Další z mnoha možností pro začínající autory, kteří se chtějí zviditelnit, je nová nezávislá mezinárodní literární soutěž s názvem Fantastická povídka 2011, která si klade za cíl nalézt nové tváře české a slovenské sci-fi, fantasy či hororové scény. Její zahájení bylo oznámeno 1. února 2011 a uzávěrka soutěže je 31. července. Do poroty zasednou známé tváře české a slovenské fantastiky, nejlepší povídku ale vyberou sami čtenáři.

Soutěžit mohou povídky psané v českém nebo slovenském jazyce o maximální délce 9 tisíc znaků včetně mezer (5 normostran) prostřednictvím oficiálních stránek soutěže www.fantastickapovidka.cz. Soutěž má objevit  skutečně nové tváře české a slovenské sci-fi, fantasy či hororové literatury. Nesmí se jí totiž zúčastnit ten, kdo už například vydal román. „Druhým zásadním rysem je to, že soutěž nechce představovat nová objevená jména jen komunitě fanoušků fantastiky, ale široké veřejnosti a propagovat tak samotnou fantastiku v Česku a na Slovensku,“ sdělil administrátor soutěže Martin Peška.

Boj o nejlepší umístění proběhne ve dvou kolech. V prvním kole vybere několik finalistů porota, v druhém, které proběhne v září, zvolí absolutního vítěze sami čtenáři. Vítězná povídka bude přepracována do rozhlasové podoby a vysílána na okruhu Českého rozhlasu Leonardo. Z nejlepších prací bude sestaven e-sborník.

Jako první by se měli dozvědět jméno vítěze návštěvníci Podzimního knižního veletrhu 22. října v Havlíčkově Brodě na slavnostním vyhlášení Fantastické povídky 2011.

Odborná porota

Františka Vrbenská, spisovatelka

Lívia Hlavačková, spisovatelka

Míla Linc, spisovatel, externí spolupracovník několika magazínů o fantastice

Jiří Walker Procházka, spisovatel

Vlado Ríša, spisovatel, šéfredaktor časopisu XB-1 (dříve Ikarie)

Alžběta Lexová, editorka rubriky Hry a fantastika magazínu Topzine.cz

Lukáš Vaníček, lektor tvůrčího psaní, externí redaktor několika magazínů o fantastice

Jakub Ehrenberger, redaktor a překladatel zodpovědný za projekt Online povídky na Topzine.cz

Oldřich Roun z nakladatelství Argo

Ivan Pullman, publicista, externí spolupracovník časopisu Fantázia a editor sborníku Ceny Fantázie

Harmonogram soutěže

Ohlášení soutěže:                                          1. února 2011

Uzávěrka přihlášek:                                     31. 7. 2011

Vyhlášení finalistů porotou:                    31. 8. 3011

Hlasování veřejnosti:                                 1. 9. – 30. 9. 2011

Vyhlášení vítězů:                                         22. 10. 2011

Ceny za 1. místo

 • Modrásek (Karel Jerie)

  S vítězem publikován rozhovor na magazínu Topzine.cz. Současně bude vítěz představen fanouškovské základně prostřednictvím stránky Sci-fi, fantasy a horor.

 • Povídka bude publikována v titulech vybraných mediálních partnerů soutěže a v e-sborníku.
 • Povídka bude upravena do audiopodoby a následně odvysílání v rámci pořadu Nula-jednička v programu rádia ČRo Leonardo.
 • Vítěz obdrží litografii Modrásek od Karla Jerie
 • Ceny za 2. a 3. místo
  • Povídka bude publikována v titulech vybraných mediálních partnerů soutěže a v e-sborníku.
  • Povídka bude upravena do audiopodoby a následně odvysílání v rámci pořadu Nula-jednička v programu rádia ČRo Leonardo.

  Podrobná pravidla a další informace naleznete na www.fantastickapovidka.cz či www.facebook.com/fantastickapovidka.

  Ondřej Páleník

  Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
  Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

  About The Author

  Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

  8 komentářů

    • Karel Doležal

     S tímhle názorem souhlasím. Skutečný pisatel vyplodí příběh o jakékoliv délce. Někdy méně znamená více, protože rozkécávací rádoby epiky tady už bylo přespříliš.

    • Ailohwirre

     Souhlasím s oba názory, to každopádně… čím méně stran, tím je to težší, to jo. A zas tolik témat na zpracování v tak krátkém úseku taky není. Ale o to možná jde, taky pravda.

  Leave a Reply