Hladová přání (soutěž o knihu)

Mladá a nadějná autorka Tereza „Temnářka“ Matoušková nás ve své nové krátké novele uvádí do magického světa Podmoří. Pohádkové a úsměvné prvky se v knize mísí i s lehkou erotikou a autorka nešetří ani vulgarismy.

Děj se odehrává v klášteře Tark Itlen, kde malá holčička Jukata objeví v podzemních chodbách pod klášterem rozkošné stvořeníčko s chapadýlky, které jí slibuje splnit každičké přání. Děvčátko pojmenuje strašidýlko Cukrátko. Přijde vám to jen jako infantilní pohádka? V tom případě vás následující dění rychle vyvede z omylu.

Z Cukrátka se vyklube zákeřná bestie, která se živí dívčinou krví a zhmotňuje její nejčernější noční můry, zároveň ovládá její mysl. Na odpor se mu postaví skupina neohrožených mágů. V čele Zorena, černovlasá bojovnice, která se může pyšnit nejen výbušnou povahou, mečem, který skrývá polovinu její duše, ale také značně prořízlou pusou. Prostě taková hodně nakrklá Xena. Dále tu máme kněze Atalana, který je však pro každou špatnost, u něj určitě nečekejte jakoukoli upjatost či dokonce celibát. Nakonec tajemný Femorian s Kerdeou, u kterých nám občas autorka poodhalí roucho jejich mysli a my se pak nestačíme divit, co za zvrhlosti se jim honí hlavou. Tato jistě vydařená kombinace postav nás provází celým příběhem, který by se dal považovat za nenáročné počtení, nechybí mu však napětí ani humor.

Pokud bych knihu měla srovnat s autorčinou předchozí tvorbou a to konkrétně s knihou Branou snů, která jí vyšla v roce 2009 na její vlastní náklady, je jistě znát značný literární pokrok v Temnářčině tvorbě. Svůj podmořský svět má jistě skvěle promyšlený, avšak v Bráně snů se čtenář lehce ztratí v přehršli informací, reálií a detailů. V Hladových přáních toto nedopatření autorka vyřešila souborem vysvětlivek na konci knihy, které doplňují a objasňují děj a navíc nám poskytují iluzi autentičnosti.

Nelze také opomenout působivé černobílé ilustrace Aleny Kubíkové (mimochodem autorka nápaditého projektu – www.projekt-ilustrace.cz), které graficky doplňují a zpestřují příběh.

Pokud u Hladových přání budete hledat jakoukoli komplikovanost či více dějových linií, budete zklamáni. Pokud si ale chcete jen vychutnat příjemný jednoduchý příběh s nádechem záhad a magie, věřte, že útlou knížečku slupnete jako cukrkandl.

Konec vybízí k možnému pokračování, tak se nám třeba dostane i dalšího originálního, a možná příště i o něco propracovanějšího, příběhu české fantasy.

 

Ukázka z knihy:

„Myslim, to vážně, Zoro,“ dodal, když viděl čarodějčin výraz.

Zoreně se v mžiku vystřídalo v obličeji několik odstíná světle zelené.

„Pokud trváš na tom, že jdeš ven, jdu s tebou,“ otočila se na Femoriana.

„Počkat, počkat, počkat,“ brzdil je Atalan. „Nemůžeme poslat napřed jeho? Na průzkum?“

Uprostřed pohovky na místě, kde Femorianovo pozadí během večera vysedělo dolík, panáčkoval mrňavý drak. Podmořští bohové kdysi tyto tvory vyhnali ze světa do černočerné venkovní tmy. Když se stal mladý velekněz v těchto končinách pánem, draci ho uznali za svého vládce. Uměl je přivolat na tento svět a činil tak častěji, než se zdálo nutné. Teď se mu to povedlo mimoděk.

„Nemůžeme,“ zakroutil Femorian hlavou, „je vázaný na moji přítomnost. Nemůže se příliš vzdálit od mého hmotného já, jiný záchytný bod v této realitě nemá.“ Když ho drak uslyšel promluvit, položil se na záda a nastavil břicho, aby ho Femorian mohl podrbat. Atalan protočil panenky.

„Tak k čemu sem ty potvory pořád taháš? Nejsou k ničemu dobré, kromě toho, že mi okusují nábytek.“

O autorce

Tereza Matoušková (*1990) pochází z Uherského Hradiště, ale momentálně studuje systematickou biologii v Brně. První dvě knihy z fantastického světa Podmoří s názvy Dnes se neproměňuj (2008) a Branou snů (2009) si autorka vydala na své vlastní náklady, oficiálního vydání se dočkala až její knižní novinka Hladová přání. Se svými povídkami se uplatnila i v několika sbírkách literárních soutěží – Kočas, Žoldnéři fantasie.

Širšímu obecenstvu je možná známa jako aktivní blogerka, publikující jak na svém osobním blogu http://temnarka.blog.cz, tak i na http://spisovatele.blog.cz. Ve svých příspěvcích často vtipně komentuje dění na amatérské i profesionální fantasy scéně a dává také rady začínajícím spisovatelům.

 

Hladová přání – Tereza Matoušková

Nakladatelství: Krigl

Rok vydání: 2011

Počet stran: 100

Ilustrace: Alena Kubíková

Provedení : paperback

 

Související odkazy

http://temnarka.blog.cz/ – stránka autorky

http://www.ajinak.cz/ – stránka ilustrátorky