Online magazín MFantasy vyhlašuje 2. ročník literární soutěže O Dračí řád!!!

Ano, naše soutěž je zpět. A s několika vylepšeními, která by měla přinést velké výhody pro soutěžící. Můžete se těšit na slovní hodnocení povídek, které v drtivé většině soutěží chybí. Každý z autorů od nás dostane na svůj e-mail vyjádření všech porotců, které mu pomůže zlepšit se víc než jakékoliv bodové hodnocení, pořadí nebo ocenění. Mezi členy poroty tentokrát nezasednou jen redaktoři webzinů, ale i redaktoři českých nakladatelství vydávajících fantasy. Máte tedy větší šanci, že některému padnete do oka a ti vyvolení možná budou mít v budoucnu snazší cestu k vydání svých prací. A nebo od nich dostanete cenné rady pro další psaní, protože to oni rozhodují o tom, co stojí za vydání a co ne.

A co dál? Soutěž bude tentokrát anonymní. Jde o opatření spíše preventivní, doposud jsme neregistrovali žádný problém, avšak opatrnosti není nikdy nazbyt. Nechceme, aby výsledky soutěže cokoliv ovlivnilo. A kromě toho jsme se rozhodli upravit způsob hodnocení, aby nemohlo dojít ke shodnému umístění povídek. Další drobné úpravy pravidel byste neměli výrazně pocítit, doporučujeme však pozorně si pravidla pročíst. Když už si dáte práci s psaním povídky, byla by škoda zahodit šanci na výhru kvůli formalitám.

A ještě jedno malé překvapení. Vítězné povídky letošního ročníku se mohou dočkat zveřejnění ve sborníku, pokud se sejde dostatečné množství kvalitních prací a všechno „klapne“. O důvod víc pustit se do psaní, co říkáte?

Za MFantasy přeji úspěšnou tvorbu a hodně štěstí v našem literárním klání!

Ondřej Hawk Páleník

šéfredaktor

Uzávěrka: 31. 12. 2011

Vyhlášení výsledků: červenec 2012

Ceny: Seznam cen najdete zde! Výherci budou předběžně informováni, aby se mohli dostavit na předávání cen. Autoři nejlepších povídek mohou také dostat nabídku pozice v redakci.

Způsob hodnocení: Porota tentokrát poskytne soutěžícím kromě bodového hodnocení a možnosti účastnit se workshopu i zpětnou vazbu ve formě slovního hodnocení. Každý ze soutěžících tak bude vědět, proč neuspěl nebo kde jsou jeho silné stránky.

Pravidla

 • Prosíme, abyste si ve vlastním zájmu pozorně přečetli pravidla soutěže. Předejdete tak zbytečnému vyřazení nebo sníženému hodnocení Vaší povídky.
 • Své povídky v českém nebo slovenském jazyce nám zasílejte na email soutez.mfantasy@gmail.com, kromě jména není nutné přikládat osobní informace. Své jméno nepište do souboru s povídkou, ale pouze do textu emailu, kam také napište název povídky.
 • Přijetí povídek nepotvrzujeme individuálně. Seznam přijatých povídek se objeví na MFantasy.cz.
 • Povídky posílejte jako přílohu ve formátu .doc (někteří porotci mohou mít problémy s formáty jako .docx nebo .odt, použitím vhodného formátu předejdete případným potížím při hodnocení). Soubor s povídkou pojmenujte názvem povídky.
 • Jediný povolený žánr v této soutěži je fantasy, před odesláním své povídky zvažte, zda tomuto žánru odpovídá. Neplatí ovšem, že čím „víc fantasy“, tím lepší umístění, pouze nechceme v soutěži čistou sci-fi atp.
 • Zaslat nám můžete pouze 1 povídku o maximální délce 36 000 znaků včetně mezer (20 normostran), čitelně naformátovanou (ideálně patkové písmo velikosti 12, rozumné okraje a řádkování). Mějte na paměti, že každý znak se počítá, včetně zbytečného oddělování textu řadou teček nebo hvězdiček. Před odesláním prosím zkontrolujte počet znaků v textovém editoru.
 • Soutěžní povídka se nesmí až do dne vyhlášení výsledků účastnit jiné soutěže, ani našeho workshopu.* Nesmí jít o povídky již zveřejněné (včetně publikace na internetu).
 • Povídky budou hodnoceny na bodové stupnici a při shodě bodů zvítězí povídka, která obdrží více maximálních hodnocení. Při shodě celkového počtu bodů rozhoduje počet bodů udělených předsedou poroty. Pokud ani tento způsob hodnocení nerozhodne, předseda poroty rozhodne dodatečným hodnocením.
 • Zasláním své povídky na náš email souhlasíte s jejím bezplatným zveřejněním na MFantasy.cz a ve sborníku. Zveřejněny budou jen nejlepší povídky. Pokud nesouhlasíte s uveřejněním slovního hodnocení Vaší povídky, prosíme o výslovné uvedení v e-mailu.
 • Doporučujeme průběžně sledovat MFantasy pro informace o cenách a porotcích.
 • Výherci mají právo na obdržení cen. Předání cen proběhne na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže. Při absenci výherce mu budou ceny zaslány na dobírku (pro uhrazení poštovného). MFantasy si vyhrazuje právo naložit s cenami jiným způsobem, pokud výherce neposkytne potřebnou součinnost, zejména pokud nesdělí na požádání bez zbytečného odkladu svoji adresu nebo odmítne ceny převzít.
 • Povídky, které nedodrží pravidla soutěže, mohou být ze soutěže vyloučeny, a to i zpětně, pokud vyjde porušení pravidel najevo dodatečně. Pravomoc vyloučit povídku ze soutěže náleží organizátorovi.

