(Vyšlo ve festivalovém zpravodaji ZáBlesk 01/2011.)

Já samozřejmě vím, že Festival fantazie je rodu mužského, a že by tedy titulek měl znít trošičku jinak, ale takhle mi to přijde případnější.

Šestnáct let!

To bývají holky nejhezčí ( a kluci nejbeďarovitější). Tak možná proto.

Město Chotěboř se na jedenáct dní opět stává středoevropským hlavním městem fantastiky. Fanoušci a fanynky fantastické literatury, filmů, comicsů, nadšenci do záhad a do všech možných příbuzných oborů se sjíždí auty, vlaky, autobusy, na kolech ze všech stran. Jenom žádný kosmický člun jsem tu zatím neviděl, ale ty budou nejspíš dobře maskované.

Pro spoustu lidí je to vyvrcholení roku, tady být, potkat spoustu známých, potkat nové přátele…

Někteří z nás, co jsme sem přijeli,  jsou stejně staří jako festival sám. Spousta je jich  starších jen o fous… A pak se sem sjíždí i ti, co už mají těch let víc. Většina z nich se sjíždí až na těch čtyři, pět posledních dní. V tom pozdějším věku se už musí člověk ohlížet i na rodinu, na práci… Je ale fajn, že ti, co přijeli aspoň jednou, se sem rádi vrací. Kdyby jen na chvíli.

Já taky. Kdysi úplnou náhodou jsem dorazil na ten druhý ročník. Bylo hodně možností, tehdy bylo těch conů a akcí pro fanoušky fantastiky dost po celé republice, ale já se vracel sem. Tehdy ještě pod jménem Avalcon tahle akce rozhodně neměla ambice být tím největším setkáním svého druhu ve střední Evropě. To až později.

Už tehdy ale měla, a vlastně spíš organizátoři měli, ambice na to, aby se sem lidi rádi vraceli. A to se jim daří. Letos to sice začíná trochu zamračenou oblohou, ale nepotkal jsem jedinou zamračenou tvář.

Začíná to fajn.

Fantastická Chotěboř je fakt krásná holka. A stejně jako se za šestnáctiletou dívkou otočí skoro každý, věřím, že stejně tak se za letošním už šestnáctiletým Festivalem fantazie každý ohlédne ve vzpomínkách.

Jaroslav Mostecký

 

Komentáře

komentářů

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

Leave a Reply