Čas do uzávěrky soutěže se krátí, a tak tu pro Vás máme představení porotců letošního ročníku soutěže O Dračí řád. Doufáme, že porotci Vám svým slovním hodnocením pomohu posunout se ve Vaší tvorbě o kousíček dál. Porota se skládá ze čtyř redaktorů MFantasy a čtyř tváří fantastiky – lidí, kteří mají k fantasy tvorbě co říct. Zajímá Vás, jak u nich zabodujete? Pravidla soutěže naleznete zde a cenami se můžete pokochat zde.

Hana Fruhwirtová – předsedkyně poroty

Editorka a redaktorka Zoner Press

Osobně mám ráda dobrodružné fantasy, neotřelé nápady i dobře zpracovanou klasiku, mám ráda humor ve fantasy, momentálně se zajímám o autory ze střední a východní Evropy. Mezi mé dlouholeté oblíbence patří Andrzej Sapkowski a Simon Hawke. Připadá mi zajímavé sledovat ženské hrdinky ve fantasy literatuře.

Karolína Francová

Spisovatelka

S fantastikou jsem se seznámila prostřednictvím románu Nonstop od Briana Aldisse, když mi bylo nějakým 14-15 let. Aldissův román pro mě byl jako blesk z čistého nebe. Nešlo jen o napínavý a výborně gradující příběh o generační lodi, jejíž obyvatelé v průběhu času zapomenou na své kořeny, ale především to byl příběh o tom, jak moc se člověk může změnit, aby ještě zůstal člověkem.

Dodnes tak v rámci fantastiky upřednostňuji tu „psychologickou“ a nejvíc si mě získaly knihy a autoři, kteří se nějak dotýkají témat lidského vědomí a mysli a kteří se zabývají dopadem všech těch nejrůznějších scifistických a fantastických motivů a nápadů (ať už převratných vědeckých objevů nebo magie a nadpřirozených bytostí) na lidské nitro, osobnost a duši. V čele mých nejoblíbenějších knih tak stojí Duna Franka Herberta, trilogie Xenogenesis od Octavie Buttlerové nebo Stárnoucí slunce či Kukaččí vejce od C. J. Cherryhové. Z českých autorů mě vždycky zaujmou texty Vilmy Kadlečkové.

Miroslav Ilenčík

Šéfredaktor nakladatelství XYZ*

*Šéfredaktor jednoho z největších nakladatelství v České republice. V knižním oboru pracuje od druhé poloviny 90. let.

Václav Pravda

Organizátor Festivalu fantazie a dalších conů

Narodil jsem se v roce 1969. Po chotěbořském gymnáziu jsem vystudoval Automatizované systémy řízení a inženýrskou informatiku na ČVUT. V oboru jsem nepracoval a přešel jsem do marketingově obchodních pozic, například v Ericssonu. Následovalo 8 let skvělé práce v Hewlett-Packard, vedl jsem vzdělávací centrum. Od listopadu 2008 zkouším profesionalizovat pořádání conů.
Už od dětství jsem hodně četl, každých 14 dní jsem si půjčoval v knihovně kolem 10 knih, většinou fantastiku a dobrodružné, ale i humoristické a další knihy.
Myšlenka na uspořádání srazu fanoušků fantastiky přišla v roce 1993, po mém prvním Parconu v Šumperku. V roce 1994 jsme založili sci-fi klub Avalon a začali vydávat fanzin Zbraně Avalonu, organizovat literární soutěže (dodnes Ježíšku, já chci plamenomet), vydali jsme 3 SF CD a podobně.
V roce 1996 jsme uspořádali první Avalcon. Ten jsme rozvíjeli až do podoby Festivalu fantazie, největšího setkání příznivců fantastiky a her v ČR. Podzimní chotěbořský FF Speciál jsme letos změnili na pražské FanCity a trojici doplňuje PragoFFest, nástupce Pragoconu. Na všechny vás zvu.

Lucia Slezáková

Nezávislá porotkyně*

Večný čitateľ, stále hladný po nových knihách. Momentálne som dočítala Kulhánka a chystám sa na nového Žambocha. Mám rada aj sci-fi aj fantasy, no najviac ma tešia mixy rôznych žánrov alebo iné žánrovo nezaraditeľné veci. Preferujem českých autorov pred americkými. Okrem sci-fi a fantasy čítam ešte detektívky. Vyrastala som na klasike (Feist, Tolkien, Asimov, Heinlein).

* Hodnotila už např. Cenu Karla Čapka (pozn. red.)

