Je čas přestat Vás napínat… nebo možná některé napnout ještě víc. Máme v rukou výsledky druhého kola výtvarné soutěže O dračí oko 2011. Teď se tedy dozvíte, jak dopadla nejlepší sedmička obrazů, které jste Vy sami poslali do spárů pětičlenné odborné porotě. Ovšem nemůžeme Vám zatím prozradit vše. Vyhlášení vítěze proběhne 7. 7. 2012 na Festivalu fantazie 2012, takže prozatím zůstane pořadí vítězné trojice utajeno.

Ohodnoceni budou právě nejlepší tři výtvarníci, dále bude udělena speciální cena veřejnosti Miláček davů pro vítěze prvního kola a cena redakce MFantasy Miláček redakce pro jednoho z finalistů. Těšit se mohou např. na knihy či deskové hry a hlavně na trofej pro vítěze ve formě tajemného dračího oka. Takže… kdo si už může vyplňovat přihlášku na FF?

 Těchto sedm prací bude vystaveno v Galerii Nemesis, termín bude upřesněn.

Do vítězné trojice se probojovali:

ID: 7

Autor: Jitka Šenkeříková

Název: Magic

Velikost originálu: A3

Technika: kresba bílou pastelkou na černém kartonu

Slovní hodnocení výtvarnice Adély Karger: Autor dobře technicky zvládl anatomii i objem a v monochromatickém provedení vypadá práce působivě. Myslím, že se styl zobrazení spíše hodí například pro tetovací salon. Námět je zde skrytý, ale poměrně rafinovaně sdělený emocemi v tváři a vířivým něčím, co způsobí pouze to, co si musíme domyslet, což v ilustraci není nikdy na škodu.

Slovní hodnocení Květy Filipi (Zoner Press): Perfektní provedení, dodržené téma

ID: 14

Autor: Kateřina Perglová

Název: Osud

Velikost originálu: 35 x 50 cm

Technika: olejomalba

Slovní hodnocení výtvarnice Adély Karger: V této ilustraci je vidět dobré provedení anatomie, objemu i náročné techniky olejomalby. Autorovi se povedlo poměrně dobře vystihnout atmosféru a dále vybízet k bohaté představivosti. Celkovému vjemu dopomáhá především velmi efektní zpracování světla, které zdůrazňuje záři vycházející z koule.

Slovní hodnocení Květy Filipi (Zoner Press): Autor je zručný malíř, má fantazii

ID: 15

Autor: Zuzana Botková

Název: Mladá nekromanka

Velikost originálu: 4961 x 3508 px

Technika: digitálna kresba-tablet,  PSD

Slovní hodnocení výtvarnice Adély Karger: Moderní technika digitální kresby je velmi zručně a svižně nakreslená, stylizace i téma mě baví. Humorná nadsázka provedení i námětu je příjemná a cenná. Ilustrace je velmi zdařilá a musím přiznat, že kdyby to bylo možné, zvolila bych dvě první místa.

Slovní hodnocení Květy Filipi (Zoner Press): Myšlenka dobrá, na mne ale příliš “moderní”

Gratulujeme!


4. místo:

ID: 2

Autor: Petra Slováková

Název: Žárovka

Velikost originálu: A1

Technika: kombinovaná technika (pastel, tempery, fixy, akvarel)

Slovní hodnocení výtvarnice Adély Karger: Žena uvězněná v žárovce, obklopená motýly je v určitých detailech zručně technicky provedena. Škoda, že se autor spíše zaměřil na přílišnou líbivost, která tematicky připomíná dekoraci atrakce “zámek hrůzy” na matějské pouti. Celý námět mi evokuje paradox uvězněné krásky před sežráním krakenem, kde nestvůrou jsou krásní motýli, avšak význam mi uniká.

Slovní hodnocení Květy Filipi (Zoner Press): Nápadité, pěkně provedené, vystihuje téma soutěže

5. místo:

ID: 6

Autor: Hana Pilná

Název: Strážím tvé klidné snění

Velikost originálu: A2

Technika: podklad – kresba tužkou a pastelkami, dokresleno na PC (Photoshop CS5)

Slovní hodnocení výtvarnice Adély Karger: Zvolená kombinovaná technika s PC je působivá, kompozice náročnější, ale dobře zvládnuta. Příšerky jsou nápadité a pastelkami chutně provedené. Toto však zcela chybí u postav, kde je stále mnoho co zlepšovat. Bylo by dobré, zaměřit se zejména na rozevláté tvary vlasů, které jsou příliš mechanicky nakreslené.

Slovní hodnocení Květy Filipi (Zoner Press): Nutí zapojit fantazii, sladěné barvy

6. místo:

ID: 16

Autor: Kateřina Hlaváčová

Název: Kletba času

Velikost originálu: A4

Technika: perokresba dobarvená pastelem

Slovní hodnocení výtvarnice Adély Karger: Kresba ženské hlavy s motýly a hodinkami postrádá trochu život. Zaměřila bych se na studium podle skutečnosti. Rychlé skicování portrétů by mohlo pomoci k rozvinutí vlastní stylizace.

Slovní hodnocení Květy Filipi (Zoner Press): Pěkné, zručný malíř, chybí mi přímá vazba na téma

7. místo:

ID: 13

Autor: Ondřej Frencl

Název: Druid

Velikost originálu:

Technika: počítačový coloring kombinovaný s ruční kresbou

Slovní hodnocení výtvarnice Adély Karger: Zde musím ocenit odvahu zvolení náročného tématu i snahu živě scénu vykolorovat. Bohužel, celý výjev působí staticky a postrádá napětí. Z kresby je cítit úporná snaha vše vyprecizovat, ale nikde není napsáno, že je vše nutné anatomicky a technologicky zkrotit. Doporučovala bych se zaměřit na dynamiku kresby, hlavně na uvolnění a určitou stylizaci.

