Prostředí nejen fantastické literatury je momentálně zmítáno diskuzemi o elektronických knihách. Jsou lepší než tištěná verze? Jsou horší? Můžou je plně nahradit? Ukáže čas, že jde o slepou uličku? Každý má svůj názor. Každý si za ním stojí s odlišnou vervou. Jedno je jisté. E-booky jsou zde a některé tituly vychází a budou vycházet jen v této formě. Tak jako Válkotvůrci.

Představovat Leoše Kyšu českým čtenářům fantastiky je věc vpravdě zbytečná. Autor mezi čtenáři úspěšných titulů Poutník z Mohameda a Alláhův hněv nám tentokrát právě ve formě e-booku přináší titul, který mapuje autorovu cestu mezi vrcholové české spisovatele fantastiky.

Titul je v podstatě rozdělen do dvou částí. V té první jsou autorovy povídky publikované na Českém rozhlasu Leonardo v pořadu Nula-jednička. Tento pořad o vědě a technice je vždy zakončen čtením krátké sci-fi povídky. Kyša se stal nejen jedním z nejplodnějších, ale osobně si myslím i jedním nejkvalitnějších přispěvovatelů. Tuto část tvoří 15 krátkých povídek. Tyto povídky jsou nejen ve formě textu, ale u každé je i odkaz na archiv Českého rozhlasu, takže si dotyčné dílo můžete i poslechnout. Druhá je poté tvořena delšími povídkami, se kterými se autor zúčastnil soutěže Ikaros zaniklého časopisu Ikárie, v celkovém počtu dvou.

Největší slabinou rozhlasových povídek je jejich rozsah. Autorovy nápady jsou vesměs originální, ale omezení délky nutí autora přijít s pointou velmi brzy. Obzvlášť v porovnání s delšími díly autora působí slabším dojmem. Z mého pohledu to není ani tak výtka kvality napsaných kousků, jako spíše pocit, že by si většina těchto povídek zasloužila delší propracování.

Nejen originalitou se Kyšovy povídky odlišují od jiných takových počinů sehnatelných v množství větším, než obrovském kdekoli na internetu. Nejedná se o příběhy prvoplánové, napsané samy pro sebe. Autor se prostřednictvím nich vyjadřuje k mnoha otázkám, zmítajícím lidskou společností již dnes. Spolu se závěrečnou pointou obvykle přichází mráz po zádech. Každé povídce také předchází krátká předmluva, která nastiňuje pohnutky vedoucí k jejímu napsání.

Můžeme tak nahlédnout do budoucnosti, kde se plánování potomků díky znalostem genetiky stává otázkou pro počítače (Genetický zločinec). Můžeme se setkat s mimozemšťany (Chlupáček, Tvůrci kruhů, Velký test) či jen cesty ke hvězdám předstírat (Expedice). Velmi často je v autorovo vizích nadneseno téma sociálních rozdílů, elitářství či rozdělení společnosti (Důchod, Padlý bůh, Mašina, Zločin na Penzionu, Výjimečný trest, Vypnutí, Implantát a Nový věk). Nezapomene ani na pořádné bojové mašiny (Válečníci) a elektronické knihy (Papíráci).

Jak jsem již nadnesl výše, druhou část tvoří dvě povídky a dle mého soudu, delší rozsah autorovi sedí víc. O jejich kvalitě byla přesvědčena i porota literární soutěže Ikaros, v které se oba kousky umístili na předních příčkách.

První se jmenuje Přepadení Penzionu. Kyša se v ní vrací na planetu Penzion, kde jsou ubytováni důchodci ze všech ostatních světů. Parta důchodců-veteránů v ní ukáže cvičenému komandu, že ještě rozhodně nepatří do starého železa. Druhá povídka, Válkotvůrce, na pozadí lokální války v našich luzích a hájích odhaluje pravdu, která je svou logikou až nepříjemně pragmatická.

Tato publikace je zajímavá nejen formou, s kterou se budeme setkávat čím dál častěji. Zajímavější ji však činí obsah, kterým je souborné vydání starších povídek autora, jenž se dnes již řadí k naší špičce. Takové nahlédnutí do autorovy kuchyně je vždy zajímavým počinem, který mohu doporučit prakticky všem se zájmem o fantastiku. K tomu připočtěte nízkou cenu a skladnost a v podstatě není, co řešit.

Název:  Válkotvůrci

Autor: Leoš Kyša

Nakladatelství:  freetim(e)publishing (2011)

Vydání: první

Redakce: Pavel Koutský

Obálka: Petr Poldauf

Počet stran: 128

Cena: 99 Kč

Sborník si můžete stáhnout na Palmknihách.