Cowboys and Aliens

Akční thriller a neúnavná sci-fi kovbojka (2011, 118 minut hrůzy)

Tuhle mišmaš snahu oživit starý smrdutý západ si vzal pod taktovku Jon Favreau. Možná se k tomu dostal jako slepý k houslím, avšak pravděpodobněji se nepoučil z druhého Iron Mana, kterého zachraňovala leda tak Black Widow v podání Scarlett Johansson.

Z hereckého obsazení tohoto netradičního snímku, bych vynesla na světlo kamery tři hlavní tahouny, ono mi to nikdo nebude mít za zlé, protože ani sám Jonny se nám to nesnaží zatajovat o koho tady přece jde. Hlavním klaďasem je tu modročko B(l)ond, zvaný Daniel Craig. Zkušeným okem odhaleno, že nám chlapec jaksi stárne. Aby jsme se tak měli na co koukat, dělá mu partačku  pro oko Olivia Wilde. Mínus je, že většinu filmu na sobě má květovanou noční košili, plačte. Třetím do party je sám Harrison Ford, který očividně začal brát cokoliv mu nabídnou. Taky se vám teď vybavuje hláška z Fanboys „Harrison Ford nikdy nehrál v žádný sračce!“?! Dochází vám to správně, ani tady pšenka dobrému filmu nepokvete.

Co se příběhu filmu týče, netrpí nijak zvláštní originalitou a k dobru mu je, že si na nic nehraje. Charakterizovala bych to tak, že on tak nějak plyne a vám tak nějak po pěti minutách dojde, že tohle byla chyba. A nebo si řeknete „challenge accepted“ a vydržíte až do únavného konce. Vyprávění se motá okolo „tajemného cizince“ Craiga, který se probudí kdesi v poušti s hi-tech náramkem na ruce. Krom novinky na zápěstí trpí „neočekávanými“ záblesky vzpomínek. Pan režisér se zde tedy chytá vlezlosti za pačesy a nastoluje existenční otázky, jež nám neúnavně co chvíli připomíná.

Říkáte si, že přece jen jste se měli zvednout, ovšem pokaždé se jakoby náhodou v záběru objeví Olivia a vy tomu zase dáte šanci. Pokud vás nedrží v sedadle ona, tak je to rozhodně Ford, který hraje jako vždy Forda. Jeho postavou je bývalá šajba vládnoucí místnímu městečku metodou biče a biče. Už od prvního momentu víte, že je odsouzen k trestu nechutného polepšení. Ano, opravdu můžete jít psát scénáře i vy.

Inu tihle tři a parta místních redneků se vydává pátrat po zlých emzácích, kteří sužují jejich divoký západ a rádi unášejí lidi. Po splnění náročné cesty a sesbírání bonusů (Olivia je skoro nahá!) se dostávají k doupěti potvor z vesmíru a dochází k finální bitce. Budou i tančící indiáni. V této části se podle mého nachází vrchol filmu a najde se i pár příjemných akčních scén, jak už jsem řekla, dvě. Celé to působí ale jaksi nereálně a velmi vyspělých a nepochopitelně neschopných mimozemšťanů vám líto být jednoduše musí. Rozluzlení je nedostačující a očekávaně málo rozpracované. Závěr je předpokládaný a díky bohu né moc sladký.

Musím se přiznat, že jsem sama naletěla na fajnově vypadající trailer, ano vypadalo to vážně když ne dobře, tak rozhodně slušně. Chyba lávky, není každý pixel jako čtvereček.

Shit happens Jonny

Hi! I’m Jayne. Get over it.

About The Author

Hi! I'm Jayne. Get over it.

6 komentářů

  1. Kristen

    Neříkám, že to byl trhák staletí, ale rozhodně nebyl tak strašný jak ho vystihuješ … . Nevím co jsi čekal (pokud jsi viděl trailer, šlo lehce uhodnout děj i co to bude). Bereš to příliš vážně, byl to dobrý film na odreagování a já bych se na to šla znovu podívat. Složení herců bylo perfektní (mně to přišlo jako dobrý nápad, něco jiného, než-li upíři a ocucaný krky, či zombie). Film bych hodnotila pozitivně … . Hadí a zlý jazykové tu již byli a tohle není dobrá recenze … nenazvala bych tě ani kritikem … . Pěkně jsi to odflákl a já si troufám říci, že nám jaksi spadla úroveň Mfantasy … Já se u toho filmu zasmála při hláškách a i lekla, byl napínavý …

    • Alex

      Myslím, že to ty se bereš příliš vážně. Za prvý, deset lidí, deset různejch názorů. Co se líbí tobě ale neznamená, že se to líbí i všem ostatním. Autorka se k tomu vyjádřila ze svého pohledu, možná není úplně nezaujatej, ale čí dneska je? Rozhodně si nemyslím, že je to odfláklá recenze, tohle podle mě není, navíc se mi líbí, jak se nebere moc vážně a je poměrně vtipnej. Navíc psát autorce v mužském rodě… škoda slov.

Leave a Reply