Trilogie zrádkyň australské autorky Trudi Canavan navazuje na její předchozí velmi úspěšnou Trilogii o Černém Mágovi, kterou recenzenti ztrhali a mladí čtenáři si oblíbili. Pokud jste Černého mága nečetli a chcete si Zrádkyně opravdu užít, tady se zastavte a vraťte se po přečtení první trilogie. Znatelně by vám chyběly jemné nuance předchozího příběhu a také váš vztah k postavám by nebyl tak vřelý, případně nenávistný. Za sebe jako čtenáře, který se předtím s touto autorkou nesetkal a předchozí trilogii nečetl, ale musím říct, že kniha je napsaná tak, že se „chytnete“, aniž byste předchozí příběh znali podrobněji.

Přestože je Sonea hlavně o čarodějích a jejich intrikách, nečekejte od ní mávání hůlkami a ani boj o trůn. Když teď dochází na obsah, vybavují se mi slova River Song: „Spoilers!“ Abyste si tak mohli příběh vychutnat sami, uvedu zde pouze velmi stručný nástin toho, co vás tentokrát se Soneou čeká. Vyslancova mise se odehrává zhruba dvacet let po událostech popsaných v první trilogii. V knize se tak objevují nejen postavy, s kterými se již čtenář sžil, Sonea, Cery, ale také jejich dnes dospělé děti.

Sledujeme zde dvě hlavní dějové linie a to Soneyinu, kde se setkáváme se starým známým Cerym a také nově i s jeho dcerou, dále pak linii Lorkina, syna Soney a Akkarina. Sonea s Cerym a Anyi řeší intrikaření mezi mágy a hledá vraha Zlodějů. Lorkin se naproti tomu vydává do Sachaky, aby se zde věnoval diplomacii a nutil nás přemýšlet, zda mají děti trpět za hříchy otců. Všechno okolo si musíte přečíst sami. Na konec knihy se pročtete rychle a snadno. Nebudete mít sice narušené spaní z důvodu nutnosti zjistit, jestli se hrdina dostane z kaše, ale chtít číst dál se vám bude.

Abychom soudili knihu podle obalu, tak ten je vcelku povedený a na regálu vás rozhodně zaujme. Stále říkám, že v jednoduchosti je krása. Kniha je v příjemné pevné vazbě, a tak se v tašce zákonitě docela pronese. Tím však nechci říct, že titul se nehodí mezi oddechovou četbu do MHD či pod školní lavice. V žádném případě mu nechci křivdit. Patří totiž hlavně tam.Nechci tady psát, jak se knižní gurmán ve mně svíjel v křečích, a rodil, až bylo vidět hlavičku. Popravdě se vám přiznám, že bych po knize sama dobrovolně nesáhla, avšak nejsem zklamaná, protože si Sonea na nic nehrála a nikdo se tam netřpytil.

Kniha je vhodná pro mladší čtenáře a troufám si říct, že pro ty méně sečtělé. Její čtení je velmi nenáročné, až na čas. Charaktery jsou stejně jako v předchozích knihách jasně čitelné a jednoduché, to ale neznamená, že je autorka podává černobíle a krmí vás dobrem a zlem. Je si velmi dobře vědoma, pro kterou čtenářskou skupinu píše! A za to u mě Michelinskou hvězdičku má. K dobru jí také dávám, že poměrně uvěřitelně zvládla přerod postav v „dospělé lidi“.

Autor: Trudi Canavan

Překlad: Eva Chmurová

Počet stran: 368

Typ vazby: pevná