Pojďte s námi znovu soutěžit. Tentokrát můžete vyhrát knihu Viriconium od M. John Harrisona, která výrazně ovlivnila autory řadící se k New weird, přestože harrison sám odmítá zařazování k jakémukoli literárnímu hnutí. Tato kniha vznikla sesbíráním všech svazků série, takže se nemusíte bát, že budete muset shánět nějaká pokračování. Vše, co musíte udělat, je odpovědět na naši otázku:


Jak se jmenují jednotlivé části trilogie a kdy vyšly?


Odpovědi jako vždy posílejte na email soutez@mfantasy.cz a do předmětu uveďte heslo „Viriconium“. Nezapomeňte připsat také svou poštovní adresu, abychom věděli, kam vám máme knihu poslat v případě, že vyhrajete. Odpovědi posílejte do úterý 21.6.2011, vítěz bude vylosován následující den.M. John Harrison: Viriconium (Viriconium, 2000)
Laser-books 2011 – edice New weird, svazek 21
brožovaná, překlad Milan Žáček, obálka Edward Miller, 130x200mm, 550 stran

Viriconium od Michaela Johna Harrisona přispělo k rozvoji žánru nekonvenčním spojením science fiction a fantasy již v původním románu Pastelové město (1971). Jako celek předstihla série soudobou fantastiku svým jedinečným stylem, jenž se nebojí sáhnout až k mlhavým okrajům žánru. Příběh sám ukazuje neradostnou budoucnost umírající Země, v níž je město Viriconium pod vládou královny Methvet Nian zobrazeno jako nepřátelským okolím obklopená bašta umírající civilizace. Román byl později doplněn tituly Bouře křídel (1980) a Nestálí bohové (1982). Celá trilogie je dnes plným právem považována za autorovo stěžejní dílo a také za jednu z nejoriginálnějších sérii v historii žánru. Pocit blížícího se konce reality se odráží také v kratších pracích ze souboru Noci Viriconia (1984). Revidované vydání z roku 2000 pak v jednom svazku obsahuje veškeré svazky série a právě tento soubor připravujeme k vydání. Zařazení do edice New Weird rozhodně není náhodné, vždyť autoři jako China Miéville či Kirsten J. Bishopová se na toto dílo často odkazují jako na jeden z nejdůležitějších zdrojů umělecké inspirace. Vzhledem k době vzniku nejde možná o New Weird jako takový, ale právě tohle dílo položilo New Weirdu základy a rozhodně není od věci věnovat mu zvýšenou pozornost.

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

Leave a Reply