Věnování třetí knihy Richarda A. Knaaka ze světa akční počítačové RPG hry Diablo zní: Pro všechny čtenáře, kteří si žádali více Zayla s Humbartem… Není se co divit, že se autor rozhodl dosadit do své třetí knihy právě tuto dvojici. Věřím, že nekromancer Zayl s obživlou lebkou žoldáka Humbarta mají čtenářům ještě mnoho, co nabídnout.

Hlavní hrdina putuje po událostech popsaných v knize Království stínu na západ od Kehjistánské džungle. Hnán nutkáním, kterému sám nerozumí, dorazí do města Westmarche, kde se setkává se šlechtičnou lady Nesardo a jejím opileckým bratrem Sardakem. Nejen kolem jejich sídla ale i kolem nich samotných se začínají dít těžko vysvětlitelné věci a Zayl se sourozencům rozhodne v rámci svých možností pomoci. Dostane se tak do středu událostí, o jejichž rozsahu se většině zúčastněných ani nesní. A opět to bude na odvážném a odhodlaném nekromancerovi a jeho nemrtvém příteli, aby se postavili zlu, hrozícímu pohltit svět.

Do třetice všeho dobrého, praví staré přísloví (nebo kamarádi po druhém pivě). Se zněním této moudré věty v hlavě jsem otevřel třetí dílo Richarda A. Knaaka ze světa Diabla. A nelitoval jsem.

Příběh se tentokrát odehrává ve městě, tedy běžném lidském městě se svými pravidly a zákony. To vyžaduje trochu odlišnější přístup k vystavění zápletky a hlavně napětí. Autor se s tímto problémem popasoval bez větších problémů. První polovina knihy mi téměř připomínala klasický fantasy detektivní příběh ze světa Jestřába a Rybářky Simona R. Greena. Nicméně jak se děj přehoupl do své druhé poloviny, zápletky se začaly rozplétat a děj nabral na akčnosti. Z mého pohledu výborná práce, další motání už by vytvořilo klubko dosti nepřehledné.

Propracovanost postav se drží na kvalitní úrovni. U hlavního hrdiny bych oželel tolik výprav do jeho mysli, které jsou někdy dlouhé až odstavec, dva a můžou mít tendenci rozmělňovat napětí právě probíhající situace. Kvalitní práci autor odvedl tradičně na postavách záporných. Opět se nejedná o ploché karikatury slintající blahem nad tou trochou krve, kterou chtějí přispět do mašinérie jménem chaos. Jeden je puzen ke svému konání nočními můrami (i když přidané hodnotě svých činů ve smyslu vládnutí světu se moc nebrání). Druhý dokonce ke svému přesvědčení došel po dlouhých bojích na straně dobra a filosofických rozvahách.Obálka titulu Diablo - Pavoučí měsíc

Kvalitně napsaný příběh ze zajímavého prostředí. K odpočinku a zábavě možno doporučit všem. Jediné omezení je pro lidi, kterým se nezamlouvá představa pavouků velkých jako kočka, zakusujících se do lidských hlav.

 

Hodnocení: 70% (- 70% pro čtenáře s arachnofobií)

Dílo: Pavoučí měsíc

Autor: Richard A. Knaak

Překlad: Jan Netolička

Redakce: Jiří Popiolek, Libor Marchlík

Obálka: Glenn Rane

Počet stran: 348

Nakladatelství: Fantom Print, 2007

Cena: 229 Kč