého podprůměru předchozí tvorby se ale vypracovalo na pěkný lehký nadprůměr, který bych se nikomu nebál doporučit jako relaxační četbu. Půjde-li to tak s Petrem Schinkem dál, může časem dosáhnout kvalit, které bychom v našich končinách označili jako kulhánkovské.