Janni Zlatý plamen je jeden z psanců. V království po dlouhých bojích přišel obrat. K moci se dostali lidé urození, tedy Modré krve. Říkají, že jen oni by měli vládnout a toto právo si nechat v rodině jako dědictví. Spousta zastánců starých pravidel byla zmasakrována, několik jich uteklo a založilo odboj. Jsou to zlé časy, ale zlatý plamen naděje je zapálen příchodem mladíka se šperkem samotné Maretty.

Autorkou této pěkné fantasy knihy je Karolina Francová, kterou můžete rovněž znát ze spoluautorství na Tajemné knize Šerosvitu. Pochází z Liberce a v normálním životě je právničkou, ale velice ráda si udělá výlet do světa fantazie a přináší nám odtud své příběhy.

Příběh nás zanese do království, kde se po dlouhých bojích chopila moci Modrá krev. Když se podívám na celek, v podstatě nemám co vytknout, protože styl psaní, nastínění atmosféry a barvité popisy postav i prostředí jsou prostě perfektní.

Co musím autorce pochválit, je nepředvídavost hlavní dějové linie, ale i vedlejších zápletek, kterých je tu sice méně, ale rozhodně to neubírá na kvalitě. Spíše naopak vynikne samotný příběh o Jannim Zlatém plamenu a skupině přátel s ním spojené.

Další plus u mě získává Karolina Francová za to, že se v knize nejedná o souboj dobra a zla, jak to často bývá. Hlavní hrdinové tu spíše řeší boj za své názory, o kterých si myslí, že jsou správné.  Je fakt, že se tam sice vyskytne peklo i nebesa jako ti hodní a ti záporní, ale na celkovou podstatu děje to prakticky nemá velký vliv.

Postavy v příběhu působí jako skuteční lidé. Mají své zlozvyky, názory, dobré i špatné stránky. Každá má svůj charakter, rysy které je specifikují a odlišují od dalších postav, kterých je v celé knize mnoho. Hlavním hrdinou je Janni Zlatý plamen a princ Majo, o kterém kolují zvěsti, že je šílený. Dále jim dělá společnost hlavní lovčí, princova sestra a další. To jsou ti, co bojují za nastolení starých zákonů a pravidel.

Na druhé straně barikády proti nim stojí Hrabě ze Zemíny, jeho pobočník Dally a nesmíme také zapomenout na děsivé pekelné jezdce, kteří jsou působivě popsáni. Co se mi asi líbilo nejvíce, že hlavní ženská postava není ta správná a příkladná žena. K dosažení svých cílů se neostýchá použít ženských zbraní a v příběhu je zobrazena co by coura.

Prostředí, ve kterém je umístěn celý děj, je jedno království, dělené na hrabství a vévodství. Autorka nám představila vskutku krásný a barvitý svět. Vysoké zasněžené hory střídají údolí, které dělí toky a veletoky. Pojmenování jednotlivých měst, hradů a jiných různých míst nepůsobí kýčovitě. Jména jsou dost věrohodná a dokonale sedí k popisům míst. Lidé, co by tam žili, by je tak klidně pojmenovali. Další věc, co se mi hodně líbí, je zpracování magie v tomto světě. Přijde mi dost originální a přitom jednoduché.

Co říci závěrem? Je to dost působivá a čtivá kniha, která vás ani chvíli nebude nudit. Když se člověk začte, odkládá se mu kniha velice těžce a velice rád se k ní vrací. Milé je, že kniha má uzavřený příběh a pokud si autorka nechala zadní vrátka pro druhý díl, tak jsou opravdu neviditelná. Příběh na několik hodin, kdy se dostanete do jiného světa. Toto dílo bych doporučil snad všem fantastům a i lidem, kteří rádi občas vypnou, zahodí starosti a nechají se unést na křídlech fantazie.