Darren Shan – Demonata

Teenager Grubbs Grady se rozhodne pomstít své sestře Gretě za to, že sdělila rodičům, že kouří. Na smetišti najde několik mrtvých krys, které vykuchá a střeva s krví narafičí Gretě do koupelny tak, aby se umazala co nejvíc. Svůj kousek považuje za velice humorný, a proto nechápe, že se tomu nikdo z rodiny nesměje. Dostává domácí vězení na celý měsíc (hned po škole domů, žádná televize, povoleny – resp. nařízeny, jsou pouze šachy, které nesnáší), takže když se jeho trest najednou zkrátí a ke všemu mu dá jeho sestra dárek, je mu jasné, že tu něco nehraje. Rozhodne se vyplížit z domu tety Kate, kde má jedné noci přespat a utíká domů, aby zjistil, co před ním jeho rodina tají. Tam potkává Lorda Lítost a jeho démonské nohsledy, kteří pro něj připraví peklo na zemi. Přijmout novou realitu pro něj není zrovna snadné, a to hlavně z důvodu, že spatřil následky masakru spáchané na jeho rodině.

Grubbs se pere s nově zjištěnými fakty o démonech a magii, což skončí jeho hospitalizací na psychiatrii. Nikdo mu nevěří, že démoni existují a on se propadá do temnoty beznaděje a hrůzy. Popis jeho léčby je důsledný, strastiplný a dlouhodobý. Je to důležitá část příběhu, během níž si Grubbs uvědomí, že pokud se má posunout v životě dál, bude si muset nechat pravdu o démonech pro sebe a Céva s krokodýlí hlavou či Artérie plný švábů, musí zůstat jeho tajemstvím. Po návštěvě strýce Dervishe je pro něj útěchou, že existují další lidé, kteří o existenci démonů vědí. Jakmile se dostatečně sebere, je propuštěn do péče svého strýce, který ho zasvětí do světa magie včetně prokletí celého rodu Garadexů.

Dervishe vypráví Grubbsovi historii jeho třípatrového domu v Carcery Vale, než se z něj stalo útulné a obyvatelné útočiště, aby ho uklidnil, ale zároveň ho do všeho nenápadně zasvěcuje. Dervishe hraje šachy (jako každý z jeho rodiny), miluje knihy, víno, fušuje do starožitností a magie. Ví hodně o bytostech mimo naši říši včetně pána démonů a vlkodlačího prokletí. Dervishe dává Grubbsovi na vybranou téměř ve všem, neklade na něj přehnané nároky ani požadavky, a tím si získává jeho pozornost a časem i úctu.

Od irského autora Darrena Shana jsem četla dvanáctidílnou upírskou ságu Příběhů Darrena Shana i Procesí mrtvých, ale Demonata je něco zcela odlišného od obou jeho sérií. Všudypřítomné šachy jsou i na obálce knihy, vyskakují na nás z každého zákoutí a jsou zásadní pro osud rodiny Gradyových. Pojďte si rozehrát svou šachovou partii…

Darren Shan napsal příběh s ponurou atmosférou a napínavým dějem, přesto si nachází místo i pro vtipné komentáře. Snaží se vysvětlit jednání hlavních postav včetně smýšlení tak, aby mohl čtenář lehce pochopit, co je vede k určitým krokům. Rozebírání pocitů tvoří nedílnou součást příběhu, často dochází na slang a peprnější slova, zrovna tak jako na používání nadsázky a ironie. Nadpřirozené bytosti se na scéně objevují relativně brzy a ve velkém stylu, čímž se stává z obyčejného příběhu příběh krvavý a děsivý, s prvky hororu a detektivky. Rozjezd je průměrný (pokud nepočítáme střet s pánem démonů), středová část je poklidnější a finále svižné. Slabší povahy by se do čtení pouštět neměly, ale čtenáři milující dobrodružný příběh okořeněný o akční scény a magii by si jej neměli nechat ujít. Překvapivý závěr knihy je v duchu černého humoru, mírně drsný, ale s uzavřeným koncem, který dává tušit svůj budoucí potenciál a čtenáře napadá hned několik možných scénářů, které se mohou odehrávat ve druhém díle s názvem Démon a zloděj.