Máme tu výsledky soutěže, na které jsem se já osobně opravdu těšil. Konečně se dozvíme nejen, kdo vyhrál knihu Ztracené letopisy, která čtenáře přenese do doby, kdy uprostřed hlubokých lesů vyrůstaly tajemné hrady a bardové zpívali své písně o chrabrých rytířích… ale také zjistíme jak je to s vaší touhou žít v tomto krásném a krutém období. Zde jsou vaše odpovědi.


Pro fanoušky středověku zajímavá otázka. Ano ve středověku bych chtěl žít, ale ! Těch  ,,ale“ je zde opravdu hodně, život středověkého rytíře – jistěže ano. Rolníka ? Mno to už se asi tolik zájemců nenajde. Ono při čtení hrdinských příběhů se krásně představuje… ovšem představa života ve středověké vesničce, kterou zrovna navštívila morová rána, inkvizice či nájezdníci zase tak lákavá není. Život ve světě fantasy, to už je zajímavější otázka, ovšem také život spodiny by moc lidí nelákal.

Opravdu by mě zajímalo, kolik lidí, kteří chtějí žít ve středověku, a tu možnost dostali – kolik z nich by svého rozhodnutí posléze litovalo.

Nemusela bych běhat po úřadech, neotravoval by mne žádný telefon, žádný stres a spěch jako dnes. Na druhou stranu – mor taky nic moc…:-)

Ve středověku bych chtěl žít tak o víkendu, vypnout a odpočinout si od té techniky… Ale trvale asi ne.

Zrovna dnes, při vaření jsem na to myslela, vyzkoušet nejen prostý život, ale ochutnat jak se vařilo ,kořenilo, jak to vonělo, nebo jestli to vonělo, jak pohodlné bylo oblečení, ale toto by mi stačilo akorát tak možná na 2 dny na zkoušku.

V té době lidé bojovali za svoje ideály a byli ochotni pro ně i zemřít. Dnes se toto již příliš nenosí. Hlavě to ale byla doba formování moderní civilizace. Život byl krutý, ale v mnohých ohledech fér. Práceschopní lidé, kteří se o sebe nedokázali postarat, byli ponecháni svému osudu místo toho, aby se o ně stát staral.

Bude to znieť málo fantasticky, ale zrejme preto, že sa v tom období rodili tie najúžasnejšie literárne pamiatky vôbec. A započúvať sa do neuveriteľného príbehu, ktorý sa vám prednáša podmanivým hlasom pána rozprávača, môže byť tou najočarujúcejšou vecou, akú vám stredovek môže ponúknuť. Teda, okrem princov na čiernych koňoch, Michaela Crichtona a zvrátenej dvornej etikety 🙂

Ve středověku bych chtěl žít, i přestože tehdy platily tvrdé zákony, předsudky a pravidla, neboť atmosféra té doby musí být úžasná a uchvacující. Nedotčená, divoká příroda, jakou už se dnes mnoho vidět nepoštěstí, dokáže člověka potěšit a mnohdy i vylekat. Jen na pár dní bych to rád zažil.

Prečo by som chcela žiť v stredoveku? Pretože študujem históriu a stredovek je časť dejín, ktorá ma fascinuje asi najviac. Tá mentalita ľudí bola síce na biednej úrovni, verili poverám a urieknutiam, ale to je na tom práve to zaujímavé. A na druhej strane bola cirkev, ktorá sa snažila všetky tie povery vyvrátiť a vyhnať z myslí ľudí, no nevedomky ich aj tak šírili ďalej, vďaka neustálym popravám a procesom v mašinérii nazvanej „hon na čarodejnice“. A potom to mučenie a neustále popravy, veď vynaliezavosť ľudí v tomto smere naozaj nemala hraníc. Nie nadarmo má stredovek prívlastok „temný“. A práve kvôli tomu by som v stredoveku chcela žiť, aj keď možno trochu zvláštne, ale nie na strane kráľov, prepychových hostín, chránená pevnosťami, ale na strane obyčajných ľudí, ktorí sa len snažili prežiť do druhého dňa, báli sa, že ich uriekne suseda, ktorá chová mačku, alebo že oni sami odvisnú za niečo, čo nespáchali.

Nechtěla bych žít ve středověku. Upálili by mě za čarodějnictví 🙂


Tolik z vašich odpovědí. Tím šťastným, který tentokrát získává knihu od nakladatelství Beletris, se stává Vojtěch Bill! Už podruhé, jestli se nepletu. Takže gratulujeme a přejeme ostatním stejné štěstí, jaké má Vojtěch při našich losováních!

Komentáře

komentářů

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

Leave a Reply