Dějiny? To slovo možná mnohé odradí, ale to by byla chyba. Nenechte se zastrašit! Trudi Canavan nám opět předkládá poutavý příběh o osudech lidí a jejich zemí, který se v ničem nepodobá učebnici dějepisu.

Tessia se chce stát léčitelkou. Její sen je pomáhat lidem. Jenže někdy se sny plní úplně jinými způsoby, než si představujeme. Tessia se při ošetřování pacienta v domě místního čaroděje lorda Dakona připlete do cesty mágovi ze sousední země zvané Sachaka. Cizí čaroděj se jí pokusí násilím zmocnit a v té chvíli se Tessia nevědomky brání magií. Zjišťuje, že je předurčená k tomu stát se čarodějkou, a lord Dakon ji přijímá do učení. Jenže to není v nejvhodnější dobu. Sachakané se totiž chystají k invazi a Tessia se rázem ocitá uprostřed magické války. A mezitím na druhé straně hranic bojuje jiná žena, Stassa, vlastní bitvu se sachakanskou společností…

Tessia si je v několika ohledech podobná s jinou hrdinkou Trudi Canavan, Soneou. Obě zjistily ve vypjaté situaci, že jsou předurčené. Pro obě to znamenalo značný posun ve společnosti. A obě se zapletly do bojů se sousední Sachakou.

Jeden rozdíl ale přece jen mezi nimi je: pár stovek let. Sachakanská válka se totiž odehrála dávno před Soneinými dobrodružstvími. Důsledků to má vícero. Na jednu stranu Zrození čarodějky odhaluje detaily, které nám byly v Trilogii o černém mágovi a Trilogii Zrádkyň doposud zastřeny a které jsou jedním z hlavních důvodů, proč knihu číst. Na druhou stranu jsou tu i detaily, které jsme možná vědět nechtěli. Naštěstí jde jen o jednu nebo dvě informace, které by nám mohly naznačit další vývoj Trilogie Zrádkyň.

Autorka mě tedy mile překvapila. Zvládla udržet důležité záhady pod pokličkou a zároveň nám vylíčit maximum z historie války, která výrazně ovlivnila chod věcí v Kyralii a Sachace na stovky let. Skoro až neuvěřitelné, že by se všechny ty přelomové objevy a události staly v tak krátkém časovém úseku.

Láká mě srovnávat s ostatními knihami autorky, především s tou předpolední, Velvyslancovou misí (první díl Trilogie Zrádkyň). Zmizely některé nešvary, na něž jsem upozorňoval ve své recenzi. Stále sledujeme události prostřednictvím několika postav, avšak ve Zrození čarodějky už nedochází k takovým nejasnostem ohledně osoby vypravěče.

Australská autorka promyšleně střídá dvě dějové linky (vždy v tom nejzajímavějším momentě), aby udržela napětí. Válečné prostředí přitom podstatně pomáhá. Hlavně ve srovnání se zápletkou Velvyslancovy mise, kde na napětí dlouho čekáme. V tomhle ohledu je samostatný román Zrození čarodějky ve velké výhodě.

A největší plus ve srovnání s Velvyslancovou misí? Chybí přílišné rozebírání myšlenkových pochodů hrdinů. Ano, autorka se stále snaží svým typickým způsobem racionalizovat chování postav, avšak tentokrát nezabíhá do nepříjemných extrémů (nebo jsem si už zvykl?), kdy by například prozradila příliš mnoho.

Asi chápete, že jsem s tímto prequelem k oběma trilogiím o čarodějce Sonei spokojený. Důležité také je, že se nemusíte bát, abyste se nedozvěděli příliš z ještě nevydaných dílů Trilogie Zrádkyň.

A v jakém pořadí tedy knihy číst? Nejlépe v tom, v jakém vyšly (i přesto, že tato kniha byla napsána a původně plánována k českému vydání před prvním dílem Trilogie Zrádkyň – řekl bych totiž, že úvod trilogie by pak mohl být ještě méně zajímavý). I když se Zrození čarodějky odehrává mnoho let před ostatními knihami, nezačínal bych jím a přečetl si raději nejdřív Trilogii o černém mágovi (i první díl Trilogie Zrádkyň).