Hru na hrdiny, která nese název Dračí doupě, není nutno představovat. Věřím, že o ní skoro všichni slyšeli, ne-li ji přímo hráli. Kniha Hry s příběhem je sborník povídek a příběhů, které si můžete zahrát i vy. Napsali je pro vás čeští tvůrci světů jako třeba Karel Černín, Zbyněk Kučera Holub, Petr Jánský a Jan Č. Galeta. Poprvé se nám tak do ruky dostává sborník, ve kterém jsou příběhy z významných českých projektů.

Hlavním tématem  je pro tento sborník Zločin a trest. Najdete zde mnoho kvalitních povídek, plných akce, napětí a záhad. Snad v každém díle je skrytá myšlenka, kterou odhalíte. Stejně jako všechno na světě má své plusy i mínusy. V této knize na vás nečeká jen jeden hlavní hrdina, ale každý samostatný příběh nabízí toho svého. Co je jistě skvělou zprávou, že ani jeden z hrdinů nepůsobí uměle a ani jeden z nich není bez vady na charakteru nebo stínu minulosti.

Stejně jako jsou různí hrdinové, je i každý děj jiný. Každá povídka je čtivá. Některé jsou akční, některé spíše k zamyšlení, ale tak to má být. Tedy alespoň pro mne.

V knize na čtenáře čeká několik světů. Někteří z vás je mohou poznat ze svých dobrodružství z dračáku. Pokud je neznáte, nic se neděje. Každý svět je na počátku sekce popsaný a člověk si ho dokáže představit. Ani prostředí není jednolité, chvíli obýváte husté lesy, pak se ocitnete ve středověké vesnici či městě anebo se objevítev moderním městě.

Ze všech povídek bych chtěl vyzdvihnout dvě, které mě nadchly a úplně pohltily. Obě jsou z Asterionského světa. První z nich nese název Tajemství dubu a stojí za ní spisovatelé Zbyněk Kučera Holub a Petr Jánský. Ocitneme se na hradu Dub, kde vrcholí přípravy na oslavu Gorova dne. Bohužel hrad Dub není obyčejné místo a to, že se při přípravách stane několik záhadných vražd mu k normálnosti nepřidá. K tomuto příběhu nemám snad jedinou výtku, skvěle vypracovaná atmosféra a takřka dokonalá zápletka. V povídce nechybí napětí a strhující děj. Tato povídka si mne získala asi nejvíc, a to tím, že obsahuje rytířství a i mysteriozno. Obě tato témata jsou mi blízká již velmi dlouho.

Druhou z povídek, které se mi hodně líbily, byl Derteonský roh z pera Haniny Veselé. V příběhu mají psionička a její žačka spadeno na muže, jenž je vládcem všech nelegálních věcí v Erinu. Skvěle zpracovaný nápad. Napětí a nekonečné tajemno vás budou nutit číst dál a dál. A to je přesně to, co od příběhu požaduji, nějaký motor, který mě bude hnát dál řádek po řádku.

Co říct závěrem? Ať už dračí doupě hrajete či ne, doporučuji si knihu přečíst. Nabídne vám různé světy, různé hrdiny i záporáky, utečete z normálního světa a pro hráče dračáku může přijít i dobrá inspirace do jejich dobrodružství.