Spisovatel Jonáš se chystá napsat knihu Den, kdy nastal konec světa. Její základ má tvořit postava Felixe Hoenikkera, vědce stojícího za vynálezem atomové bomby. Jonáš zjistí, že jeden z jeho synů, Frank, se stal generálmajorem na chudém ostrůvku San Lorenzo kdesi v Karibiku. Jeho cesta za poznáním se stane cestou nejen za novým náboženstvím, ale také cestou za koncem světa v jeho doslovném významu…

Kurt Vonnegut je spisovatel, který proslul svým specifickým stylem, mísícím satiru a science-fiction. Pokud tedy očekáváte, že tato kniha bude ryzím představitelem scifi, pak stojíte u špatných dveří. Kolíbka je především satirou, a to jak na přetechnizovanost moderního světa, tak na rozličná náboženství a další fenomény.

První z nich je strach a zároveň snaha po objevu zbraně, jež dokáže zničit celý svět. Pro atmosféru „studených“ šedesátých let je tento jev typický (vzpomeňme si například na taktéž satirického Kubrickova Dr. Divnolásku), ale i v dnešní době, kdy atomovou zbraní disponuje hned několik států, je k této otázce stále co říct.

Náboženství je další věcí, kterou autor satirizuje. V jeho podání se jedná o Bokononismus, víru San Lorenza, jejímž základním „přikázáním“ je, že všechna náboženství včetně tohoto lžou. Bokononismus nabízí alternativní pohled na svět – tvrdí, že veškeré dění na Zemi není dáno přísnou kauzalitou, ale naopak sumou nepravděpodobných až absurdních náhod. Tato teorie, podpořená samotným dějem knihy, se vysmívá víře v předurčenost a osudovost lidských životů. Jedinou věc, kterou Bokononismus bere alespoň trochu vážně, je snaha o sounáležitost a vzájemné pochopení mezi lidmi.

Asi je vám už teď jasné, že dynamický děj plný akce toto dílo táhnout nebude (což ovšem neznamená, že se v knize nic neděje). Těžiště knihy spočívá jinde, a to především v myšlenkové plnosti a propracovanosti. Na druhou stranu, v tomto případě to rozhodně není nevýhodou. Naopak, bavit se budete skvěle, což vám zaručí autorův ironický (občas i sebeironický) styl a pořádná dávka humoru od laskavého až po ten nejčernější.

Kromě hlavního hrdiny se samozřejmě setkáte i s dalšími specifickými postavami, například kompletní rodinkou Felixe Hoenikkera. Ačkoliv jsou jejich charaktery přizpůsobeny především zájmu celku a jejich význam naplno zazáří až z kontextu, předpokládám, že si je zapamatujete. Zezačátku sice budou působit směšně nerealisticky, ale nakonec vám budou připomínat sousedy a známé a vy pochopíte, jak blízko mají k životu.

Myslím, že každý z nás, byť sebezapálenější milovník fantasy a scifi, má občas potřebu sáhnout po něčem trošku jiném. Nicméně, pokud se scifi nechcete tak úplně vzdalovat a přitom máte chuť na něco přemýšlivějšího, ale přitom zábavného, nemůžete s Kolíbkou udělat chybu. Tato léty prověřená a stále oblíbená klasika vás bezpochyby nadchne.