Václav Pravda

Několik desítek hostů ze světa filmu, literatury, her a vědy připravuje přednášky a besedy pro druhý největší festival fantastiky a her v ČR, který proběhne 3. – 6. února v Modré škole, Kupeckého 576, Praha Háje. Tomáš Krejčí seznámí s chystaným filmem Poslední z Aporveru a s plány na Válku s mloky a Kruanova dobrodružství. Desítky spisovatelů fantastiky uvedou své přednášky a besedy.

Dalšími hosty PragoFFestu jsou legendy komiksu a časopisu ABC Václav Šorel a Vlastislav Toman, popovídají o své spolupráci a začátcích komiksu.

Spisovatel, scénárista, herec, publicista a redaktor Otomar Dvořák uvádí přednášku Ďábel na řetězu, o českém Merlinovi.

Legendy předlistopadové i současné fantastiky František Novotný, Jan Poláček, Josef Pecinovský a Jiří W. Procházka budou besedovat o rozdílech tvorby nyní a před 30 lety. Několik desítek dalších zkušených i začínajících autorů, redaktorů a nakladatelů bude besedovat či přednášet na konkrétní témata. Vlado Ríša s Jaroslavem Jiranem představí časopis XB-1. Programu se účastní Jan Kovanic, Jan Kotouč, Martin D. Antonín, Leoš Kyša, Míla Linc, ale nově na našich conech i Zdeněk Žemlička, Antonín Thurnwald, Leonard Medek. A řada dalších autorů a autorek se zúčastní bez vlastních přednášek a besed.

Autorky zastupují například Karolína Francová, Vilma Kadlečková, Petra Neomillnerová, Julie Nováková, Jenny Nowak a Františka Vrbenská. Úplně poprvé se představí Veronika Válková (Adam Andres – Wetemaa).

Zúčastní se i překladatel cyklu Úžasná Zeměplocha Jan Kantůrek a další známí překladatelé fantastiky (Pavel Weigel, Richard Podaný, Robert Tschorn, Robert Pilch, …). Výtvarníci jsou zastoupeni Milanem Fibigerem, Lubomírem Kupčíkem a Karlem Zemanem, bude je zpovídat redaktor Martin Šust. Tomáš Kučerovský a Jana Šouflová mají samostatný pořad.


Určitě jsme ještě na někoho zapomněli, omlouváme se, ale každopádně platí, že už nejméně deset let se v Praze nesešla taková hvězdná sestava spisovatelů, nakladatelů, překladatelů, ilustrátorů a redaktorů fantastiky.

Další hosté budou ze světa vědy. Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc. Parazitolog a evoluční biolog přednášející na Přírodovědecké fakultě UK, autor knihy Zamrzlá evoluce a učebnice Evoluční biologie, neúnavný vědec a popularizátor vědy přijde s přednáškou „Evoluce skončila, zapomeňte“. Doc. Zdeněk Kratochvíl, Dr. je český filosof zaměřený zejména na antickou filosofii a filosofii a dějiny přírodních věd. RNDr. Lubor Lejček, DrSc. působí ve Fyzikálním ústavu Akademie věd jako fyzik, odborník především na problematiku kapalných krystalů. A lze jmenovat několik dalších vědců a odborníků v různých oborech.


Pro mladší účastníky připravují bohatý přednáškový program známí hráči a redaktoři počítačových her – Jaroslav Faltus, Marek Tvrdý, Zdeněk Vilušínský, Jan Vaněček a další. Rovněž známé osobnosti ze světů her na hrdiny – RPG a larpů připravují čtyřdenní program běžící dokonce ve třech místnostech zároveň.


[box]PragoFFest = Pragocon + GameFFest. PragoFFest je druhé největší setkání příznivců her a fantastiky v České republice. Pragocon je setkání fanoušků fantastiky, které existuje již od roku 1997 a scházejí se na něm fanoušci her na hrdiny, filmů, seriálů, literatury, anime a podobně. GameFFest je velká a pestrá herna počítačových, konzolových, deskových, hudebních, karetních, figurkových a dalších her. Program GameFFestu se odehrává v přízemí budovy a je dostupný s velmi nízkým vstupným, program Pragoconu probíhá v dalších poschodích. PragoFFest vznikl převzetím Pragoconu od původních pořadatelů a jeho rozvojem a rozšířením i o další program. 15. ročník připravil řadu změn, které opět zkvalitňují organizaci, zvyšují komfort pro účastníky a obohacují program.[/box]


www.pragoffest.cz

www.gameffest.cz

About The Author

Leave a Reply