Po dnes už dobře známé antologii New Space Opera přichází druhá sbírka NSO 2. Jsou tu opět stejní editoři, G. Dozois a J. Strahan, stejné zaměření „new space opera“, ale tím podobnost končí. Objevuje se totiž 19 zcela jiných autorů. Jednou z odpovědí na otázku „Jak to dopadlo?“ může být udělená cena Locus za nejlepší antologii 2010.

Je to jasné jako facka, ale stejně tak podstatné. Když k této knize budete přistupovat, myslete opravdu na to, že sic jsou tu jedny z nejlepších povídek posledních let z žánru NSO, zároveň také ve většině případů vyžadují určitý „druh a úroveň“ čtenářů. Tím nechci nikoho urazit.

„Druhem“ myšleno, že pokud to chcete číst, tak již název antologie by vám měl něco říkat a dokážete si pod ním něco představit. Hmátnout po svazku jako po něčem, co vypadá pěkně (zvenku), by bylo nejspíše chybou. Pod „úrovní“ si můžete vybavit svůj dosavadní přečtený repertoár knih v této oblasti a stejně tak autorů.

Předešlé dva odstavce si nekladou za cíl Vás vystrašit a odehnat od antologie, ale jen být soukromým doporučením, které by mělo zvýšit prožitek ze samotného čtení. Abyste měli dostatek sil a hlavně chuti otočit více jak 600 stran knihy. Teď aspoň trochu k obsahu.

V prvním příspěvku Utriusque cosmi máme dívku, konec světa a nesmrtelnost. Je vyprávěn ve dvou rovinách a považuji jej za jeden z těch více složitějších a komplikovanějších. O dost příjemnějším čtením je třetí povídka Johna Kessla, jež vykresluje cestu zloděje, kterého skrz vnitřní hlas vede bůh.

Příběh, u kterého jsem mohl vypnout a zároveň se nebát, že bych nic nepochopil, je odlehčující povídka Mika Resnicka, ve které vystupuje hlavní postava, povoláním hrdina (ano hrdina), s “drsným” jménem – Katastrofa Baker. Nad komickým pojetím, slušnou dávkou hlášek a několika bizarními situacemi se pousměje každý. Naopak Cory Doctorow se tváří vážně a nebezpečně, přestože vyústění končí bez krve s velkým povzdechnutím.

Jay Lake, znám svým románem Srdce světa, ukáže trochu neobvyklou Vzpouru mezi svými, kde proti sobě stojí kapitánka lodi a její zástupkyně. Třetím hráčem je vlastní UI lodě, které neví, jak se má zachovat. Čistá systémová kalkulace na odhadnutí, co je vlastně tím nejlepším, nestačí.

Dál mohu zmínit skvostnou romantickou, ale na čtení ne zrovna nejjednodušší, novelu Johna C. Wrighta anebo Skořápku Neala Ashera, kde vystupuje podivuhodná posádka, s podivuhodným nákladem a ještě podivuhodnějším cílem, o kterém řadoví členové nic neví. Nejen zmíněné práce, ale celá antologie je ošetřena pečlivou prací redakce. Navíc Martin Šust se postaral o pěkné autorské profily, v nichž naleznete zejména literární tvorbu a úspěchy autorů.

Připojuji ještě dvě poznámky. Mnohdy bude dost záležet na Vás, čtenářích, zda si z některých povídek odnesete pouze obal a atmosféru studeného nekonečného vesmíru, nebo dokážete „zazoomovat“ na tepající život, kdesi na povrchu nějaké planety či v útrobách lodi. A dále ještě navíc pokračovat analýzou spektra této existence, hledat její smysl a následně paralely. Pak teprve můžete vidět podpovrchovou úroveň díla i možné sdělení autora, který se snaží navlékat dnešní problémy na nitku budoucnosti.

Ani toto snažení však nemusí ve všech případech dosáhnout požadované efektivity. Některé povídky budete prostě těžko louskat. Na další budete muset být v určitém rozpoložení nebo je zkusit nalistovat až za nějaký čas. Na jiných se však svezete skoro jako na tobogánu. Ovšem máte možnost číst povídky v odlišném pořadí, tak ji využijte.

Nechť závěrečný verdikt zní: ať považujete jedničku za lepší než dvojku anebo je tomu právě naopak, jako fanoušek space opery, přesněji new space opery, se máte na co těšit a určitě si tento titul zajistěte do své knihovničky.


Hodnocení: 80%

Obsah:

 • Robert Charles Wilson: Utriusque Cosmi (Utriusque Cosmi)
 • Peter Watts: Ostrov (The Island)
 • John Kessel: Události předcházející Helvetskému obrození (Events Preceding the Helvetican Renaissance)
 • Cory Doctorow: Putování mezi hvězdami (To Go Boldly)
 • John Barnes: Lovec princezen (The Lost Princess Man)
 • Kristine Kathryn Rusch: Zběhnutí (Defect)
 • Jay Lake: Vzpoura mezi svými (To Raise A Mutiny Betwixt Yourselves)
 • Neal Asher: Skořápky (Shell Game)
 • Garth Nix: Načas (Punctuality)
 • Sean Williams: Nevyhnutelnost (Inevitable)
 • Bruce Sterling: Dej se k námořnictvu a uvidíš kus vesmíru (Join The Navy and See the Worlds)
 • Bill Willingham: Nebojácní vesmírní piráti z vnějších prstenců (Fearless Space Pirates of the Outer Rings)
 • John Meaney: Od srdce (From the Heart)
 • Elizabeth Moon: Chameleoni (Chameleons)
 • Tad Williams: Desátá múza (The Tenth Muse)
 • Justina Robson: Třeštivřesk (Cracklegrackle)
 • John Scalzi: Příběh Šibalky (The Tale of the Wicked)
 • Mike Resnick: Katastrofa Baker a chvalozpěv na Leibowitze (Catastrophe Baker and a Canticle for Leibowitz)
 • John C. Wright: Vzdálený konec dějin (The Far End of History)

Dílo: New Space Opera 2 (The New Space Opera 2)
Editoři: Gardner Dozois a Jonathan Strahan
Překlad: Aleš Drobek, Pavel Bakič, Aleš Heinz, Petr Kotrle, Vladimír Lackovič, Karel Makovský, Tadeáš Pelech, Ľudovít Plata, Martin Tilcer, Roman Tilcer, Milan Žáček
Nakladatelství: Laser-books
Redakce: Tomáš Jirkovský, Helena Šebestová, Martin Šust
Obálka: Stephan Martinière
Počet stran: 640
Cena: 369 Kč