(Vyšlo ve festivalovém zpravodaji 2/2011.)


Ráda bych se zde věnovala jednomu opomíjenému, avšak velice důležitému tématu, které je neviditelnou součástí festivalového života, a sice samotné úrovni bytí návštěvníků festivalu.


Nic nás nezastaví
Ano, každý z nich je totiž tak trochu (ne-li úplně) masochista se zálibou v sebemrskačství a sníženým pudem sebezáchovy.
Že nevěříte? Dobrá, vezmeme to tedy hned od počátku.
Již samotná cesta na FFko přináší trvalé následky, které vás mohou poznamenat, na celý zbytek života.
Nebezpečí spočívá v naprosto typickém festivalovém předmětu, v krosnách. Bývají často enormní a  mnohonásobně větší, než jejich nositelé, díky čemuž už samotnou cestu můzeme nazvat jako pěkný „challenge“. Naneštěstí nejsme na tento úkon na rozdíl od mravenců a hlemýžďů fyzicky uzpůsobeni. Touha po festivalu je ale nesrovnatelně mocnější než starost o páteř. Co na tom, že se všechny obratle sdrcnou do sebe.
Když přežijete cestu, můžete čelit dalším krásným podivnostem.
(Nebudu tu rozebírat kolorit „typošů“ na které je tu možno narazit, to známe všichni.)


Ffkař tvrdej chleba má
Dalším faktorem je třeba zima a hlad. Obojímu se v případě, že nemáte dost peněz a svršků vystavíte a i když máte peníze,nezávadnost stravy si tím nezaručíte. I ty nejotrlejší likviduje déle jak týden trvající přežvykování hranolek, toustů, párků, buráků a slanných tyčinek.
V drtivé většině případů jíme jako čuňata a opět dobrovolně.
Alkohol je něčím, co nepotřebuje komentář- jeho destruktivní účinky jsou již popsány a velice dobře známy všem.
Spousta z nás se dobrovolně okrádá o spánek a záměrně odsouvá termín odchodu do pelechu, protože TEN film, nebo TU přednášku prostě vidět musí, což ve finále vytváří image, za kterou by se nemusel stydět ani ten nejkrvežíznivější zombík.
Když už si lehnout jdete, můžete doufat, že vám spočinutí na tvrdé zemi polstrované karimatkou vrátí páteř alespoň částečně do původního stavu, což se může hodit, až budete odcházet domů a na scénu zase příjde krosna.
Do té doby je ale třeba vypořádat se ještě například s hygienou, která též probíhá velmi zvláštně.


Šaty dělaj člověka
Někdo má oblečení spoustu, valná část ovšem jen kostým a jeden „civil“, čímž se rozumí oděv standartního typu, ve kterém je radno vyjít ven v případě, že zrovna nepotřebujete budit údiv nebo děsit malé děti a důchodce. Je také vhodný do spacáku, když dáváme zpocený kostým na noc vyvětrat . A tak chodíme dobrých 8 dní nepřetrzitě v jednom kostýmu. A ještě si to užíváme.
Se sprchou se to různí případ od případu, záleží na tom, v kolik hodin chodíte spát a v kolik se probouzíte.
V důsledku nekompatibility spaní s frontou v koupelně se tam jistí jedinci prostě nemají šanci dostat po dobu trvání festivalu, ledaže promluví geny a uplatní se jako frontoví bojovníci.
Jedním z posledních hřebíčků do vaší rakvičky jsou samotné přednášky.
Ne všichni to musí přežít, vzpomeneme-li na Fan Fear Factor, dloooouhé sezení před promítacím plátnem, zapouštění kořenů, ozáření, opruzeniny, bojové sporty a podobné aktivity, protože „sportem ku zdraví a trvalé invaliditě“.
Nehledě na to, že někteří návštěvníci na festival zavítají o francouských holích nebo klidně i se sádrou. I za to jim FFko stojí.


Když ho miluješ, není co řešit
Lámeme si kosti, spíme / nespíme, stravujeme se jako ostudně, nemyjeme se, nedbáme na sebe, ochořujeme a opíjíme se.  A to 11 dní v kuse z toho důvodu, že nikde jinde nenajdeme tolik inspirace a kouzla. Nikde jinde se fikce nestává tak věrohodnou skutečností, málokde je tak uvolněná nálada, tolik možností a inspirace.
I ten nejsociopatičtější asociál si bez problému najde grupu nových přátel, i to nejošklivější stvoření si zde může najít deset partnerů na každý prst a potkat tu správnou existenci.
Proto tu jsme, protože festival netvoří ani tak hmotné a skutečné, jako nehmatatelné a neskutečné. Něco, co jinde nenajdete, a i ta trocha sebedestrucke k tomu prostě patří.
Ffko je náš festival a my ho milujeme.
-vv