Kam nemůže čert, nasadí upíra. Ženám se překroucením tohoto přísloví omlouváme, ale v tomto článku hlavní roli hrát nebudou, pokud nemají tesáky, řezáky, nebo protézy proklatě špičatý. Zdá se, že upíři jsou vděčným tématem dění kolem nás, snad jen kromě politiky, protože v tomto oboru vysávání ostatních nemohou lidem konkurovat.

Co však dnešní generaci láká na bytostech, které byly v minulosti obávané a zatracované. Vždycky jsem si myslel, že zdravý a bělostný chrup bez potřeby dentisty a noční život. Nejlepší je se ale zeptat těch, kteří mají k upírům blíže, aby nám celou problematiku osvětlili. Vynecháme tedy důvody jako hezký upíří herec nebo herečka, byť musím uznat, že to je velké procento důvodů. Mnozí se shodují, že důvodem k zájmu o upíry je nejen tajemno, ale také strach, který tyto bytosti vždy vyvolávaly a který lidé v dnešní době využívají i pro svou adrenalinovou zábavu, nebo pro zmírnění strachu z upírů.

Příznivce upíra si zpravidla představíme jako pobledlého nevýrazného mladíka, popřípadě do černého hávu oděnou dívčinu s kamenným výrazem. Opak je pravdou. Fanoušci upírů jsou veselé kopy, jak ostatně potvrdil i cyklus přednášek na festivalu, na kterých byla zpravidla nejen dobrá nálada, ale většinou i smích. Přestože se na jedné z těchto přednášek všichni shodli, že každý je alespoň podle nějakého znaku upír, všichni vypadali jako živí a veselí smrtelníci, takže pravděpodobně je zatím nenavštívil žádný jejich zubatý kamarád. Každopádně Kuchyho probírání knihy Amy Grayové Jak se státi upírem bylo velmi výživné.

Po vydání ságy Twilight nastala taková upíří expanze, že Drákula závistí začal svítit také a Báthory se pokusila otrávit španělskými bio okurkami. Tato sága totiž vnesla do upíří problematiky novinku – hodného upíra. Nutno ještě dodat, že ve vleku oblíbenosti vede upířinu v poslední době skoro každé nakladatelství. Jak dlouho bude tento fenomén  přetrvávat? Záleží na fanoušcích. Nebo spíše na fanynkách.

Redakce ZáBlesku a Kuchward Vycullený alias Kuchy doporučují:

Devět tipů, jak sbalit upíří fanynku

  1. Být upír, není potřeba další specializace.
  2. Tvářit se jako upír. Zde je zapotřebí větší improvizace, jelikož pokud fanynka zjistí, že upír nejste, budete z nemrtvého pravděpodobně záhy mrtvý.
  3. Pokud dojde k bodu 2, snažte se co nejrychleji vyhledat pomoc nejbližšího upíra. Pokud se vám to podaří, postupujte dle bodu 1.
  4. Pokud fanynka nezjistí, že nejste upír, k večeři pravděpodobně dostanete živou srnu, u které po vás bude vyžadovat, abyste jí zakousnul. Návod na nahmatání nejtenčího místa na tepně naleznete v učebnici Myslivcem snadno a rychle.
  5. Pokud jste vegetarián, litujeme, ale zatím jsme neobjevili sójovou srnu. Zkuste vyvolat efekt rajčatovým džusem, jinak dopadnete dle modelové situace, popsané v bodě 2.
  6. Pokud po vás bude fanynka vyžadovat přeměnu na upíra, nepokoušejte se o to. V opačném případě budete pravděpodobně potřebovat občanský průkaz, právníka, a znalost cesty na nejbližší služebnu policie.
  7. Pokud by fanynka získala podezření dle bodu 2, rozbrečte se, v Twilightu to také tak dělají.
  8. Pokud postup dle bodu 7 nebude mít efekt, pravděpodobně dostanete po hlavě omnibusem Twilightu (omnibus – 4 díly) a postupujete dle bodu 2.
  9. Pokud zjistíte, že fanynka je současně upír, gratulujeme, můžete postupovat dle bodu 1.

Speciální obrazový návod na sbalení upíří fanynky

(Vyšlo v ZáBlesku č. 05/2011)