 

Karel Doležal (Sikar)

Redaktor MFantasy.cz

Zapadlá internetová doupata mě znají jako Sikara, ovšem jak něco publikuji oficiálněji (včetně MFantasy), nestydím se za občanské jméno Karel Doležal.
Hodnotil jsem loni a vrhám se na to i letos. Proč? Lidé zlatí, slovní komentář je přesně to, co mi loni chybělo. Až teď mám možnost vytahat za uši všechny hříšníky. Jsem rýpal. A cynik. Navíc docela nevybíravý, co se hodnocení týká. Řídím se tím, co na mně praktikoval vlastní otec – jak píšete špatně, buď vás posunu dál nebo vás donutím s psaním přestat. Píšete dobře? Fajn.
Chcete mě zaujmout? Pamatujte, méně je někdy více. Za každou cenu epika neznamená dobrou povídku. Proto také zase doufám v nějakou opravdu dobrou komorní fantasy. U mého kritického oka vítězí originalita, vtip a nějaká hlubší myšlenka.
Pokud byste se (jako správní hnidopiši) ptali, co jsem sám napsal, proplesknu vás Mlokem 2011, kam jsem vpašoval pro jistotu hned tři povídky.
Stručně, jsem zlý, žeru malé děti, trhám mouchám křídla a pisálkům ideály. A někdy taky hrozně přeháním.

Zuzana Vašíčková (Daletth)

Redaktorka MFantasy.cz

Jsem studentkou vysoké školy a snažím se být aktivním členem českého fandomu. Pokud se zrovna neučím a nevydělávám si na stohy knih, které jsou mojí neřestí, věnuji se vlastnímu psaní nebo čtení. Kromě oněch stohů knih čtu v hojné míře i tvorbu začínajících autorů v internetových vodách. Psaní fantasy na amatérské úrovni se věnuji poměrně dlouhou dobu. Publikuji na internetu, pravidelně se účastním literárních soutěží, workshopů a přednášek o psaní a věcí s tím souvisejících. Ve své tvorbě se, kromě psaní bakalářské práce, vracím nejčastěji do vlastního imaginárního světa jménem Accad a k jeho obyvatelům. Díky nim jsem se vloni umístila v soutěži „O Dračí řád“ mezi první desítkou. Kromě toho jsem už v několika soutěžích, byť částečně amatérských, stála také na straně porotce, takže se nemusíte bát, že by se vaše povídky dostaly do špatných rukou. Ovšem patřím mezi ty porotce, kteří kromě nápadu a zpracování ještě přihlížejí hodně ke gramatice a také k typografii.

Ján Ščigulinský (Max)

Redaktor MFantasy.cz

Moje meno je Ján Ščigulinský a pod menom Max už niekoľko rokov píšem pre mfantasy.cz recenzie na hry a občas sa mi podarí článok o filme alebo soundtracku. Z tejto vety je myslím jasne pochopiteľné, že z fantastiky ma predovšetkým zaujímajú videohry – a tých je v žánre fantasy vlastne väčšina. Cudzie mi však niesú ani knižné príbehy, momentálne sa napríklad snažím prehrýzť ságou Song of Ice and Fire. Filmy obdivujem predovšetkým animované, ak by som mal byť konkrétny, tak napríklad Beowulf, How to Train Your Dragon alebo 9 majú môjmu vkusu najbližšie.
Všeobecne by sa dalo povedať, že ma oslovuje všetko, čo oplýva dobrým dejom, realisticky vykreslenými postavami a/alebo silnou atmosférou. Osobne mám radšej „klasickejšiu“ fantasy, ale nevadí ani niečo inovatívne, pokiaľ to dáva zmysel a nie je to nuda.
Na hodnotenie vašich výtvorov v literárnej súťaži ma pripravila nielen moja schopnosť vytvoriť si a vyjadriť názor na vec – vytrénovaná dlhoročnou recenzetskou činnosťou a ocenená účasťou vo finále súťaže Gandalfovo Brko – ale aj zopár vlastných literárnych výtvorov, výborná znalosť slovenského jazyka – som ozajstný grammar Nazi, takže pozor na hrubice – a samozrejme minuloročná účasť v porote tejto súťaže.
Na záver dodám, že sa veľmi teším na príval ovocia vašej predstavivosti a všetkým, ktorí plánujú bojovať o Dračí řád, prajem veľa zdaru!

Martin Caha

Zástupce šéfredaktora MFantasy.cz

Též zvaný Macík. Fantasy mne oslovilo před sedmi lety, do té doby jsem četl převážně historické romány. Tehdy jsem poprvé otevřel knihu z žánru fantasy a podlehl jí. Dodnes nezapomenu na Tajemnou komnatu od Rowlingové. Tenkrát jsem ani nevěděl, že je to druhý díl, kniha se mi dostala do ruky náhodou a fantasy svět mě pohltil. Začal jsem číst jiné autory, jiné příběhy v jiných světech. A dodnes se v mém srdci nejvíce podepsali Tolkien, Martin, Pratchett, Sapkowski a King. Z českých autorů pak Šlechta a Žamboch.
Ve fantasy se nebráním kouzlům, ba co víc, když jsou na dobrém principu, mám je rád. Nejvíce se mi líbí fantasy zasazené do středověku.

Partneři soutěže:

Těšíme se na Vaše povídky!

Komentáře

komentářů

About The Author

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch. Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj... Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars. Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných. Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan. Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye. Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko. Porotce literární soutěže O Dračí řád.

One Response

Leave a Reply