Obyčejná holka v obyčejném městě. Normální rodina. Tedy, je pravda, že zůstali s tátou sami; ale to se přece stává. Ženská, kterou si pak táta našel, je pěkná slepice; jenže i to se dalo čekat. S macechou má člověk problém prostě vždycky! Za takových okolností je normální i to, že se o mámě doma nikdy nemluví.

Čili Kamila žije úplně obyčejně.

Neobyčejné věci se jí stávají, jen když ji nikdo nevidí.

Když se v jejich třídě objeví nový kluk a snaží se ji utáhnout na praštěné duchařské historky, Kamila z toho má nejdřív jenom legraci. Jenže hodně brzy zjistí, že když se ona smála na začátku, naposled a nejlíp se dost možná bude smát někdo jiný. Najednou se zdá, že příběhy z Tajné knihy Šerosvitu, které jí její zvláštní spolužák dal přečíst, toho mají s jejím skrz naskrz normálním životem společného mnohem víc, než by se jí líbilo. Ano – možná dokáže víc, než sama myslela. Ale jak se zdá, právě tím upoutala pozornost někoho, o kom by radši nevěděla nic.

Pokud má odvrátit nebezpečí, které jí hrozí, potřebuje znát odpověď na několik vcelku obyčejných otázek.

Co je zač její matka?

Jaké další příbuzné ještě má, o kterých neměla ponětí?

A pokud její matka není mrtvá… pokud žije v jiném světě a ve skutečnosti není člověk… co je zač sama Kamila?

Tajná kniha Šerosvitu…

… přinesla Kamile odpovědi a vyvolala nové otázky. Ale kromě toho, že je to starobylý spis, dovezený do Čech až z Číny, je Tajná kniha Šerosvitu také sbírka povídek žánru městské fantasy, kterou připravuje k vydání nakladatelství Albatros na 9. května 2011. Povídky se odehrávají napůl v Čechách a napůl v přízračném světě (a trochu taky v Asii). Kromě Kamily a jejích spolužáků vystupují v povídkách také bytosti pohádkové, bytosti hororové, bytosti šílené, bytosti zoufalé, několik magických artefaktů a jedna cedule ochránců přírody.

Povídky napsalo pět českých autorek sci-fi a fantasy – Karolina Francová (to je ta, která kromě fantastiky sepisuje také různá usensení, výzvy a platební rozkazy); Sanča Fülle (která dokáže nejen vést učené disputace v čínštině, ale taky nadávat maďarsky); Vilma Kadlečková (která sice tráví většinu času na planetě Fomalhiwě, ale jakmile začnou odněkud vylézat přízraky, musí být u toho); Lucie Lukačovičová (která je tu přes mýty a legendy a k libovolnému místu dokáže vypátrat odpovídající strašidelnou pověst); a Julie Nováková (která je sice ze všech nejmladší, ale pustila se do psaní s pořádnou vervou a zářezy za vydané povídky a knihy jí na klávesnici počítače utěšeně přibývají).

A především: knížku opatřil pohádkovo-orientálně-přízračnými ilustracemi Jan ‘Stryx’ Dřevíkovský (a pravděpodobně se kvůli tomu napřed do Šerosvitu vypravil a vyfotil si to tam, protože svět přízraků vystihl parádně).


A teď soutěž!

Bez soutěže se samozřejmě neobejdeme! O co se soutěží, to je jasné: o tu tajnou knihu přece! A jak?

Každý týden se někde na internetu (na některém SFF webu, na stránkách autorek, na FB či jinde) objeví nějaká (nepříliš tajná) zpráva o Šerosvitu, ve které se nachází jméno některé postavy z povídek. Stačí zjistit jména alespoň pěti postav (Kamila se taky počítá!) a do 30. dubna je poslat na adresu knihaserosvitu@gmail.com. Ze správných odpovědí vylosujeme výherce, který obdrží Tajnou knihu Šerosvitu s podpisy celého autorského týmu. O výsledcích soutěže budeme informovat jak zde, tak na stránkách Šerosvitu – www.serosvit.cz.