Zaslaná pošta pojednává o vychytralém podvodníkovi, který je nucen přijmout vedoucí pozici na znovu otevřené poště. Úloha to snadná není, kromě získání důvěry zákazníků musí čelit nepříjemné kletbě…


Snímek oživil z knižní předlohy Terryho Pratchetta málo známý režisér Jon Jones.  Film nebyl točen tak, aby se snažil překonat velkofilmy Pána prstenů a Harryho Pottera. Možná právě proto film na člověka příjemně zapůsobí, žádná velká propagace, žádné neuvěřitelné rozpočty. Příběh je určen pro celou rodinu, i když menší diváci nepochopí některé momenty.

I přes jeho skoro tři hodinovou stopáž se stal perfektním fantasy k odreagování a pobavení. Jak jsem již psal, autorem předlohy je jeden z králů fantastického žánru Terry Pratchett. Proto je všem nejspíše jasné, že děj se odehrává na Zeměploše.

Kniha a film jsou ovšem dvě rozdílné věci. Jelikož jsem četl knihu a později viděl i film, byl jsem částečně zklamán. Opět jsme svědci toho, jak si scénáristi mnoho událostí zkrášlují a vytváří podle sebe. V ději pak chybí polovina vtipných momentů, některé důležitější postavy a dokonce i části velkolepého děje. Nejhorší je po tom to, že si přizpůsobili charaktery postav, což zrovna mně vadilo asi nejvíce.

Vizualizace Zeměplochy je velice dobře provedená, efekty ve filmu nejsou sice nejúžasnější, ale rozhodně neurazí oko náročnějšího diváka.

V hudebním doprovodu jsem pak nenašel snad jediné námitky. Ať už jde hudbu k zobrazení krajiny či dramatické části děje. Vždy skvěle pasuje do daného momentu a perfektně dotváří krásu tohoto úžasného fantasy světa.

Nejdůležitějším místem jsou herecké výkony. Zde vsadil režisér na méně známé tváře, ku příkladu Claire Foy, ale i na tváře známé jako třeba David Suchett či Charles Dance A udělal dobře. Představitelé jednotlivých rolí vdechli všem postavám duši, vdechli do nich život, dali jim uvěřitelnou podobu. Jejich dobré i špatné stránky dokázali zahrát tak věrohodně, že se po krátké chvíli divák vžije do jedné z nich, doslova se objeví na Zeměploše.

Příběh člověka pohltí, dá mu rozumnou zápletku, perfektní děj a pak je tu vždy něco, co drží napětí, co nutí na to koukat dál. Čas se pak mění v prudkou řeku a i přes ony tři hodiny film rychle uteče. A ačkoliv jsou zde i odhadnutelné části děje, mnohdy překvapí ty neočekávané.

Fanoušci knižního autora a fantasy všeobecně se pak dělí na dva tábory. Ti, kteří jsou spokojení nebo potěšení zpracováním, jsou rádi, že příběhy z jejich oblíbeného světa dostanou hranou podobu, jako tomu už bylo u Otce prasátek či Barvy kouzel. A vřele se těší na další filmy z dílny mistra fantastiky. Mezi ty se řadím i já. Na opačné frontě jsou pak tací, co tuto adaptaci bombardují těžkou kritikou. Nejčastěji pak vytýkají onu rozdílnost mezi knihou a filmem. Modlí se, aby raději už nikdo nezkoušel točit další adaptace Pratchettových příběhů.

 

Odkaz na CSFD:

http://www.csfd.cz/film/243168-zaslana-posta/

Odkaz na Imdb:

http://www.imdb.com/title/tt1219817/

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch.

Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj…

Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars.

Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných.

Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan.

Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye.

Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko.

Porotce literární soutěže O Dračí řád.

About The Author

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch. Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj... Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars. Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných. Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan. Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye. Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko. Porotce literární soutěže O Dračí řád.

Leave a Reply