V nejjasnějším dni, v nejtemnější noci žádné zlo neunikne mému zraku. Ti, kdož uctívají zlo, nechť se mají na pozoru před mou silou světla zelené lucerny.

Green Lantern je adaptace komiksu pocházejícího z Ameriky. Skupina mimozemšťanů udržuje pořádek a spravedlnost ve vesmíru, který je rozdělen na 3600 sektorů. V každém sektoru je jeden chlapík v zeleném neoprenu a se zelenou škraboškou připraven nakopat zlu zadní část těla.

A protože každé dobro potřebuje protiklad, našel se i jeden původní klaďas, který chtěl víc síly a přivedlo ho to na špatnou stranu.

Stejně jako skoro každý příběh začíná i tento v celku nevinně.  Hlavní hrdina Hal Jordan je pilotem stíhaček. Čistou náhodou se nachomýtne k jednomu lanternovi, který umírá a hle…Hal byl vybrán, vyvolen, určen (vyberte si dle libosti) k tomu, aby se stal novým ochráncem v sektoru, kde se nachází Země. Ať chce či nechce, odříká přísahu, nasadí cool prsten, přibalí si lucernu a vydá se na planetu, kde mají lanterni základnu a kde jsou i strážci, což jsou takoví super bossové všeho.

Na té planetě, která se jmenuje Oa, dostane základní briefing. Stručně ho uvedou do obrazu. Dozví se, že každý lantern čerpá sílu Vůle, která má zelenou barvu a díky ní může dělat super věci pro ochranu světa.

Nastává ta bezva chvíle, kdy je čas na rychlokurz “jak používat svou super maxi sílu”. Díky prstenu může Hal vytvořit cokoliv, co si představí, ale vše má takovou pevnost, jako jeho vůle. Nejdříve dostává čočky od školícího týpka a následně se tam ukáže hlavní šéf lanternů, aby nakopal zadek Halovi i on. A to jen proto, že se mu nelíbí, že se lanternem stal obyčejný člověk.  Po krátkém, avšak úchvatném souboji přichází taková ta chvíle známá z mnoha filmů, kdy si hlavní hrdina prostě řekne, že na to nemá koule, stáhne ocas a vrátí se domů.

Tam ho přátelé, kteří znají jeho tajemství, utěšují a říkají mu, že je ten správný hrdina a že dokáže vše, co chce.

Nastává takové to klišé, kdy ač superhrdina nechce, tak si ho problémy najdou, nejdřív se boji vyhýbá, pak si vše uvědomí, nasadí výraz á la Chuck Norris a jde padouchovi nakopat řiť. Začíná nám tak finální bitva dobra a zla.

Ze začátku prohrává, ale pak si dodá odvahu, v tomto případě znovu odříká přísahu a pustí se do zlého černého kouře s ještě větší vervou a následně ho přechytračí. Vše končí happy endem a superhrdina s nově nalezenou sebejistotou odlétá do západu slunce bránit další světy.

Ano, někdo může naříkat, že jsem vynechal lovestory, ale o té se mi mluvit nechtělo a přišlo mi to zbytečné, neb není filmu, kde by taková důležitá součást každého správého příběhu chyběla.

Efekty ve filmu jsou opravdu pěkné a velice dobře zpracované. To samé se může říct o hudbě, která toto filmové dílo skvěle doplňuje. Děj jako takový není už moc originální, protože už byl použit X krát.

Stejně jako u mnoha předchozích filmů, i zde se o charaktery jednotlivých postav není nutno starat, jsou nám naservírovány syrové bez detailnějšího zpracování. I samotný přerod Hala v superhrdinu je brán v rychlosti.

Samotný happy end je očekávaný a není překvapivý, ale i zde si nechali scénáristi místo pro pokračování.

 

Závěrem můžu říct, že i přes ohranost děje a předvídatelnost stojí za to se na Green Lantern podívat. Efekty, souboje i hudba se mi moc líbily, a pokud bude pokračování, určitě si do kina cestu najdu.