Harold Stín je zpět ve druhém pokračování knihy Kroniky Sialy. Příběh navazuje plynule na konec prvního dílu. Ve druhém však našeho oblíbeného zloděje čeká ještě více překážek a ještě horší a nebezpečnější nepřátelé. Jak se s nimi vypořádá? To zjistíte, až si ji přečtete.

Příběh ruského spisovatele Alexeje Pechova je stejně čtivý a podmanivý, jako je tomu u prvního dílu, ačkoliv je nutno přiznat, že se jedná o přímý děj jen málo zpestřený vedlejšími zápletkami. Pokud je vám známo dračí doupě, dá se příběh přirovnat právě k němu. Harold dostal hlavní úkol, k jeho splnění potřebuje nějaké věci a tak plní úkol za úkolem, misi za misí, aby se přiblížil k legendami opěvovanému Duhovému rohu. V cestě čeká spousta nepřátel a překážek, se kterými se musí vypořádat. Nicméně, vše řeší postupně a dvě zápletky se najednou nikdy nerozjedou, což je sice škoda, ale příběhu to příliš neublíží.

Oproti prvnímu dílu se však dočkáme zvratů a překvapení, což čtenáře povzbudí číst dál. Příběh plyne a stránky utíkají velmi rychle a najednou zjistíte, že jste na konci, některé věci zůstávají nedořešeny a vy se už těšíte na poslední díl trilogie. Rovněž se jako u prvního dílu dočkáme kapitoly, která nás zavede hluboko do minulosti a vysvětlí tak pár otázek ohledně současnosti. Bohužel, nebo bohudík, to záleží na tom, jak se podobným kapitolám stavíte, je taková kapitola jen jedna.

Většina postav je v příběhu řešená jen hrubým nastíněním, převážně jsou to postavy, které se objeví jen na okamžik, ale přesto bych jako čtenář uvítal trochu rozvedení jejich charakteru. Hlavní postavy účastnící se výpravy byly představeny již v prvním díle, a tak je každému jasné, co je k čemu vede.
Jako plus bych rozhodně uvedl postupný vývoj postav, ba co víc, u některých se dozvídáme i jejich minulost. Příjemným faktem je vtipnost tohoto fantasy. Je prostě příjemné, když šašek Kli-Kli provede nějakou lumpárnu či si z někoho udělá terč svého žertu.

Prostředí je opět krásně a jednoduše popsané. Popisy nejsou nikterak dlouhé, a přesto si dokáže čtenář lehce představit, kudy družina prochází, různé detaily míst a hlavně je tu dost místa i pro představivost.

Co říct závěrem kromě otřepaného doporučení snad každému? Že i druhý díl je skvělým oddechem od starostí reálného světa. Nečekejte zde nějaké morální ponaučení ani řešení otázek smyslu života a vůbec (i když na to už známe odpověď, je to přeci 42). Každopádně je kniha zpříjemněním při jízdě nebo čekání na autobus či při sychravém počasí.

Ukázka z knihy.

Autor: Alexej Pechov
Překlad: Jana Tučníková
Nakladatelství: Zoner Press
Rozměry: 147×210
Datum vydání: 2011
Počet stran: 320
Typ vazby: pevná
Běžná cena: 329 Kč