Lidé s Gryfy – Gryfmistři vládnou Cymrii a hlavní hrdina Arren se náhodou stane jedním z nich. Bohužel pro něj je historie jeho národa zlá a spousta lidí ve městě ba dokonce i v radě nepřejícná. K tomu všemu ve stínech číhá velké nebezpečí… černý gryf s Temným srdcem.

Katie J. Taylor, jméno této autorky z Austrálie mi v hlavě zůstane ještě dlouhou dobu. Naservírovala mi příběh, který skoro vždy překvapí a je líčen tak barvitě a čtivě, že čtenáře pohltí a nepustí až do poslední stránky. Příběh plný zrad, intrik a akce.

Děj rozhodně nezačíná pomalu. Arren Cardockson, správce tržiště, pořádá zátah na pašeráky a ačkoliv se ze zátahu vyklube povedená akce, změní život Arrenovi k nepoznání. Postaví ho na dlouho cestu, na jejímž konci se před vás postaví úplně jiný hrdina, než byl na počátku.

Ačkoliv jsou v knize místa, která mohou působit nudně a bez akce, jsou poměrně dost důležitá. Vytvářejí atmosféru, která čtenáře obklopí. Vžije se do hlavní postavy a vnímá její pocity. Akční momenty jsou popsány dobře a neztrácíte se v nich a hlavně, není jich tam málo. Rovněž děj obsahuje spoustu zvratů a překvapení. Když už tušite jak to bude, nastane zlom a vy jste se mýlili. To je to, co mě vždy potěšilo a přimělo číst dál.

V příběhu narazíte na poměrně dost postav, ale neztrácíte se v nich. Každá je jiná, osobitá a popsaná se svými kladnými stránkami i těmi špatnými. Všichni v Temném gryfovi jednají logicky a podle svých charakterů. Dobře je pak zpracovaná proměna hlavního hrdiny. Seveřan, který se z přátelského, slušného a nenásilnického muže změní na jeho temné dvojče, které se drží pravidla oko za oko.

Nezapomenu ani na postavu gryfmistrině Flell, velitele městské stráže Brana a jednoho trhovce Gerna. Rannagonova postava je takévýborně napsaná, její intriky jsou skvělé. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na Gryfy, protože jsou stavebním kamenem knihy a mohu vám říct, že co Gryf, to jiný charakter a stejně jako lidské postavy jsou i charaktery těchto velkolepých zvířat ztvárněny dobře.

Krajina Cymrie je pestrá. Řeky, potoky, soutoky, údolí, hory, kopce, města a vesnice a hlavně Orlín. Mistrovské dílo architektury, dalo by se říct. Město postavené ve skále. Spousta přistavěných teras, malé a lehké domky a obří sídlo Rady, tržiště, náměstí a hlavně líheň nových gryfů. Každé místo, kde se Arren, nebo Temné srdce ocitne, je skvostně popsáno. Bez obtíží se čtenáři před očima začne rýsovat scenerie údolí a hor, nad kterými krouží ti majestátní tvorové, ze kterých má každý respekt. Vždy jsem si vychutnal popis a představoval si autorčin svět, do kterého je tento skvělý příběh usazen, a když jsem knihu dočetl, mrzelo mne, že není další díl.

Závěrem mohu knihu jednoznačně doporučit všem. Fantasy příběh vás unese ze všedního světa, zažijete velké dobrodružství a ocitnete se v kůži hrdiny, který to v životě nemá lehké, jen protože je ze severu.