Fantasy komiks! To je slovní spojení, které se u nás v dnešní době neslyší dvakrát často. Důvod je zcela prostý: doba přeje superhrdinům, kteří tématicky spadají více do sci-fi. Dobrá, Thor budiž jednou z mála výjimek. Proto je myslím potěšující, když se jednou za čas objeví dílo, které spojuje komiks a fantasy, což jsou dva pojmy, těšící se velké oblibě především mezi náctiletými. A dobrá – i mezi dospělými. Protože milovníky fantastiky nezadrží ani věková hranice.

Dcera čarodějnice Mary – Pellisa – vyhledá starého rytíře Bragona, který býval matčiným otcem. V jeho doprovodu se vydává najít tajemného ptáka času, jehož schopnost chtějí využít k zastavení probuzení prastarého boha temnot Ramora. Při tom musí splnit několik úkolů, během nichž se samozřejmě zapletou do mnoha šarvátek. Tahle dějová linka je střídaná ještě s jednou, v níž zasahuje hlas vypravěče a pomáhá tak dokreslovat atmosféru. S tím, že sám vypravěč na konci vystoupí na světlo.

Příběh odsýpá opravdu rychle. Pořád se něco děje. Oba hrdinové jsou hnáni z dobrodružství do dobrodružství. Což je velká příležitost pro ilustrátora, který se mohl vytáhnout a předvést, co v něm dřímá. Na papíru tak obživne nádherný a rozmanitý svět plný nespoutané fantazie a epiky. Na rovinu – je to to nejlepší, co dílo nabízí. Opravdu. Postavy mi oproti světu nepřišly tak skvělé, ale to berte jako čistě můj pohled. A občas se mi zdálo, že strukturu akce narušuje příliš mnoho dialogů.

Jenže na druhé straně takové věci zase komiksu vytýkat nemůžeme. Jelikož vznikl už v osmdesátých letech, kdy se takové věci prostě nosily. Byla to doba pulpové fantasy, kde se žánry všemožně míchaly. Při čtení jsem si tak vzpomněl třeba na Conana, jehož sám Bragon tak trochu připomíná, akorát je o něco starší. Pellisa ve mně pak díky hřívě rudých vlasů vyvolala asociaci s Rudou Sonjou. Nechybí ani sexuální narážky – hora, na níž sídlí pták času, má podobu mužského pohlavního orgánu a lastura, v níž je uvězněn Ramor, zase připomíná klitoris.

Ne, tohle opravdu nemají na svědomí Američané, ale Francouzi. Konkrétně dvojka Loisel a Le Tendre, kteří komiks tvořili v letech 1983 – 1987. Sestává ze čtyř dílů a k našemu štěstí je nakladatelství Crew vydalo v jednom uceleném svazku. Navíc ve dvou variantách – levnější brožované a dražší v pevné vazbě, což beru jako velké plus pro čtenáře.

Výprava za ptákem času je dílo, jež by nemělo uniknout žádnému pravověrnému milovníkovi bublin. Nabízí všechno, co má správný fantasy komiks mít. A pokud si něco zaslouží nálepku kultovní, pak je to právě tohle. Nemluvě o tom, že finální překvapení vás totálně dostane do kolen.


Výprava za ptákem času /La Quête de L’Oiseau du Temps/

Le Tendre, Serge & Loisel, Régis

Nakladatel: Crew

Překlad: Richard Podaný

Obálka: Régis Loisel

Rok vydání: 2010

Počet stran: 224

Cena: 549 Kč (paperback)/ 789 Kč (hardback)