Slovní hodnocení Květy Filipi (Zoner Press): Kresba mne neoslovila, nesedí mi k tématu soutěže

Práce hodnotili:

Adéla Karger (výtvarnice) www.adelakarger.com

Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor Užitá malba a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Malířství se intenzivně věnuje již od střední školy, kterou absolvovala roku 2003. Ve své tvorbě využívá nejen starých mistrovských technik, ale také své zcela moderní způsoby pro zobrazování námětů dnešního světa. Pravidelně vystavuje na samostatně pořádaných i společných výstavách.

Dan Růžička (autor Galerie Nemesis) –  narozen 1961    www.danruzicka.cz

Vystudoval pedagogickou fakultu v Brně se zaměřením na výtvarnou výchovu. Pracuje ve školství – v  posledních letech jako ředitel školy.  S kresbou začínal u profesora Petra Skácela. Je výtvarným autorem řady původních komiksů.  Ve volném čase se stále věnuje ilustraci, grafickým dílům na zakázku a volné tvorbě. Používá především kresbu kombinovanou s technikou vzdušného štětce – airbrush. V roce 2006 získal na mezinárodním airbrush-festivalu 1. místo v soutěži o nejlépe vypracovanou ilustraci. Spolupracoval a stále spolupracuje s řadou časopisů, novin a reklamních agentur (např.: Moravské noviny, Ikárie, XB-1, Bublinky …).

Roman Kýbus (autor Galerie Nemesis)  www.romankybus.cz

V současné době se věnuje malování převážně obálek a vnitřních ilustrací ke knihám s fantasy či dobrodružnou tématikou od českých i zahraničních autorů. Dále přispívá svými ilustracemi do časopisu XB-1 (dříve Ikarie) a vytváří obaly na alba metalových skupin. Mimo to se výtvarně podílí i na různých projektech pro děti (např. výukové pomůcky, učebnice pro základní školy, pohádky).

Veronika Krištofová (ředitelka Galerie Nemesis)

Vystudovala VOŠIS, obor Služby muzeí a galerií, dále pak získala bakalářský titul na Masarykově univerzitě, obor Dějiny umění. Působila dva a půl roku jako správce uměleckých Lobkowiczkých sbírek v Nelahozevsi. Kromě výtvarného umění se věnuje též literatuře, píše prózu i poezii a spolupracuje s nakladatelstvím Olympia.

Květa Filipi (Zoner Press)

Pracuje v nakladatelství Zoner Press, které mimo jiné vydává i fantastiku ve své edici Zoner Fantazie.

Všem porotcům srdečně děkujeme za jejich práci!

 

Tabulka bodování jednotlivými porotci:

ID Pořadí Body Navržené pořadí
Roman Kýbus Dan Růžička Adéla Karger Veronika Krištofová Květa Filipi
7 první trojice (zatím bez pořadí)
14
15
2 4. 19 2 3 bez umístění bez umístění 3
6 5. 15 4 bez umístění 4 bez umístění 2
16 6. 13 3 5 5 5 5
13 7. 7 bez umístění bez umístění bez umístění 4 bez umístění

Partnery soutěže jsou:

Zoner Press

Galerie Nemesis

Festival fantazie

Fantasy obchod

Mephit

Argo


Z pravidel soutěže O dračí oko…

  • V prvním kole budou práce hodnoceny veřejností. Nejlepší práce postoupí do druhého kola, kde budou jednotlivými porotci hodnoceny návrhem na 1., 2., 3., 4. a 5. místo (každé ocenění může porotce použít jen jednou) nebo bez umístění. Tato ocenění jsou bodována 10, 7, 5, 3, 2, 1 bod (nepostupující práce nejsou bodovány). Vítězí práce s nejvyšším součtem bodů od všech porotců. Při shodě rozhoduje vyšší počet návrhů na 1. místo. Pokud nerozhodne ani tento způsob, proběhne nové hlasování o umístění shodně bodovaných prací.
  • Soutěžní práce se nesmí až do dne vyhlášení výsledků účastnit jiné soutěže. Nesmí jít o práce již zveřejněné jinde (včetně publikace na internetu), pro práce postupující z prvního kola to platí až do skončení výstavy soutěžních prací.
  • Soutěž je amatérská. Účastnit se nesmí autoři, kteří mají výtvarnou tvorbu jako hlavní zdroj svých příjmů, nebo jsou za ni pravidelně placeni, nebo již ilustrovali alespoň tři knihy (obálka či vnitřní ilustrace), nebo pořádali alespoň dvakrát svou vlastní (individuální) komerční výstavu, nebo se lze z jiných příčin důvodně domnívat, že nejde o amatéra.
  • Nahráním své práce na naše stránky souhlasíte s jejím bezplatným zveřejněním na MFantasy.cz, v našich propagačních materiálech a vystavením v Galerii Nemesis.
  • Výherci mají právo na obdržení cen. Předání cen proběhne na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže. Při absenci výherce mu budou ceny zaslány na dobírku (pro uhrazení poštovného). MFantasy si vyhrazuje právo naložit s cenami jiným způsobem, pokud výherce neposkytne potřebnou součinnost, zejména pokud nesdělí na požádání bez zbytečného odkladu svoji adresu nebo odmítne ceny převzít.
  • Práce, které nedodrží pravidla soutěže, mohou být ze soutěže vyloučeny, a to i zpětně, pokud vyjde porušení pravidel najevo dodatečně. Pravomoc vyloučit práci ze soutěže náleží organizátorovi.

Aktuální informace o soutěži hledejte vždy na www.mfantasy.cz nebo facebookových stránkách soutěže www.facebook.com/draci.oko.