Která kniha se ti recenzovala nejsnáze a která ti naopak dělala největší problémy?

Nejsnáze se mi recenzovali Pernští delfíni, u kterých jsem věděla, do čeho jdu. Největší problémy jsem měla s Krakenem, od nějž jsem očekávala opravdu hodně (zadní strana obálky slibuje mimo jiné lovecraftovskou atmosféru), nesplnil však nic (což neznamená, že bych neocenila některé nápady).


Co ti soutěž přinesla a co ti naopak vzala?

Přinesla mi asi jediné… Pernské delfíny. I když… dobře. Ještě setkání s Lovecraftovým dílem a pár dalších knih, o které jsem stála. Vzala mi osobní přístup k recenzím, který údajně působí „amatérsky“, vlastní názor a důvěru v soutěž samotnou.


Jak hodnotíš své výsledky? Jsi se svými výkony spokojená, nebo cítíš, že na něčem potřebuješ zapracovat?

Jak bych mohla být spokojená? Standard tří bodů jsem prolomila jen jednou a to právě Pernskými delfíny. Překvapivě je to kniha, ke které mám výrazně pozitivní vztah. Mám z toho usuzovat, že moje závěrečné líbí/nelíbí má vliv na kvalitu recenze, nebo je to opravdu jen náhoda? Jistě, že na něčem potřebuju zapracovat. Čert ale ví na čem. Jediný, kdo se snažil o konstruktivní kritiku byl Boris Hokr, který je tím ostatně pověřený. A do jaké míry se mu to dařilo, to je jiná otázka…


Kdybychom mohli vrátit čas do chvíle, kdy jsi kývla na účast v soutěži, udělala bys to znovu, nebo bys raději dala ruce pryč? Proč?

Je hodně důvodů, proč dát ruce pryč. Ale šla bych do toho znovu. Hlavně proto, že ty knihy nedostaneme mimo soutěž. A některé z nich stojí za celé to vyjednávací martyrium, kdo, co a kdy zrecenzuje.

About The Author

One Response

  1. Katriška

    No, drsné hodnocení soutěže, ale každý na to má svůj pohled. Každopádně uznávám, že slovní hodnocení zvláště v závěru soutěže chybělo. Bohužel si však neumím představit, jak jinak to pojmout, pokud bereme v potaz, že to není žádná „megasoutěž“, které by se někdo cele věnoval. Takhle asi nebylo v ničích silách každou recenzi svědomitě okomentovat. Předpokládám, že by neměl být problém, aby hodnotící shrnuli své rozhodnutí ne jen v počtu bodů, ale i např. v jedné výstižné větě. Pak se ale zase můžou ozvat nesouhlasné hlasy, že hodnocení je povrchní. A na nějakou detailní analýzu asi porotci něměli čas. Nevím, jestli by do příště nestálo za to soutěž zeštíhlit např. na dva lidi za webzin.
    Každopádně si nemyslím, že negativní kritika měla za následek nižší počet bodů…

Leave a Reply