Už od dětství nás přitahovaly obrázky a ani dnes, když už jsme starší, nám nevadí a potěší nás. Jen musí mít nějakou úroveň, ale pokud ji mají, o to větší je naše radost.
Dobrý komiks nemusí být až tak věc ojedinělá, ale ten opravdu dobrý je šperk nad šperk. Téměř vždy totiž v něčem pokulhává, v horším případě již ve svém grafickém zpracování, anebo naopak ve scénáři a samotném příběhu.
V našem případě to druhé můžeme hodit za hlavu, protože pan Tolkien je zaručená kvalita, a i když lze namítnout, že zkrácení není zas tak jednoduchá věc, tak závěrečná věta anotace by vás měla zbavit i této pochybnosti – Text publikace, již držíte v rukou, je schválen dědici autorských práv J. R. R. Tolkiena; na jeho úpravě se podíleli přední britští odborníci.
Co se týče ilustrací, už po zběžném prohlédnutí vás nejistoty o jejich kvalitě opustí. Sice obrázky a vzezření postav se liší od vznešených kreseb Alana Lee či filmového zpracování trilogie i chystaného Hobita, ale to nic neubírá jejich kouzlu, hravosti a pečlivému vyvedení.
Samotný komiks přečtete za dvě hodiny. Tedy delší cestu vlakem nebo nudný podvečer vám spolehlivě vyplní. Rozhodně však doporučuji mít předtím už přečtenou knihu. Sice komiks neopomíná žádné dobrodružství cesty, udržuje atmosféru knížky – hádanky, popěvky – detaily se tam ale vlézt prostě nemohou.
Drobnou nesrovnalost ilustrace s textem jsem našel jen ve scéně s pavouky v Temném hvozdě. Zaprvé není uváděna nějakým textíkem, ale až po pár obrázcích přichází vysvětlení. Navíc obsahuje chybu, že Bilbo zabil pavouka ve tmě – to odpovídá i knize, přestože z obrázku je evidentně vidět den. Pravděpodobně to však je z důvodu, aby ten obrázek byl rozpoznatelný – pavouk ve tmě asi není moc nápadný, ale nemyslete si, že noční scény úplně chybí.
Výtku bych měl i k některým výrazům obličeje pana Pytlíka, které by stály za to upravit, aby se více hodily k daným situacím. Z mého subjektivního pohledu, bych několik elfů z hvozdu nazval spíše lidmi a poníci od Medděda, dle mě, vypadají jako koně. Avšak to jsou opravdu drobnosti, člověk si toho nevšimne, pokud nebude pečlivě každý obrázek kontrolovat.
Žádná z hlavních postav a dominant Hobita není nevhodná. Jestli máte rádi obrázky a rádi si přečtete znovu klasiku žánru, nerozmýšlejte se. Problém akorát může být s dostupností, toto vydání z roku 2003 je prakticky vyprodané, já jsem měl štěstí a narazil jsem na něj v Levných knihách, asi za 60 Kč.
Určitě však budou mít v knihkupectví nové vydání z roku 2007, které vzniklo už pod taktovkou Arga. Z informací na Daemonu vyplývá, že by mělo jít o kvalitnější nascanování ilustrací a navíc dalších 30 přibylo. Nevím jen jak překlad, protože už se nevychází z překladu Františka Vrby (někteří ho nemají rádi, ale on byl jo nějaká kapacita). Dnes ale stejně známe hlavně překlad paní Pošustové, která taktéž má své kvality (na základě několik uveřejněných stran na webu ani nelze porovnat překlady jednotlivých vydání).
Komiks, dobrý komiks, fantasy klasika? Tak tomuhle Hobit určitě odpovídá. No a jestli ty tři stovky na něj fakt nemáte, tak si prosím zajděte aspoň do knihovny.

Hodnocení: 75%

Dílo: Hobit (The Hobbit)
Autor: J. R. R. Tolkien
Text upravil: Charles Dixon a Sean Deming
Překladatel: Stanislava Pošustová (s použitím překladu Františka Vrby)
Nakladatelství: Mladá Fronta (2003)
Vydání: páté (jako komiks první)
Redaktor: Robert Kubánek, Jana Vysoká
Obálka: David Wenzel
Ilustrace: David Wenzel
Počet stran: 144
Cena: 249 Kč