Sexy Georgina Kincaidová je přemluvena svým skřetím kamarádem Hughem, aby v podobě démona připravila jistého muže o panictví. Tato práce se jí od samého začátku nezamlouvá, ale nakonec k ní svolí, protože za to Hugh získá jeho duši a ona spoustu energie. Po cestě domů potkává upíra Duana, který ji obtěžuje a ona se uchýlí k výhružkám smrtí. K její smůle je Duane záhy zabit a na ni padne podezření z jeho vraždy. Něco takového si krásná sukuba nenechá líbit, a tak se rozhodne zjistit, kdo za tímto činem stojí, a zda nehrozí nebezpečí ještě někomu dalšímu.

Georgina je nesmrtelná sukuba, jejímž životním posláním je vysávání životní energie z lidských trosek. Svou práci fláká, jak jen může, snaží se zůstat na nižším postu a nedostávat víc úkolů, než je zdrávo. Georgina pracuje v knihkupectví Emerald City, mluví bez rozmýšlení a dokáže se snadno vytočit či zalhat, když se jí to hodí. Je hrdá na svůj vzhled a zvyklá, že jí muži padají k nohám. Ačkoliv je poblázněná do spisovatele Setha Mortensena, zaplétá se s pohledným Romanem, protože se obává, že by mohla ze Setha vysát život. Jenže to netouží udělat ani Romanovi…

sukuba-1-trapeni-view

Georginino chování je rozporuplné, jelikož o sobě prohlašuje, že nemá ráda násilí a hádky, a přitom neustále někomu vyhrožuje. Možná si tak kompenzuje nezdary v osobním životě a jen se snaží vypustit páru, protože je v depresi z toho, že nemá stálý vztah. Ten odmítá kvůli strachu z toho, aby svého partnera omylem „nevysála“. Georgina se zmítá touhou po Romanovi a Sethovi, tak to řeší tím, že spí se svým šéfem Warrenem.

Seznámení Georginy a Setha proběhne ve vtipném duchu, ačkoliv ne příliš originálně (když už se jednou trapasy vrší, tak se vším všudy). Její zvyk číst jen pět stránek denně, aby si první čtení knihy vychutnala, dává tušit, jak má pevnou vůli (zajímavé však je, že rituál, který dodržovala po několik století, poruší nedlouho poté, co se setká se svým idolem). Její posedlost knihou, kterou dala Sethovi k podpisu, je zábavně popsaná a čtenáře pobaví nespočet narážek na Sethovu zapomnětlivost knihu vrátit a Georgininu horlivou snahu získat ji zpět.

Roztržitý Seth ignoruje skutečný svět, aby mohl pracovat na tom vymyšleném. Georgina je sice Sethova obdivovatelka, ale zjistila, že číst jeho knihy a povídat si s ním, jsou dvě rozdílné věci. Skvěle píše, ale komunikace s jeho osobou vázne. Georgina nechce dávat šanci někomu, ke komu vzhlíží, zejména, když je její idol plachý, nesmělý a pokaždé, když se dotknou, cítí jakési naplnění a souznění s jeho osobou. Seth vnímá Georginu jako ztělesnění dokonalé ženy, milou a citlivou. Dokáže několika slovy odhalit její tajemství a nahlédnout až na dno její do duše. Změna v chování a posun v komunikaci se časem zlepší, čímž čtenáře mile překvapí.

Krásný Roman je chytrý, charismatický, okouzlující, pohotový a vtipný. Pokládá ty nejzáludnější otázky a nutí Georginu zamyslet se nad svou budoucností a svými sny. Nenechá se odradit, jde si tvrdě za svým, ale přitom se chová jako pravý gentleman. Georgina si s ním rozumí, na hodně věcech se shodnou a cítí se s ním dobře. Roman si vytváří vlastní pravidla a užívá si života plnými doušky. Je tajemný, ale sympatický a čtenář si ho velice rychle oblíbí. Stavění knihovničky je humorné a je patrné, že Roman s Georginou nejsou na takovouto práci vhodnými kandidáty. Snaha se však cení a výsledek jejich práce nakonec přinese své nesouměrné plody.

Urban fantasy s detektivní zápletkou a romantickými prvky, se odehrává v současném světě, v němž žijí nadpřirozené bytosti skryté před zraky smrtelníků. Schopnosti u jednotlivých postav jsou dobře zvolené, ale jednání je poměrně často v rozporu s tím, co o nich víme. Změna vzhledu v případě sukuby je popsána velice dobře, takže si čtenář bez problémů představí, jak se Georgině mění barva pokožky, vlasů i tělesná konstituce. Dialogy jsou vtipné, často dvojsmyslné či ironické, dochází rovněž na vulgárnější slovník a slangové výrazy. Příběh je psán v první osobě, a jelikož je v knize hned několik erotických scén, je určena spíše dospělejšímu publiku (nedoporučuji čtenářům mladším patnácti let). Příběh nepatří zrovna k nejsilnějším a nejemočnějším, ani příliš nepřekvapí, ale přesto má kniha jako celek rozhodně co nabídnout.

Richelle Mead se narodila v Michiganu a nyní žije v Seattlu, kde se také odehrává její příběh. V srdcích českých čtenářů se proslavila svou šestidílnou sérií Vampýrská akademie, podle níž se bude natáčet film. Sukuba je autorčinou prvotinou a na podzim letošního roku vyjde v nakladatelství Domino pokračování této série s názvem Sukuba 2: Na vrcholu.