Znáte Michaela J. Sullivana? Jeho sérii Dobrodružství Riyria? Královské spiknutí? Jestli ne, nedivím se. Sullivan je pro české čtenáře relativně novým jménem, ale měli bychom ho zavést do osnov předmětu Klasická fantasy. Teď si všichni poznamenáme do svých sešitů tohle jméno, protože se objeví v příštím testu! Dělám si legraci. Ne, nedělám.

Zloděj Royce a bojovník Hadryan jsou po událostech Královského spiknutí tak trochu hvězdy. Jejich jména jsou známá široko daleko, což pro někoho z jejich oboru není úplně dobré. Finanční krizí ale netrpí, a tak ze zvědavosti vezmou mizerně zaplacenou práci na okraji světa, o kterou se jim postaral jeden starý známý. Vesnici Dahlgren sužuje neznámá zrůda a něco společného s tím má i tajemná věž Avempartha stojící opodál. Ze záchrany vesnice se ovšem vyklube něco víc…

Zima/bouře/válka (dosaď libovolné) se blíží

Kniha má s minulým dílem hodně společného. Avempartha pokračuje ve velmi sympatickém stylu prvního příběhu zlodějské dvojice. Vyprávění odsýpá, napětí se drží jako Royce na zdi libovolně vysoké věže. Postupně odkrýváme střípky z intrik církve na jedné straně a čaroděje Esrahaddona na straně druhé. Sullivan ale vyvažuje misky vah tak mistrně, že si nemůžeme být jistí, na čí straně je vlastně pravda.

Zatímco sledujeme dobrodružství Royce a Hadryana, do pletich církve se zaplétá i princezna Arista a další postavy známé z prvního dílu. Začíná nám docházet, že problém, který má malinkatá vesnice v lesích daleko od civilizace, není ten hlavní. Ze stínů totiž začíná vystupovat závažnější problém, a to blížící se konflikt, který ovlivní celý svět. Čím víc si uvědomujeme, že Sullivan nám ve svém šestidílném cyklu nepředhodí jen několik jednoduchých, samostatně fungujících zápletek, ale promyšlený celistvý příběh, tím víc si ho musí každý čtenář oblíbit.

Sullivanův svět možná není tak rozsáhlý a propracovaný jako některé další, ale rozhodně se nemusí za nic stydět. Avempartha ukázala, že má vše dostatečně promyšlené. Zpracování si drží vysokou kvalitu a kniha se čte velmi, velmi příjemně. Nehledejte zde těžké intelektuální čtení, Dobrodružství Riyria je klasickou ukázkou dobrého odpočinkového čtení, do kterého se bez problémů ponoříte.

Kdybych měl najít nějaký nedostatek, přál bych si, aby byla kniha delší. A je škoda, že z velké části zmizel s postavou mnicha Myrona i příjemný Sullivanův humor. Je to ale taky tím, že události kolem Royce a Hadriana nabírají vážnější ráz. Několik postav to taky bude stát krk.

Až při psaní této recenze jsem narazil na chybu, která člověku snadno unikne, ale trošku zamrzí (nebo přinejmenším překvapí), když si jí všimne. Jméno vesnice Dahlgren má v textu a na mapce jinak poskládaná písmenka (na mapě „Dalhgren“). Chvíli jsem si s tím lámal hlavu, až jsem zjistil, že chyba je už v originální mapě.

Tento detail však nemůže ubrat knize, jako je Avempartha, na kvalitě. Jestli máte zájem o povedený příběh z klasického fantasy světa, kde se mísí akce, intriky, tajemno a napětí, neváhejte a běžte si pro obě knihy, které zatím vyšly. Čekají nás další čtyři a já se šíleně těším na tu následující.

Hodnocení: 85%

Název: Avempartha
Autor: Sullivan, Michael J.
Nakladatel: Argo
Překlad: Jana Rečková
Obálka: Michael J. Sullivan
Redakce: Dominika Křesťanová, Marie Semíková, Milan Dorazil
Rok vydání: 2011
Počet stran: 280
Rozměr: 150 x 210
Provedení­: hardback

Stránky autora.

Náhled originálu knihy: