Oksa Pollocková se s celou rodinou stěhuje z Paříže do Londýna, kde si její otec hodlá otevřít vlastní restauraci. Krátce po příjezdu se dceři ruských emigrantů objeví na břiše Znamení ve tvaru osmicípé hvězdy a Oksa zjišťuje, že je Vyvolená, která má tu moc dovést Prchlíky do země, která je nyní pod nadvládou zla, jež nastalo po Velkém chaosu.

Babička Dragomíra své vnučce sdělí, že pochází z Edéfie – kraje, který se nachází na Zemi, ale přesto není nikde vyznačen. Edéfie je chráněná světelnou rouškou, která ji dělá neviditelnou před zraky těch Zvnějšku. Ti, co se tam nenarodili, jsou Prchlíci (vyhnanci). Dragomíra kdysi patřila k Majestátu (něco jako naše vláda), ale když se před více než padesáti lety stala Prchlíkem, Znamení osmicípé hvězdy zmizelo a nyní přešlo na Oksu, která se tak stala další Kouzelností a zároveň budoucí vládkyní Edéfie.

Téměř třináctiletá Oksa je odvážná mladá dívka, která jedná impulsivně a dost často zbrkle. Je víc naštvaná z toho, že musí chodit do školy Svatého Proxima v uniformě se sukní, než ze samotného stěhování. Zakládá si na ninja stylu a miluje bojové umění, stejně jako její nejlepší kamarád Gusta. Aniž by tušila, že dávno používá magické schopnosti (umí se vžít do gazely snažící se uniknout predátorovi, takže utíká neskutečně rychle), je v šoku, když jí jedné noci vyletí z dlaně ohnivá koule a sežehne její panence vlasy.

Profesor McGraw je Okse od prvního okamžiku nesympatický a vypadá to, že ani on ji nemá zrovna v lásce.  McGraw mi svými jízlivými komentáři připomíná Severuse Snapea z Harryho Pottera. Co se týče jeho osoby, čeká nás jedno velké odhalení za druhým. Jsou Oksaniny teorie o zlém učiteli pravdivé nebo se v něm mýlí?

Postupně se seznamujeme s mnoha stvořeními, z nichž jedno je podivnější než druhé. Jejich popisy jsou úžasné a nápady originální. Zaujala mě Luštěnka, která dokáže odhalit pravdu a v Edéfii sloužila jako detektor lži. Vypadá jako rezavá slepice sotva větší než kanárek, má sklon k hysterii a nesnáší zimu. Její proslovy jsou humorné, ostatně jako u většiny prapodivných stvoření. Koniklec je oddaná a vnímavá rostlina, která touží po pozornosti a lásce, zatímco Goranova čtenáře dostává svou ustrašeností. Oksa má dokonce vlastního strážce vaku, pohotového Práskače, který dokáže ztropit neskutečný poplach ve velice krátké době.

Příběh je vyprávěn ve třetí osobě, pro větší důraz jsou použita cizí slova nebo pomlčky mezi nimi (např. roz-koš-né). Vzpomínky na útěk z Edéfie jsou emoční, napínavé a dramatické. Zasvěcení do politiky a chodu v Edéfii je sice maličko komplikované, přesto srozumitelně vysvětleno. Dočkáme se i romantického podtónu, jelikož si mladičká hrdinka začne uvědomovat opačné pohlaví. Oksa vnímá pocity, které v ní chlapci vyvolávají, ale příliš se jimi nezabývá, takže se jedná pouze o náznaky. Kdo v budoucnu zaujme přední místo v jejím srdci? Merlin, Gusta, Togdual nebo někdo jiný?

Vyvolená je první knihou z pětidílné série Oksa Pollocková. Tato úžasná a originální kniha se jistě bude líbit nejen dětem a dospívajícímu publiku, ale i dospělým čtenářům, kteří mají v oblibě fantasy žánr. Nadšení čtenáři budou potěšeni informací, že byla prodána práva na filmové zpracování knihy, takže teď už můžeme pouze čekat, kdy Oksu uvidíme v kině.

Francouzské autorky Anne Plichotová a Cendrine Wolfová popsaly okolí i postavy barvitě, charakter je dobře propracovaný, komentáře jsou vtipné a děj ubíhá rychle. Dobrodružný příběh plný objevování a napětí strhne čtenáře do víru fantasy světa, kde nechybí magie ani kouzelné bytosti. Dojde na intriky, útoky a bojové scény. Vždy jsem měla ráda pohádky a můžu říct, že z tohoto příběhu jsem nadšená. Jakmile jsem se jednou začetla do děje, neodtrhla jsem se, dokud jsem knihu nedočetla. Těším se na pokračování, protože otevřený závěr knihy nechává spoustu prostoru pro dedukování, co se asi stane… Nakladatelství Jota tímto děkuji za recenzní výtisk.

Hlasový trailer: