Sonea – Trilogie Zrádkyň 1: Velvyslancova mise

Trudi Canavan

 

Jak vypadá Imardin dvě dekády po vpádu sachakanských černých mágů? Život ve městě se změnil. Mapa města se změnila. Podsvětí se změnilo. A Společenství čarodějů Kyralie se změnilo asi nejvíc. Někteří zahynuli v bitvě a uvolnili místo novým mágům z řad chudiny. Nové pořádky ale přinášejí nové problémy.

Sonea pomáhá lidem v nemocnicích bojovat se závislostí na nové droze, zatímco ve Společenství se řeší upadající morálka čarodějů. Sonein starý zlodějský přítel Cery hledá v ulicích několik nebezpečných osob (a nebo jen jednu?) a Lorkin, její syn, se vydává na nebezpečnou cestu do Sachaky jako asistent velvyslance Dannyla. Jejich osudy jsou propletené, ale své problémy si musí vyřešit každý víceméně sám.

 

Černá čarodějka Sonea je zpět. A oblékla se do slušivého hardbacku s pěknou ilustrací, takže už na první pohled zaujme víc než knihy z Trilogie o černém mágovi (nic proti jejich vizáži, ale v tomhle srovnání prostě neobstojí). Sonea také oproti předchůdcům zhubla, což z části můžeme přičítat tomu, že jde o větší formát. Na svižnosti jí to ale nepřidalo.

Naši známí hrdinové o pár let zestárli a přiměřeně je to změnilo. Trudi Canavan umí vytvářet opravdové postavy a tady ukázala, že se mohou v jejích rukou i vyvíjet. Sonea už není novickou, která má problémy se spolužáky, ale respektovanou čarodějkou se starostí o syna. A její úhlavní nepřítel Regin? Rozumný muž, který někde cestou ztratil své chlapecké zlozvyky. Dospěl. Ti dva jsou dokonce nuceni pracovat společně a nemají spolu už problém. Ale hlodá ve mně podezření… jestli si spolu v dalších dílech něco začnou, tak u mě Trudi Canavan asi skončí.

Novou postavou je zde Sonein syn Lorkin, který je nucen bojovat se stínem svých slavných rodičů. Nejdříve docela reálně vykreslený, vzápětí zbrkle se řítící do nebezpečí. Tím si moc sympatií nezíská, ale třeba ho postupně vezmete na milost.

Přestože příběhy od Trudi Canavan považuji za slušné čtení, v tomto případě jsem trochu na rozpacích. Důvodem je hlavně přílišné zdržování děje úvahami hrdinů. Podrobné vyobrazování myšlenkových pochodů všech zúčastněných je autorčiným specifikem a šikovnou zbraní proti čtenářovým pochybám o logice chování kterékoliv z postav. V předchozí trilogii to skutečně působilo spíše jako plus, ale tentokrát se mi zdá sonda do mozků hrdinů až moc důkladná (občas dochází k opakování informací).

Když si uvědomíme, že sledujeme prakticky čtyři rozdílná dobrodružství současně (Sonea, Cery, Lorkin, Dannyl), je potřeba, aby autorka nasadila tempo. První kniha Trilogie Zrádkyň bohužel v tomto směru pokulhává a zařazuje se tak mezi ty úvodní díly, které jsou opravdu jen úvodní. Věci naberou spád až ke konci knihy, což je podle mě škoda. Nicméně rozuzlení odhalí velmi zajímavé možnosti pokračování, takže si myslím, že se máme ještě na co těšit. Pevně věřím, že příště budu chválit mnohem víc (i u Trilogie o černém mágovi kvalita postupně stoupala).

Ale zpátky k tomu, co mi na Velvyslancově misi vadí. Popisování vnitřní motivace hrdinů totiž jaksi odvádí pozornost autorky od vytváření napětí. Některé scény jakoby o něj přímo žadonily. Ceryho pátrání dlouho nepřináší žádné výsledky, a tak by stálo za to udělat ho zajímavějším.

Další skvrnkou na autorčině sympatickém stylu je např. až příliš okatá náhoda, která napomůže Lorkinovi a Dannylovi v pátrání po staré magii. Nebo lehká počáteční nevyjasněnost v tom, z čího pohledu je příběh vyprávěn, než se cesty hrdinů rozdělí.

Na druhou misku vah však autorka přihazuje zajímavé prostředí a poukázání na některé morální problémy a kolize mezi dvěma zeměmi s rozdílnou kulturou. Ve výsledku lze považovat Velvyslancovu misi za dílo slabší, než bylo zakončení předchozí trilogie, avšak není třeba zoufat. Trudi Canavan svůj vlak teprve rozjíždí.

Čtenáři neznalému Trilogie o černém mágovi by dle mého názoru nemělo dělat větší potíže se na začátku zorientovat (na konci knihy je řazen glosář a na začátku mapy), ale znát podrobněji pozadí příběhu neuškodí nikdy.

 

Autor: Trudi Canavan

Překlad: Eva Chmurová

Počet stran: 368

Typ vazby: pevná

 

 

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

Leave a Reply