Priliv temnoty - obalkaDlouhé čtyři roky bojovalo nakladatelství Fantom Print o licence k překladu dalších titulů z prostředí počítačových her firmy Blizzard Entertainment. Od úspěšné bitvy uplynul rok a po Zrodu Hordy a Arthasovi nás čeká již třetí „nové“ dobrodružství ze světa Warcraftu. Zároveň je tato kniha warcraftím debutem jak autora Aarona Rosenberga, tak překladatelů Lukáše a Marie Balabánových. Jak si všichni poradili s Přílivem temnoty?

U malého rybářského městečka Southshore kotví flotila přeživších ze země za mořem a přiváží velmi zlé zprávy. Zatímco Stormwind leží v troskách, na severní království Lordaeronu se řítí orkská Horda s cílem obsadit celý kontinent. Podaří se vládcům sjednotit své síly pod jednu armádu a ubránit se ničemným nájezdníkům? Nebo se orkové dočkají nové země, kterou mohou drancovat a ničit démonickou magií? A jsou opravdu všichni tak loajální novému náčelníkovi?

Na Příliv temnoty jsem se velmi těšil, ale po přečtení mi došlo, že zrovna nejvhodnější osobou jsem nebyl. Jako fanoušek původního Warcraftu i současného World of Warcraft znám historii tohoto světa velmi dobře. Avšak ani ne ze strategie z roku 1995 Warcraft II: Tides of Darkness, jejíž události kniha popisuje, a u které jsem také strávil dost času, jako spíš z oficiální historie vydané Blizzardem k původnímu World of Warcraft. Nemohu tedy posoudit, jak moc je kniha předvídatelná. Když obsah už znám dlouho dopředu, tak pouze čekám, kdy se určité přelomové události stanou.

Protože jste však ve hře mohli hrát jak za Alianci, tak za Hordu, obsahovala dva různé příběhy. Příliv temnoty kombinuje oba, ale zvítězit může jen jeden. V knize převládá ten alianční, a i když díky pravidelnému střídání kapitol se podíváte i do řad Hordy, stejně budete fandit Alianci. Aby taky ne, Horda je v první i druhé válce agresorem se vším, co k tomu patří. Na scénu také přicházejí postavy, které jsou ze hry známé až z datadisku Beyond the Dark Portal (na jejíž knižní verzi se také můžeme těšit, tentokrát pomůže Rosenbergovi osvědčená Christie Golden). Potvrzuje se mi pravidlo, že kromě her dělá Blizzard na výbornou ještě jednu věc. Přepisuje minulost. Kam se hrabe Orwell, to se nedá srovnat (na druhou stranu Blizz má na tohle právo). Bohužel Příliv Temnoty nedosahuje ani zdaleka kvalit titulů jako Poslední strážce či Vládce Klanů. Troufám si říci, že dokonce i Kruh nenávisti, považovaný hráči za nejslabší knihu série, je o něco lepší čtení. Autor možná dělal, co mohl, problém je, že původní herní příběh je na dnešní dobu poměrně fádní.

K překladu mám větší výtky. Ačkoliv terminologie, které se asi obávala většina fanoušků, je přeložena dobře (podle Fantom Printu měla dvojice k dispozici pověstný slovník pana Netoličky), výhrady mám k rase trollů. V knize je použit tvar trol, což sice vypadá počeštěně, nicméně i čeština používá formu troll. Nemohu najít, jak je to přeloženo ve starších knihách, nicméně tam trollové vystupují jen v malých částech, kdežto zde od začátku do konce. Jindy je přeloženo Burning Steppes jako hořící stepi a v druhé polovině knihy je ponechán originální tvar. V celé knize jsem odhalil čtyři tiskové chyby, povětšinou ve jménech hrdinů, z toho ale stěží dělat vědu při 350 stránkách.

Kniha se čte dobře a rychle ubíhá, jenže pro koho vlastně je? Zdálo by se, že pro skalní fanoušky, jenže ti už tuto historii znají. Jako úvod do světa Warcraftu také moc dobře neslouží, přeci jen je čtenář vržen do rozjetého konfliktu (navíc druhého). V takovém případě bych spíš doporučil Den draka nebo Zrod Hordy. Na druhou stranu opravdový fanoušek si knihu koupí, ať jsou její kvality jakékoliv, jen aby doplnil stylovou knihovničku o chybějící titul. Zvlášť když na ni čekal pět let.

Do světa Warcraftu se podle edičního plánu Fantom Printu vrátíme ještě dvakrát. V již zmíněném Beyond the Dark Portal a také v dlouho očekávaném titulu Noc draka od Richarda A. Knaaka.