PragoFFest je povedená čtyřdenní akce pro milovníky fantastiky ve všech podobách – ať už herní, filmové či literární. Jsou to dva festivaly v jednom – Pragocon a GameFFest. Akce probíhala od čtvrtka 3. 2. do neděle 6. 2. Já jsem se tam dostala až v pátek. S radostí jsem seznala, že s prodejem vstupenek nebyl takový problém jako na FF Speciál 2010, ale možná to bylo jen tím, že člověk už je na stránkách zaregistrovaný a nemusí si tak zdlouhavě zakládat účet a poté se ještě přihlašovat.

Ve vestibulu bylo hned několik stánků s knihami, sbírkovými předměty a plackami. Chvíli mi trvalo, než jsem se rozkoukala a všude všechno prošmejdila. Překvapilo mě, jak je tam prázdno. Sem tam člověk mohl zahlédnout mihnout se nějakou blíže nespecifikovanou osobu. Velice rychle jsem zjistila, proč tomu tak je. Zároveň probíhal GameFFest a většina návštěvníků toho dne byla v herně, v níž se proměnila velká tělocvična školy, kde se PragoFFest konal. Zde bylo možné vyzkoušet si snad vše, po čem vaše hráčské srdce touží:

Playstation 3; závodní trenažér s hrou Grand Turismo 5; xbox 360; hudební trenažéry; pohybový snímač Kinect (xbox360); pohybový ovladač Move (ps3) plus samozřejmě nesměly chybět ani stolní hry a netrpělivě očekávané novinky ze světa počítačových her – Dragon Age II, The Sims – Medieval, čerstvě vydaná hra Dead Space 2 a další (uff, snad jsem na nic nezapomněla). Já sama jsem si vyzkoušela během dne několik stolních her (jednu jsem si i zakoupila – byly na ně příjemné slevy), pohybový snímač a demo Dragon Age II, které k mému zklamání nechodilo zrovna plynule. Ve všech hrách se po dobu celého festivalu konaly turnaje o hodnotné ceny. Nesmím zapomenout ani na jednu místnost vyhrazenou v patře pro hráče RPG her (Dračí doupě).

Přednášky běžely od rána v několika různě zaměřených pásmech. Nesměly tu samozřejmě chybět osvědčené kulty, jako jsou Star Wars, Harry Potter, Star Trek, Simpsonovi… Dále zde měla svůj program Pevnost. Možné bylo navštívit i pásmo historie, soundtracků, upírské tematiky a také mnoho přednášek pro fanoušky japonské kultury (je libo nechat si udělat účes po vzoru lolitek?), o čítárně mang, kterých jste si mohli zapůjčit nepřeberné množství, ani nemluvě. Já sama vyhledávala přednášky zaměřené spíše na literaturu a psaní.

Pokud jste se potřebovali občerstvit, byla zde tradiční čajoFFna a buFFet. Přiznám se, že z čajovny jsem byla rozmrzelá – chytla jsem zrovna špatnou obsluhu a ještě horší kafe (tedy alespoň v zájmu ostatních doufám, že to byla náhoda).

V sobotu se můj dojem zlepšil. Bylo tu mnohem více návštěvníků (není se co divit, konečně víkend) a na rozdíl od FFS zde byla spousta kostýmů. Postupně jsem tak potkala snad všechny postavy ze Star Wars, včetně úžasně chlupatého Žvejkala, pár Sférochodců z Magic the Gathering či hrdiny z Battlestar Galactica. I program se náhle zdál nabitější a pár přednášek, které mě zajímaly, se mi časově krylo. Poslechla jsem si například povídání o smrti hrdinů v příbězích od Františky Vrbenské s poetickým názvem Ta krysa má otrávené zuby!, Umění vyprávět od Jany Maksoudové, debatu o skvělém rozhovoru v Pevnosti se spisovatelem Danem Simmonsem pod názvem Jak ulovit Dana Simmonse a sem tam jsem se koukla očkem na nějakou prezentaci hry jako Dragon Age II nebo The Sims – Medieval.

Kromě přednášek a hraní jste mohli shlédnout pár dílů Futuramy a několik anime či jiných filmů. Kdo chtěl, mohl si společně se vstupenkou koupit i lístky do tomboly a soutěžit tak o zajímavé ceny – namátkou například o stolní hru Arkham horror nebo již zmiňovanou novinku na poli počítačových her – Dead Space 2 (pokud by to někoho zajímalo, já ani moji přátelé jsme nic nevyhráli). Ke konci všeho dění nesměly samozřejmě chybět různé slevy ve stáncích, bohužel kromě knih…

Musím říct, že v závěru jsem byla s akcí velice spokojena a odcházela jsem s pocitem, že se zase příště musím někam vypravit…