Kniha Inkarceron zaujme již svým názvem, a když se do ní člověk začte, hned je mu jasné, že nejde o zcela tradiční fantasy hemžící se skřítky, elfy a jinou podobnou verbeží. Britský deník The Times ji zvolil nejlepší knihou pro mládež roku 2009 a po jejím dočtení musím souhlasit. Autorkou tohoto díla je Catherin Fisherová, starší dáma s mnoha  fantasy knihami na kontě, jako příklad mohu uvést třeba triologii Skleněná věž.

O čem to vlastně je?

Inkarceron je vězení, obrovský komplex chodeb, labyrintů, místností a sálů. Rostou tam lesy a žijí tam divní živočichové.

Když byla nařízena Doba a ustanoven Protokol, bylo třeba se zbavit vyvrhelů, jako jsou vrazi, lapkové a podobný odpad společnosti. Dveře vězení se zavřely a započal Experiment.

Mezitím se všude okolo prakticky zastavil čas. Nastolily se časy králů, šlechty a dvořanů. Cesty brázdí kočáry tažené spřežením koní a ženy se oblékají do honosných korzetů a zdobných sukní. Veškerý pokrok a moderní vynálezy se zakázaly. Lidé bydlí v replikách staveb tak dokonalých, že je jejich autentičnost občas dovádí ke vzteku.

Do takových časů jsou zasazeny hlavní postavy. Finn zvaný Hvězdovid, ke kterému prý promlouvá samotný Sapphique. Je vězněm v Inkarceronu, měl to být ráj, ale nestal se jím. Všichni musí být ostražití a opatrní. Naštěstí se může spolehnout na svého přísežného bratra Keira a starého Gildase, syna dávných Sapientů.

Na opačné straně mříží pak žije Claudia, ani ta však nemá život lehký. Zanedlouho se z ní stane královna a její otec, Správce Inkarceronu, se k ní chová víc než odtažitě. I jí však osud dopřál spřízněnou duši, učitele a Sapienta Jareda.

Postavy mi ze začátku moc sympatické nepřišly, ale jak ubíhal děj, našel jsem si své oblíbence. Charaktery postav se drží pevně dané role a prakticky se nemění.  Ačkoliv nejsou vyšperkované k dokonalosti, mají své kouzlo.

Je příjemné opět narazit na styl, kde hlavní hrdinové nejsou klaďasové, každý má své špatné a slabé stránky. I přesto si k nim vytvoříte vztah, vždyť je to přeci okolí, které má vliv na chování jedince. A pokud jsou uvržení do temných, nevlídných a krutých časů v kolektivu vrahů a zlodějů, musí se přizpůsobit. Jde jim o jejich vlastní život.

Děj je temný a pochmurný, padá na čtenáře jako stín. Správně zvolená slova a dokreslování prostředí pomocí útržkovitých informací nutí čtenáře představovat si to nepříjemné prostředí, ten nepovedený Experiment, kde se ráj proměnil v horoucí peklo.

Stránky ubíhají svižně, díky rychlým přechodům z klidu do odstavců nabitých akcí a napětím. I když si čtenář tvoří vizi konce, vždy nastane něco, co mu jeho předpověď změní či zkazí. Ať už je to nečekaná reakce jedné z postav, či vrtoch samotné bytosti zvané Inkarceron, toho krutého živého vězení.

Závěr

Knihu ocení milovníci ponurého fantasy, ze kterého na ně dýchne temná atmosféra, v Inkarceronu autorkou skvěle vytvořená. Ale pevně věřím, že knihu by si mohl přečíst každý fanoušek fantasy a rozšířit si tak obzory o něco nového a zajímavého.

Na podzim letošního roku se čtenáři dočkají i druhého pokračování.