Jako již pětkrát v minulosti, i letos se uprostřed prázdnin sešli příznivci Japonska, mangy a anime na šestém ročníku Anime Dance víkendu.

            Již dlouho před samotnou akcí se organizátoři nechali slyšet, že udělali a vymysleli spoustu vylepšení a novinek, které zkvalitní požitek nejen z přednášek, ale ze setkání jako celku. Hádat se o tom, co zda vše co udělali bylo dobré či špatné nemá už asi cenu, ale pojďme se podívat aspoň na některé.

            Prvním bodem a tím nejdůležitějším je, že ADVIK převzali do rukou nový organizátoři. Samozřejmě to není úplná pravda. Před šesti lety zakládal tento Con Trill, jak roky ubíhaly, jeho spoluorganizátoři se měnili, ale duch akce zůstal. Letos bohužel Trill z osobních a rodiných důvodů neměl čas pořádat a našel tak za sebe náhradu v podobě slovenské skupiny AnimeCrew, kterou můžete znát například z pořádání Istroconu, animeshow a jiných. Taky je nutné říci, že zůstala většina hlavních organizátorů advíku a účastnili se jak příprav, tak samotného průběhu.

            Bodem číslo dvě a rovněž důležitým prvkem je, že přibyly sekce fantasy a sci-fi. O tom, zda tam mají co dělat či ne se dá celkem dlouhodobě diskutovat. Co se mého názoru týče, neměly by být na Advíku, neb sám název napovídá, že se jedná o akci zaměřenou na anime, Japonsko a s tím spojené věci. Nicméně organizátoři se rozhodli udělat tento Con pro širší spektrum lidí a sekce přidali.

            Rozložení přednáškových místností bylo taky jiné, oproti bývalým zvyklostem. Letos nebyly rozděleny podle linií, ale podle okruhu, kam zapadaly. Jako třeba Anime salon, Manga místnost atd.

Velký plus snad u všech fanů si organizátoři zasloužili kinosálem, kde se promítaly filmy, anime a konaly jiné akce. Loni žádné promítání nebylo, za což mohly velké náklady za práva k promítání.

            Dále se akce přesunula z typických školních prostor do sice reprezentativnějšího, ale prostorově malého KC Zahrada, kde bylo chvílemi k nepřežití.

 

To by bylo z velkých novinek asi vše. Mluvit tu o přednáškách nemá asi velký smysl, protože je snad všem jasné, že každý si našel to svoje a měl na co jít. Faktem však je, že přednáškové místnosti byly někdy naplněny až tak, že se už se další zájemci mohli koukat pouze od dveří. Já se spíše zaměřím na větší akce, které po dobu ADVIKU probíhaly. Návštěvníci měli šanci dojít si poslechnout hudební skupiny Psydoll a Gothiku, nicméně museli absolvovat celkem dlouhou cestu do města, kde vystupovaly.

            Dalším zajímavým programem bylo slavení svátku Matsuri. V občerstvení byly připraveny Japonská, ale i česká jídla. Matsuri jsme mohli zažít již na loňském ročníku, kde se večer jako bonus hromadně vypouštěly balóny přání.

           

Spoustu návštěvníku měla i módní přehlídka stylu lolita, kde děvčata návštěvníkům názorně ukázala známé i méně známe styly oblékání a ke každému řekla něco více či méně zajímavého.

 

            Kapacita kinosálu byla překročena u Cosplay soutěže (kostýmová soutěž). Na podiu se vystřídalo mnoho zajímavých kostýmů oblíbených postav převážně z anime.  Dále proběhlo vyhlášení soutěže o nejlepší AMV (Anime Music Video) povídku ve stylu fanfiction a originalfiction.

            A na závěr, takový zlatý hřeb bylo křtění knih nakladatelství Zoner Press. Na trh se konečně dostal dlouho očekávaný poslední díl Trilogie Věk pěti od Autorky Trudi Canavan, o který si můžete zasoutěžit zde. Dále se křtil Hall a Upíří polibky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stejně jako u jiných Conů, na konci nastal ten samý problém. Celý rok se na to spousta lidí těší, a když už se dočkají, čas uteče jako voda a náhle nadešel čas loučení. Advík proběhl s obrovskou návštěvností a myslím, že nemá cenu porovnávat letošní s loňským. Přeci jen, noví organizátoři přinesli nový styl, který používají třeba na Istroconu.


Komentáře

komentářů

About The Author

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch. Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj... Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars. Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných. Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan. Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye. Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko. Porotce literární soutěže O Dračí řád.

Leave a Reply