I přestože je zima a Českou republiku bičuje ukrutný mráz (Určitě z Ruska) se do našeho hlavního města Prahy sjelo mnoho nadšenců nejen her, ale i fantasy, sci-fi, anime a dalších zájmů. Program, stejně jako každý rok byl nabitý a vždy bylo z čeho vybírat. Několik místností plných konzolí, PC a DDR.

Fanoušci se začali do Prahy sjíždět již ve čtvrtek 2.2. a v metru či autobuse je nešlo přehlédnout. Nastala nekonečná chvíle čekaní, a pak se dveře conu otevřely a návštěvníci mohli konečně uniknout chladnému sevření zimy. Ačkoliv pořadatelé dělali, co mohli, fronta se přeci jen nakonec vytvořila, ale nebylo to nejhorší. I přes to, že vznikla fronta, byl první den víceméně mrtvý. Program i lidé se teprve začali rozjíždět.

Zastřelit pár emzáků

Druhý den už byl slibnější a lidí postupně přibývalo. Program se rozjel a chodby zaplnil smích a rozhovory kamarádů, kteří se dlouho neviděli.  Ve vstupní hale stály stánky s knihami, figurkami, hrníčky a jiným fanovským zbožím, až člověk občas nevěděl, co si vybrat. Jedním ze zajímavých překvapení byly staré hry, které jsme mohli kdysi vídat v různých centrech, kde se za desetikorunu dalo zastřelit pár emzáků, či si dát souboj s kamarádem. Tyto sice staré, ale nikoliv nudné hry byly samozřejmě zadarmo a spousta lidí toho využila.

Dál tu pak byla obří herna plná deskovek, konzolí a jiných her. Ve vyšších patrech pak probíhal program. Letos byl asi nejzajímavější program o Japonsku v rámci jeho linie NipponCon a sublinií AMOK (Anime Manga Otaku Noc), J-Culture(Japonská kultura, oblékání apod.) a YUKIfest (Manga knihovnička a haircut).

Nicméně ani ostatní program nebyl ochuzen a návštěvníci se dočkali různých přednášek, workshopů, promítání a v neposlední řadě je třeba taky jmenovat tzv. přednášky s hvězdičkou. Čas stejně jako na každém conu nasadil rychlost světla a čas do neděle se krátil.

Program i letos zpestřila ohňová show a musím ocenit mnoho lidí, kteří vyšli ven se podívat, neb jsem měl pocit, že učínkujícím zmrzne i ten oheň.

Očima redaktorky Zoner Pressu

Con se mi opravdu líbil, překvapila mě návštěvnost a Modrá škola je moc hezké prostředí. Program byl zajímavý a moc mě potěšilo, že i na naše dvě věci – povídání s tvůrci edice Kroniky karmínových kamenů a besedu o překladech mang s Honzou „hintzu“ Horgošem – přišlo poměrně hodně posluchačů. Celková atmosféra Pragoffestu byla příjemná a určitě se těšíme na její další ročníky

Vše jednou končí, co začíná, a i na PGF nastala neděle, asi nejhorší den, den loučení a vzpomínání na uplynulé dny. Všichni se balili obohaceni o nové zážitky, nové vtipy a snad i nové vědomosti v oblasti fantastiky a nejen v ní. Nu nezbývá nic než konstatovat, že čtyři dny utekly jako voda, bylo to super, bylo to epické a za rok se těším znovu.