Američané zachraňují svět… už zase.

Ano, je to tak. Co říct a nespoilerovat, když je film nalinkován od začátku až do konce vzorně jako podle pravítka?

Celá planeta čeká s napětím na pád několika meteorů. Jenže, co čert nechtěl…, ukáže se, že se nejedná o žádné meteory, ale sériově vyrobené aliení lodě. Ufoni nelační po našich životech, nechtějí nás zotročit, ani nic podobného. Chtějí nám vycucnout oceány. Tihle hlavonožčí emzáčci totiž fungují kompletně na vodu… A kdo se jim hrdinně postaví? Tušíte správně, mariňáci.

Scénář je hodně jednoduchý, ale to by asi zas tak nevadilo. Film se potýká s jinými (a mnohem horšími) nedostatky.

Divák osobně pozná až neskutečně velkou skupinu zelenáčů, kteří sotva prošli výcvikem, včetně

jejich soukromých životů, jen proto, aby zjistil, že všechny postavy (skutečně do jedné!) jsou naprosto stereotypní. Tři ze čtyř diváků v kině správně odhadli smrt devadesáti procent popravených hrdinů již v prvních deseti minutách (ono to nebylo nijak těžké – sebeobětování se, sebeobětování se a… chvilka napětí… sebeobětování se).

Následně se i sami tvůrci rozhodli, že mají postav nějak moc a během následujících několika minut je značně zredukují, když je pošlou na záchranu několika civilistů. Vy se jen modlíte, aby se hrdinové nepokoušeli říct něco rádoby vtipného anebo se nerozhodli umřít naprosto otřepaným způsobem. Vám na truc udělají obojí…

Od tohoto okamžiku film víc než co jiného připomíná zcela jiný snímek a sice: Černý jestřáb sestřelen. S tím rozdílem, že zde se nestřílejí Somálci, ale mimozemšťané, jejichž chapadélko jsme mohli čas od času zahlédnout. Plížení se ulicemi, ostřelování, snaha dostat pryč raněné a civilisty…, hrdinové se dostávají do naprosto stejných situací, jako kdysi Josh Hartnett a Jason Isaacs. Ústřední herce v tomto případě nahradil Aaron Eckhart a Ramon Rodriguez. Jejich charaktery se však od předchozí dvojice liší asi jako text napsaný přes kopírák od originálu…


Jen se vypovídejte, času dost…

Hrdinové se snaží urychleně dostat z válečné zóny, tlačí je čas… a najednou se zastaví a začnou řešit své osobní spory. Je jasné, že každý si nese s sebou své kostlivce ve skříni, ale vážně je nutné mít jich tolik? Pokud si tvůrci mysleli, že je vhodné udělat z každého hrdiny emočně labilního jedince, pak by měli vážně uvažovat nad tím, jestli mají natáčet něco dalšího.


Kdyby ufoni spíš vycucli ten patos…

Od poloviny filmu až do samého závěru, se hrdinové brodí až po kolena v patosu (chvílemi jsem měla pocit, že se v něm utopí). Nemám nic proti hrdinským skutkům ani sebeobětování se, ale pokud jich je v dvouhodinovém snímku tolik, že i známí superhrdinové se musí cítit zahanbeně, je to na pováženou. Sliby důvěry (my vás v tom nenecháme), sliby umírajícím hrdinům, výhružky alienům a patriotismus až za hrob (doslova), to jsou páky, kterými se vás tvůrci pokoušejí přimět soucítit s postavami, ale nedaří se jim to. Když je každý z nich hrdinou s velkým H, začne vás to k smrti nudit. Tvůrci zřejmě nikdy neslyšeli o tom, že méně je někdy více.

Po vizuální stránce to není tak špatné. Triky jsou slušné a hořící  město vypadá opravdu dobře. Ovšem po hodině sledování  umělecky roztřesených záběrů kamery jsem měla sto chutí jít někam  napsat kameramanovi, ať si dá příště před šichtou panáka, aby se tak  neklepal. Herecké výkony bohužel nic moc. Aaron Eckhart se sice  drží, ale s dialogy, které mu někdo vymyslel, toho moc nenadělá.  Ovšem Ramon Rodriguez podal rozhodně lepší výkon, než  v pokračování Transformers: Pomsta poražených, kde jen pobíhal,  máchal rukama a dožadoval se záchrany zvenčí. A hudba… Pokus  o jistou epičnost by tu byl, ale když nepociťujete něco epického v ději,  těžko to zachrání hudba. Některé momenty mi až nezdravě připomínaly motivy z již jednou zmíněného snímku Transformers či z filmu Inception, ale Steve Jablonsky ani Hans Zimmer pod tím rozhodně podepsáni nejsou.

Závěrem… Snaha byla, ale jak je vidět, občas ani snaha nestačí. Obzvlášť pokud spoléháte na to, že jsou všichni unešení z amerických hvězd a pruhů. Radila bych nesnažit se dělat z lidí hrdiny násilím, to musí jaksi vyplynout z děje, což se zde opravdu nepovedlo.

Pokud byste na tento film chtěli jít, věnujte ty peníze raději na něco užitečnějšího. Ony sály na tomto promítání nezejí prázdnotou proto, že by film běžel v kinech nějak dlouho…

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...

Leave a Reply