Autorem tohoto knižního díla je samotný král hororu Stephen King, kterého není třeba představovat. Když se mi dostala do ruky kniha nakladatelství Beta Dobrovský, těšil jsem se, až se do ní vrhnu, přeci jen, King je mým knižním favoritem, a i když mi od něj některé knihy přišly slabší, Temná půle ho u mě opět zvedla na původní pozici. Už jen název věští temný příběh, který bude strhující a snad i děsivý. Ačkoliv kniha začíná nevinně, stejně jako mnoho jiných jeho knih, co přijde potom, to je jen radost číst.

Mistr se tentokrát rozhodl psát o spisovateli, což bylo víc než dobrým nápadem a snad každý je si vědom jisté podobnosti se samotným autorem, je to přeci jen nedávno, co se rozkřiklo, že sám King psal pod pseudonymem.

Jeho hlavní hrdina, Ted Baumont je dobrý autor knih, ale jako spoustu jiných postihla i jeho tvůrčí krize, chce-li někdo, postihl ho spisovatelský blok. Po nějaké době se rozhodl, že zkusí vydat něco pod pseudonymem, inu proč ne, člověku se otevřou nové hranice, když se nemusí bát, že je to připsané k jeho jménu, a tak zplodil hlavního hrdinu, krvelačnou bestii, vraha bez špetky soucitu a morálky. Kupodivu se knihy s tímto psychopatem stanou bestsellerem a jemu vyslouží pěkný honorář. Bohužel, když píše jako někdo jiný, může to přinést i nepříjemné věci. Třeba, že se při psaní mění ve svůj pseudonym.

Naštěstí se od toho dokázal oprostit a nyní žije klidný život se svou krásnou ženou, dvojčátky v pěkném domku, dokonce má letní sídlo u jezera. No zkrátka, žije svůj americký sen, ale jak už to tak bývá, z každého snu se člověk musí probudit. Zasáhne krutá ruka osudu a přátelé Teda umírají a jen Ted ví proč, ale nikdo mu nevěří. A jak se s tím vypořádá? No to už si musíte přečíst sami.

Kniha je plná napětí od začátku do konce a je pěkné, že i na posledních stránkách pořád čekáte, co se stane, neb v jiných knihách skončilo napětí ve třech čtvrtinách knihy. Dalším perfektním bodem je střídání klidných pasáží s těmi akčními, a přitom i v těch nejklidnějších se pořád drží pochmurná atmosféra. Mnoho scén v knize je velmi a velmi krvavých a brutálních, občas se člověku tají dech.

Není nikterak těžké vžít se do kterékoliv postavy a prožívat její útrapy. Dalším plusem je pak taky to, že všichni se chovají logicky a drží se svých charakterů, které se postupně vyvíjí. Ačkoliv musím uznat, že některé reakce hrdinů lze předvídat.

Když knihu porovnáme s jinými Kingovi díly, je nám jasné, že se nedostane na vrchol, kde je zasloužené Osvícení a Řbitov zvířátek, nicméně je vidět, že jde opět nahoru oproti jeho posledním knihám, které stagnovaly u mírného nadprůměru.

Stejně jako mnoho jeho jiných knih i tato se dočkala svého filmového zpracování. Děj se pokouší držet knižní předlohy, ale je tam poměrně dost změněných věcí, ale to už tak bývá. Musím uznat, že podle knižního popisu jsem si oproti filmu představoval mnoho postav jinak. Třeba sám Ted Baumont mi ve filmu přišel poměrně mladý nemluvě potom o policistovi Alanu Pangbornovi.

Přesto bych na závěr knihu doporučil všem, co se rádi bojí nebo jsou fanoušky Kinga nebo žánru hororu, protože tento titul mu rozhodně ostudu nedělá. A pokud se vám nechce číst kniha, zkuste alespoň ten film, i když je nutno říct, že film se řadí mezi šedý průměr americké kinematografie.