Už jako malé cimeřaňátko… 

Na začátek asi odpověď na otázku, která zajímá nejednoho diváka – ne, není to remake. Alespoň ne tak docela. Conanovo dětství je jinak, než jsme zvyklí – to nám Marcus Nispel trochu okořenil. Porod po barbarsku, sekání hlav a přepadení mnohem brutálnější než v původním filmu, to je pěkný úvod. Zápletka je ale jiná, i když v ní jde také o pomstu. Nicméně malého Conana budete chtít profackovat, protože takhle vzteklé, arogantní dítě, abyste pohledali. A jelikož si odpustíme půl hodinu filmu, kterou Arnold strávil v otroctví, máme film s relativně krátkou stopáží.

Žiju, miluju, zabíjím

Ne nutně v tomto pořadí, protože tenhle Conan je především brutální řežba. V původním zpracování jsme spoustu času strávili tím, že jsme pozorovali naše hrdiny, jak jedou na koni a akce tam bylo poskrovnu. Tohle je přesný opak, akce je tu hodně, odpočinkových scén méně. To také občas vede člověka k tomu, že si říká: „A tenhle záběr navazuje na ten předchozí?“ Bojové scény mě osobně překvapily tím, že byly vcelku přehledné a až na pár výjimek realistické. Hektolitry krve a mozky na podlaze se ale mohlo trochu šetřit, protože to pak může působit dojmem levných hollywoodských krváků.

A co se milování týče, zde zůstal Conan oproti svému předchůdci až podezřele skromný…

Horská opice umí mluvit…

Nebudu vám lhát, zápletka je banální. Ale je to typický zástupce „meče a magie“. Hrdina je bijec, nechybí nějaký ten zlý mág, ustrašený vtipný doprovod, další bijec a žena. Žena, kterou je třeba dostat z nesnází. Občas to zadrhává, ale pokud od toho nečekáte po intelektuální stránce druhý „Inception“, tak to bude fungovat.

Vzpomínáte na to ticho, které se vždy rozhostilo, když se na scéně objevil Arnold (takže vlastně skoro pořád)? Tak na to rychle zapomeňte, protože i když to tak zpočátku nevypadá, tomuhle Conanovi jede vyřídilka pěkně, což je trochu škoda – bylo by efektnější, kdyby méně mluvil a více jednal.

Co já mám a ty ne?

Nelze se ubránit srovnání s předchozími filmy, dobrá tedy filmem, stejnojmenným „Barbarem Conanem“. Nelze popřít jednu věc – Conan v podání Jasona Momoi má výraz. Arnold je klasika, ale Jason dokáže na rozdíl od něj vyjádřit emoce pohledem. A nejedná se jen o šílené vykulení očí, když vráží meč do útrob svého nepřítele, které měl Arnold. Když se na vás Jason podívá, víte, že máte prostě smůlu.

Taky musím přiznat, že je Jason více sexy – ano, jsem zástupcem dívčího publika, takže tohle musím zmínit. Naopak zde chybí Conanova zhýralost. Ta je sice naznačena hned v počátku, ale opravdu pouze naznačena.

Momoa si ovšem připisuje ještě jedno plus – nedrží meč jako prase kost, jak se často u podobných filmů stává, a jeho Conan je uvěřitelnější. Snad už jen proto, že nemá až takovou horu svalů. Jako barbar mi sedí víc.

Jeho kolegy jsou herci, kteří, ať už větším nebo menším dílem, mají zkušenosti s žánrem fantastiky. Stephena Langa jsme mohli naposledy vidět jako plukovníka Quaritche v Avatarovi; Rose McGowan se z křehké čarodějky ze stejnojmenného seriálu změnila v pořádnou potvoru, což je změna; Rachel Nichols jsme mohli vidět ve Star Treku nebo v G. I. Joe a o Ronu Perlmanovi se snad ani zmiňovat nemusím, jen by si zasloužil zase někdy jinou roli, než vedlejšího „přicmrndávače“.

Tentokrát jsem si neodpustila 3D a konečně, po dlouhé době, na něj nebudu nadávat, protože některé scény byly ve 3D opravdu působivé. Nebyla tu spousta zpomalených ani roztřesených záběrů. Hudba není kdovíjak objevná (Basil Poledouris to zkrátka není), ale k ději sedí a za uši vás tahat nebude. Vizuálně je to pěkná podívaná. Já jsem bohužel postrádala hlubší atmosféru.

Velkým problémem filmu, kterým bude bezpochyby dost trpět, je to, že už byly dva díly před ním. Tenhle Conan má něco do sebe, ale všichni ho budou srovnávat s předchozími filmy. Nalijme si čistého vína, ani ty nebyly kdovíjak dobré…

Vizuálně je film velice slušný. Nemá sice onu atmosféru starších fantasy filmů, ale Momoa je pro mě osobně Conan, jak má být a dobře u toho vypadá. Pokud máte rádi fantasy řeže, u kterých nemusíte moc přemýšlet, bude se vám film líbit, protože po většinu času šlape ve slušném tempu. Ale pokud jste spíše na intelektuální záležitosti, spoustu intrik, zrad a mocenských bojů, raději šetřete peníze za lístek, protože toho se tady nedočkáte. Je to průměrná fantazárna, která mě nijak výrazně nenadchla, ale rozhodně ani neurazila. A upřímně, čekali jste od Conana něco víc?

Jen si tak říkám, jestli si tím častým gestem s pozvednutým mečem a hrdelním řevem Conan něco nekompenzuje…