Soutěž receenzentůAgenta Johna Francise Kováře, zkráceně JFK, a organizaci Kovářů Rovnováhy zná každý, avšak znáte dobře nepřátele Agentury? Zejména toho úhlavního – X-Hawka. Staňte se na chvíli těmi, kteří mají pouze jediného pána a jediný cíl – zničit Agenturu.

Seznamte se – Framon Dotchi – muž ve službách X-Hawka. Vypadá to na slušná jatka, i když v anotaci je poznámka: „…ale přesto se mu nechce pro nového děsivého šéfa zabíjet civilisty…“ Což se v knize projeví.

Hitman je prakticky novela. Odpovídá tomu rozsah (ten však bývá většinou v sérii zhruba stejný), ale tady je to navíc i absence kapitol a jedna ústřední postava v jedné dějové linii. Dobrý, napínavý příběh z pražského prostředí, na jehož konci by se měla objevit mrtvola někoho významného z Agentury. Takhle velmi stručně a ořezaně by se dal vyložit děj v jedné větě. Jeho výstavba se nese v klasickém duchu série JFK. Na začátku máme rozkoukávání ve světě, pak je plnění úkolu a nakonec návrat. Nijak se neodlišuje, nijak nezaostává za jinými díly této  série.

Vyvrcholení mě sice překvapilo, ale trochu jsem očekával, doufal, něco jiného. Tím nemyslím, že by bylo špatné nebo nelogické. Adekvátní k hrdinovu chování to určitě je, ale jako čtenáři  mi to nesplnilo všechna má očekávání. Framon je oddaný X-Hawkovi, ale není to ten pravý nadšenec, ten kdo by plnil vše do posledního slova, ať se stane, co se stane. Jak vidíte, hemží se to tu samým ale a ale. Není to fanatik ani zabiják, ale bojovník – sám se bude v knize nad tímto zamýšlet a řešit to. Úplný závěr, po skončení mise, mi připadá zvláštní, takový nadbytečný dovětek.

Zůstává otázkou, do jaké míry to bylo zamýšlené a do jaké míry hrála či zasahovala (charakteristická) autorská povaha. Nedá se o tom říci, že je to špatné, prostě to je spisovatelský rys, styl. S tím se zas pojí drsné hlášky a v tomto případě i hříčky se jmény. Našel jsem dvě zakuklená jména (máte je taky?), když nepočítám jedno napsané přímo bez obalu. Člověka to potěší i pobaví a osvěží to čtení:)

Kromě hlavní postavy zaujme i postava Slídila, pojmenovaného tak hlavním protagonistou podle jeho postupů. Má totiž velmi dobrý čich, díky kterému dokáže sledovat svou oběť, a uniknout mu je téměř nemožné. Částečně se mi přitom vybavil film Parfém: Příběh vraha. Slídil pracuje sice pro Agenturu, ale zároveň je na ní dosti nezávislý a jedná na vlastní pěst. Podivín, postava zahalená tajemstvím, jistě by nebylo špatné na něj narazit někdy znovu.

Máme před sebou první díl, který nepropadá ani nevystupuje. Uvidíme, zda se z toho nakonec vyklube série prakticky totožná s dosavadní řadou JFK, ve smyslu druhu hrdinů, kteří jsou vesměs dobráci (se samotným JFK se dá bez problémů ztotožnit). Navíc v průběhu svých misí začínají přemýšlet nad úkoly a metodami Agentury. Taky záleží, zda bude jedna hlavní postava na všechna dobrodružství, anebo budeme svět/y pozorovat z pohledů různých nebezpečných zabijáků, nepřemýšlejících, rozhodných, jednajících bez servítek (to bych trochu očekával).

Doporučení: jestli jste fanoušky série Agent JFK, od teď budete i fanoušky druhé série agenta X-Hawka. Čtenáři pana Žambocha by neměli váhat, i když to nepatří mezi to nejlepší, ale je tu jeho typický styl – akce, hrdina, hlášky a dobrá slovní spojení („Sedl jsem si a poháněl jsem vteřinovou ručičku, aby z nekonečna ukrajovala co nejrychleji.“ str. 82). Naopak kdo očekává něco zcela převratného, neočekávaného, opravdu x-hawkovského, zatím se toho nedočká, aspoň ne v plné míře.

Hodnocení: 50%

Dílo: Hitman
Zařazení: Agent X-Hawk 1
Autor: Miroslav Žamboch
Nakladatelství: Triton
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Obálka: Petr Vyoral
Počet stran: 144
Cena: 139 Kč