Koniáš: Vlk samotář

Miroslav Žamboch

Starý dobrý Koniáš zatím ve svém posledním románu bude mít co dělat, aby zachránil svou kůži. A o tom, že ocel není tím největším nebezpečím, jsme ujištěni hned od začátku.

Koniáš – vlk, přestože kolem něj vznikají a zanikají smečky, on zůstává navzdory všemu samotářem, ostatně jako vždy. Lovčích však přibývá, jsou lépe připravení, mají více informací a jsou rozhodnuti završit tentokrát velký lov úspěchem. Na každého jednou dojde řada a není se čemu divit, že nyní si mocní dali jedna a jedna k sobě a zjistili, že za několika jejich velkými krachy stojí pouze jediný člověk, a to přece tak zůstat nemůže.

Koniášovi roky nezadržitelně přibývají, stejně jako jizvy, které nejde zacelit. Dál se však svoji cestou ubírá sám, i když na druhý pohled tomu tak úplně není. Tak jako soupeři – císař, Varatchi, Konvent – má vytvořené své sítě, má kontakty, umí obchodovat a je maximálně informován. O dost více a zjevněji než v povídkách je zdůrazněno, že není pouhým válečníkem. Také není tulákem, který by měl hluboko do kapsy, dopřává si trochu toho luxusu a sám si to uvědomuje.

Hned od začátku jsme do děje vztaženi na několika stranách a frontu prožíváme z několika pohledů. Autor jednotlivé dějové linky drží pod kontrolou i přes jejich vzájemné protínání, kdy se i vedlejší dějové linky protnou sami navzájem, aniž by přímo následně ovlivnili hlavní děj.

Nejde tedy jen o Koniáše ale i ostatní postavičky okolo jsou pečlivě vykreslené a u nejednoho čtenář neví, co má od něj nakonec očekávat. Vysoký šlechtic, ninja, čarodějnický adept, malá zlodějka a další jsou zvláštním ale vynikajícím mixem. Až během čtení si uvědomujete, že občas držíte palce nejen Koniášovi, a to i přestože většina vedlejších postav stojí na opačné straně než protagonista. Nejde totiž jen o finální střet proti hrdinovi, ale i o půtky a intriky právě mezi těmito postavami.

Zjednodušeně si to představme na šachovnici, kde bílá dáma je obklopená černou nepřátelskou armádou, kterou netvoří jen nezajímaví jednodušší pěšáci, ale i figury vyšší až po krále, na kterého Koniáš dosáhnout nemůže, i kdyby se snažil sebevíc a ze hry vyřazoval další a další figury. A právě rozmanitost vyšších figur dodává knize to správné napětí a zajímavost. Protože v knize nejsou jen dvě barvy – černá, bílá – ale celá paleta a ne každá figurka je jednobarevná, včetně hlavního hrdiny.

Nechybí samozřejmě klasické vypjaté a do posledního detailu propracované souboje, Koniášovy hlášky, drsný humor. Kdo zná Žambochovu tvorbu, nebude pro něj těžké odhadnout, kam se dějová linka bude ubírat. Autor ale i tak ukáže, že všechny její zákruty přece jen neznáme. Zvláštní je i vztah Koniáše asi k jediné ženě, ke které se na jednu stranu touží přiblížit, avšak proti jeho dalším příběhům, od ní stejně zachovává odstup.

Při nahlédnutí do knihy mě potěšila přítomnost ilustrací, ale při řádnějším zkoumání jsem jimi nadšen nebyl. Snaha o lepší estetický účinek a okořenění čtení se nekonala. Jejich samotné vzezření se vůbec k tématu knihy nehodilo. Lidé na nich vypadají, že jsou oblečeni do zcela normálního oblečení – rádiovka, mikina, nátělník – a jen třeba přítomnost meče poukazuje na to, že jsme ve fantasy (já bych to samozřejmě nakreslit nezvládl, ale když to tak působí na běžného čtenáře, je někde chyba; ale u Muže na stezce jsem problém neměl). V JFK či fantasy v našem světě by obrázky odpovídaly bez problémů, ale tady bylo jejich vyvedení pro mě rušivé. Naproti tomu proti obálce výhrady nemám.

Říkat si, že je tu další Koniáš – Žamboch, který nám už nic nového nepřinese, by bylo fatální chybou. Je to ten Koniáš, kterého dobře známe, ale v asi nejgrandióznějším příběhu, při kterém ukáže své další stránky a zakusí to, co jej ani ve snu nenapadlo. Autor i přes vysoko umístěnou laťku minulých děl dokázal udržet její výšku, možná ji ještě o stupínek posunul.

[Konec knihy přímo plynule přechází v povídku Konec vlka samotáře.]

Zařazení: Koniáš
Dílo: Vlk samotář
Autor: Miroslav Žamboch
Nakladatelství:  Triton (2008)
Vydání: první
Redakce: Jiří Popiolek
Obálka: Lubomír Kupčík
Ilustrace: Petr Vyoral
Počet stran: 640
Cena: 399 Kč (pro členy Trifid klubu 329 Kč)