 

*Toto nesympatické pravidlo je nepříjemnou nutností. Z pohledu soutěžícího možná nelogické, ale brání, aby soutěž zahltily povídky, které jinde neuspěly, nebo hůř, které někde uspěly. Stejně tak ze soutěže vylučujeme povídky, které již v minulosti zhodnotili naši redaktoři ve workshopu a pomohli tak k jejich zlepšení.

 Partneři soutěže:

Komentáře

komentářů

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

32 komentářů

  • Hawk

   Tak to je zajímavý případ. Otázka je, jestli lze změněnou povídku považovat za novou, nebo je to pořád ta stejná – záleží asi na rozsahu úprav. „Rozepsala“, takže ještě ani nebyla zveřejněná celá? V tom případě bych spíše povídku uznal.
   Tohle naše opatření má několik různých cílů, ale domnívám se, že v tomto případě by neměly být porušeny. Obecně ale nelze povídky zveřejněné na blozích stáhnout a účastnit se.

   • Aidrien Assagir

    Teď právě poslední části dopisuji. Když počkám se zveřejněním (řekněme po uzávěrce), mezítm ji radikálněji přepíšu a pošlu vám, tak to půjde?

   • Hawk

    Zákaz zveřejnění platí až do vyhlášení výsledků soutěže = do července. Takže jestli je ta povídka částečně zveřejněná (byť v trochu jiné podobě), tak doporučuji ji okamžitě stáhnout. Jestli najdu během soutěže některou z povídek na netu, nebudu zkoumat, jak moc se liší.

 1. Le fille Ash

  Nevím, mám takový „rejpavý dotaz“… mám napsanou jednu povídku. Jedná se spíše o něco (nejbližší přirovnání) jako určitou alegorii, a teď nevím, jestli se dá alegorie (která je sice pojata částečně jako fantasy, ale částečně zase spíše ne), také pokládat za fantasy. Mám to risknout a takovou povídku poslat, nebo raději zpracovat nápad, který se rozhodně fantasy podobá o trochu více? (Jej, to jsem to zamotala, omlouvám se :-D)

  • Hawk

   Těžko říct. Jestli splňuje povídka žánrové zařazení, to si musí každý autor posoudit sám. Můžu ale říct, že méně fantastična neznamená negativum. Bodově to není zohledněno. Vyřazeny mohou být jen povídky, které opravdu žánr jasně nesplní. Otázky, které mohou při rozhodování pomoci, jsou: Vystupuje v povídce nějaký fantastický tvor? Je použita magie? Je přítomná nějaká událost nevysvětlitelná vědecky? Je v povídce alespoň náznak nadpřirozena?
   Pokud alespoň na jednu z otázek lze odpověďět kladně, pak by neměl být problém. Definice fantasy neexistuje, takže záleží na posouzení. Takto nemůžu bohužel více poradit. Snad to trochu pomohlo…

   • Le fille Ash

    Určitě pomohlo. Velmi! Děkuji moc!

  • DiXie

   Cituji: Zaslat nám můžete pouze 1 povídku o maximální délce 36 000 znaků včetně mezer (20 normostran), čitelně naformátovanou (ideálně patkové písmo velikosti 12, rozumné okraje a řádkování). Mějte na paměti, že každý znak se počítá, včetně zbytečného oddělování textu řadou teček nebo hvězdiček. Před odesláním prosím zkontrolujte počet znaků v textovém editoru.
   :DD

 2. LuLu Fairy

  Mám jeden dotaz´.
  Cituji:
  Nejspíš zveřejníme přijaté povídky asi týden předem, aby včas přihlášení měli jistotu, že mají vše v pořádku. Seznam pak bude doplněn po uzávěrce.

  Je potřeba tedy se nějak přihlásit jak a dokdy? Není to nikde napsané.
  Děkuji za odpověď
  LuLu Fairy

  • Hawk

   Strhávání bodů v pravidlech nemáme (ono by to stejně vedlo k tomu, že povídka se strženými body se v žádném případě neumístí). Překročení limitu se trestá vyřazením. Nerad bych tu zaváděl výjimky, protože jak bychom potom určovali, co ještě tolerovat a co už je neúnosné? Nicméně nevylučuji, že přimhouříme oko, pokud povídka přesáhne třeba o sto znaků. Ale příliš nás nezkoušejte… Je důležité rozmyslet si, jestli se dá povídka zeštíhlit do limitu (a pak se o to pokusit), nebo jestli to nejde, aniž by ztratila příliš mnoho (pak je lepší napsat jinou).

  • Hawk

   Předpokládal jsem, že to je samo sebou… Ale redaktoři bohužel ne, přestože je to anonymní. Nechme to pro čtenáře, nechci, abychom si mezi sebou slavnostně předávali ceny a plácali se po zádech, jak jsme dobří 😀 Můžu vám vymyslet něco jiného… co třeba souboj povídek 1vs1 redaktor proti čtenáři? 🙂 Nebo nějaké menší vzájemné soupeření… Uvidíme

Leave a Reply