Pragocon a PragoFFest. Konkurence? Nikoliv. O tradiční Pragocon se potřetí postará tým Festivalů fantazie. Součástí akce bude i GameFFest, proto nese setkání název PragoFFest 2012. Příznivci fantastiky a her se na něj vypraví 2. – 5. února do Modré školy v Praze. Kromě zrušení povinné přihlášky nabízí akce i další novinky.

PragoFFest vznikl rozšířením původního Pragoconu o program GameFFestu, proto se může pochlubit obrovskou hernou s množstvím nejrozmanitějších her. „Ani specializované herní akce nenabízejí tolik možností si zahrát a v šíři od deskovek, kartiček přes RPG, figurky až po hudební, počítačové a konzolové hry,“ řekl k programu hlavní organizátor PragoFFestu Václav Pravda. „PragoFFest mimochodem bude premiérovou akcí pro novou konzoli Playstation Vita,“ dodal.

Loni bylo na PragoFFestu k vidění celkem přes 530 pořadů, včetně turnajů. „Tlačíme na neustálé zvyšování kvality a pestrosti, rušení výplňových pořadů a projekcí, výběr mezi přednášejícími a rozvoj spolupráce s novými. PragoFFest tedy nabízí opravdu velký a pestrý výběr pro každého. Pro ročník 2012 plánujeme kolem 500 pořadů,“ uvedl Pravda, který vede celou sérii Festivalů fantazie.

Václav Pravda doporučuje PragoFFest 5 skupinám účastníků

1. Opravdovým fanouškům fantasy a sci-fi, kterým poskytuje program zaměřený přímo na ně v mnoha programových liniích.

2. Hráčům videoher, kterým nabízí obrovskou hernu a přednáškový program, které nikde jinde než v sérii Festivalů fantazie nenajdou.

3. Hráčům a příznivcům RPG, protože tak bohatý a kvalitní program nemá srovnání nikde jinde s výjimkou Gameconu.

4. Otaku  a dalším příznivcům mangy a anime, protože 3 programové linie zaměřené na mangu a anime dorovná jedna a předčí jen dvě specializované akce a ty jsou od PragoFFestu časově vzdálené 2,5 a 3 měsíce, takže PragoFFest je příležitostí pro otaku ve správný čas.

5. Nefanouškovské veřejnosti včetně rodin s dětmi, pokud má alespoň vlažný vztah k fantasy, sci-fi, RPG, anime a hrám.

Počet návštěvníků by měl oproti minulým ročníkům stoupat. „PragoFFest 2010 navštívilo 830 fanoušků, PragoFFest 2011 už 1390 fanoušků. Letos očekáváme 1600 fanoušků, a ač bezvěrci, modlíme se za víc, protože zvýšené DPH, zvýšený nájem a zvýšené ceny dalších vstupů jsou hrozivé,“ sdělil Pravda.

Výhodou PragoFFestu je snadná dostupnost pro v Praze bydlící a studující a pro ty, kteří mají mezi nimi přátele, takže u nich mohou přespat. Kromě her všeho druhu a jejich výuky, prodeje a turnajů o ceny se pro rok 2012 chystá bohatý program, řada vylepšení organizace a další novinky.

Jednotlivé programové linie budou opět připraveny zejména pro fanoušky Dračího Doupěte a dalších her na hrdiny, seriálů a filmů Harry Potter, Pán prstenů, Star Trek, dalších nových i známých seriálů, upírů a dalších nočních tvorů všech seriálů a knih, mangy a anime a Japonska a mnoha dalších témat.

3 hlavní novinky k 3. ročníku PragoFFestu

č. 1: Zrušení přihlašování pro většinu účastníků a zjednodušení vstupného.

Přihlašování k účasti na PragoFFest (již spuštěno) je nutné jen u autorů pořadů a v případě, že chcete ubytování zajistit od pořadatelů a/nebo chcete slevu a další výhody za přihlášení a zaplacení předem. V ostatních případech stačí na recepci festivalu zakoupit vstupenku. Výpočet vstupného a slev byl zjednodušen při zachování všech možností.

č. 2: Změny v rozmístění programu a služeb.

Nová počítačová herna a přednáškový program o hrách nově v přízemí (tedy součástí levnějšího vstupného na samotný GameFFest). Přesun šatny do suterénu. Přesun RPG linií do 1. extra patra k čajovně (pro noční hraní) a jejich spojení do RPG Aliance.

č. 3: Rozšíření nabídky občerstvení, zrychlení obsluhy.

Širší sortiment (nově hamburger, 11° pivo Chotěboř Polo, guláš, česneková polévka a speciální poléFFka), nová organizace buFFetu pro rychlejší obsluhu (2 výdejní okna, lepší vnitřní organizace), nový bar v 1. patře (bagety, párky v rohlíku, základní nabídka alko a nealko včetně točeného piva a Kofoly) s pozdní zavírací hodinou.

Další novinky

– Velké plátno pro projekci filmů s HD projektorem z Blue-Ray a 4+1 aparaturou v hlavním sále.

– Změna organizace turnajů v deskových hrách – Turnajů bude méně, ale možností získat ceny více a s větší šancí na výhru. Každý účastník dostane kartičku a za vyzkoušení vybraných her dostane samolepku/razítko. Vyplněné kartičky budou každý den navečer slosované o zajímavé výhry.

– Kostýmová soutěž nově i na PragoFFestu – Účastníci budou hodnotit kostýmy v průběhu PragoFFestu na kartičky jednotlivých kostýmů, vítězové budou vyhlášeni v sobotu na Večeru Fantazie.

– Více hostů a extra programu, více konzolí, více RPG heren, širší nabídka hudebních her a celkově bohatší program.

Přibývající novinky budeme oznamovat postupně.

Videoreport z PragoFFestu 2011

Další informace na www.pragoffest.cz a www.gameffest.cz.