Argonantus, velký cestovatel, kronikář a hledač starého Umění nám dá možnost nahlédnout do několika příběhů, z jeho zápisků. Ocitneme se v temném středověku okořeněném prvky fantasy.

Bohatý krásný jazyk, kterým nám autor vypráví své zážitky, je tak podmanivý, že nás uvrhne do děje a vystoupit z něj nás nechá až na poslední stránce posledního příběhu. Kromě příjemného slovníku s použitím staročeštiny nám nebude chybět ani napětí. Dalo by se říci, že z příběhů doslova přetéká. Trochu horší už je to s akcí, které je tam už trochu méně, ale když přijde na věc, leckteré akční scény z historických filmů či knih by mohly Ztraceným letopisům závidět.

Což se postav týče, nemohu si stěžovat. Nepůsobí uměle stejně jako jejich dialogy, kterých není v knize moc, což rozhodně není mínusem.

V těch několika příbězích se prostřídá spousta postav, jediný, kdo zůstává, je vypravěč Argonantus a jeho žena Judita, která podporuje cestování kronikáře. Vlastně celá ta jeho postava je působivá a tajemná, je známý všude a přesto ho nikdo nedokáže zařadit k šlechtě či k potulným mnichům.

Čtenář pozná český středověk, kam je většina příběhů usazena. Když budu konkrétnější, jedná se o okolí Prahy. Ale jako zpestření či jako krásný bonus zažijeme s Argonantem Benátky a cestu zpět přes kruté Alpy.

Náhled na České země za vlády Vladislava a dalších je popsán pěkně. Popisy nejsou nikterak dlouhé, a přesto si dokáže snad každý v hlavě utvořit obraz českých luk a lesů, nedobytných pevností. Hodně tomu také pomáhají nám známá místa, která se dožila současné doby, jako příklad mohu uvést Vyšehrad, jež se tyčil hrdě nad Prahou již v době, kdy se děj odehrává.

Co říci nakonec? Snad jen, že tato kniha, ačkoliv krátká je skvělým nástrojem, jak zmizet z tohoto stereotypního světa a ocitnout se v době Křížových výprav, rytířů a knížat.

Ztracené letopisy doporučím nejen milovníkům Českých dějin a fantasy, ale i všem ostatním. Můžete poznat historii zábavným způsobem, dozvědět se něco víc o důležitých mužích naší země a okusit půvabný jazyk, který je spojením staročeských a současných slov.

Název: Ztracené Letopisy
Autor: Argonantus
Nakladatelství: Beletris
2011