Indiana Jones: Omnibus

Volume 1

Je zpátky! Přesně to se mi chtělo řvát, když jsem na obálce spatřil zachmuřeného hrdinu v bundě, s kloboukem na hlavě a nezbytným bičem v ruce, který dokáže používat nejen svůj vytříbený intelekt, ale i pěsti a pro říznou hlášku taky nechodí daleko. Největší dobrodruh a archeolog, kterého kdy Země nosila na ramenou, se vrací. Že ještě stále nevíte, o kom je řeč? No, přece o profesoru Henry Jonesovi… Indiana Jonesovi!


Co? Kde? Nikde jsem neslyšel o dalším filmu! Co to na nás šijí za boudu?! Ano, Indiana Jones je zpátky. Jenže tentokrát si to jeho fanoušci budou muset namířit ne do kina, ale do knihkupectví, kde už se nějaký den vyhřívá… KOMIKS. Ano, čtete správně. Indiana Jones se tentokrát vrací na stránkách komiksu. Pořádně tlustého komiksu, abych byl přesný, který obsahuje tři příběhy.

Na začátek si dovolím říct pár slov o vzniku této kultovní postavy. Přeci jen ne každý o ní slyšel. Všechno začalo kdysi dávno, když se sešli dvě budoucí režisérské ikony Steven Spielberg a George Lucas na společné dovolené. Oba už za sebou měli první úspěchy v podobě snímků Čelisti a Nová naděje (čtvrtý díl Star Wars). Takhle se spolu jednou procházeli po pláži a Spielberg svému kolegovi sdělil, že by rád natočil bondovku, ale že prý ho studio pokaždé odmítne. A právě tehdy mu Lucas sdělil: „Vím o mnohem lepší postavě.“ Steven Spielberg byl opravdu nadšený. Slovo dalo slovo, zařídilo se všechno potřebné a v roce 1981 do kin vpadl Indiana Jones s tváří Harrisona Forda, aby pátral po mystické Arše úmluvy. Diváci byli nadšeni a další pokračování, skládající hlubokou poklonu a hold starým pulpovým a dobrodružným filmům, byla nevyhnutelná. Ostatně to poslední – Království křišťálové lebky, jsme si mohli vychutnat v roce 2008.

A právě onu zmíněnou poctu starým dobrodružným snímkům se podařilo vyvoleným scénáristům a ilustrátorům přenést do komiksu, který před nedávnem vydalo nakladatelství BB art. Při čtení budete mít občas pocit, jako byste se dívali na další film. Není se čemu divit, protože příběhy obsahují úplně stejný náboj, nadsázku, gradaci, vtip, magickou esenci dobrodružství a další prvky, které se v příbězích o Jonesovi snoubí.

O čemž se přesvědčíme hned v prvním příběhu Indiana Jones a osud Atlantidy. Jedná se sice o komiksovou adaptaci hry, ale to vůbec nevadí. Rozkoš a radost z vyprávění si užijete na maximum, protože epizoda je jedna velká zběsilá jízda s nácky za zády a krásnou dámou po boku. Nezbude vám než rychle otáčet stránky, protože tohle dobrodružství budete do slova a do písmene prožívat. Při čemž se dozvíte, jací ti obyvatelé Atlantidy vlastně byli.

Podobný zážitek se bude opakovat i u příběhu číslo 2 – Bouře v orientu. Tentokrát vás čeká atmosféra podobná Chrámu zkázy (druhý filmový díl Indiany Jonese) a pátrání po ztraceném Buddhově svitku. K Jonesovi a jeho společnici Sophii se připojuje chlapec Khamal, obdařený jakýmsi šestým smyslem a hromadou nožů pod oblečením, které umí včas a hlavně efektivně využít. V nejednom fanouškovi jistě vyvolá vzpomínku na kluka jménem Kraťas, s nímž jsme se mohli setkat právě v Chrámu zkázy. Kouzlo orientu je pak podtrženo půtkami mezi vládou a skupinou rebelů, jimž velí tajemná Hadí dáma, v níž se snoubí krása s vražedností. A Němce v roli protivníků vystřídají Japonci, kteří jsou stejně zákeřní a nebezpeční.

Jako poslední přichází epizoda Indiana Jones a zlaté paže. Oproti předchozím dvěma je hodně slabá a to jak po stránce scénáře, tak kresby. Příběh už nemá ten správný drajf a nebude vás už tolik brát. A ilustrace oproti prvním dvěma dílům hodně pokulhává, takže si budete přát dostat se na konec.

Jenže na druhé straně tuhle malou vadu na kráse komiksu odpustíte. I s ní se totiž pořád jedná o starého dobrého Indyho, který se tentokrát transformoval do podoby komiksu v noblesním vydání s pevnou vazbou. Při jeho čtení se vrátíte do klukovských let, kdy jste si pořád dokola pouštěli Dobyvatele ztracené archy. Zase na vás dopadne stín nostalgie a vaše srdce se roztlučou nad malebnou atmosférou dobrodružství a retro prostředí. A vaše první slova po dočtení budou znít: Chci další díl!

Indiana Jones 1

/Indiana Jones Omnibus vol. 1/

Dan Barry

Vydal: BB art

Překlad: Michaela Macková

Stran: 352

Vazba: vázaná

Cena: 890 Kč


Martin Stručovský