Bratři Grimmové trochu jinak… A nebo ne?

Můžu říci, že je to víc než trochu jinak. Jistá morbidnost a strádání hlavních postav známých pohádkářů se tomuto snímku vyhnula obloukem. Vše je nahrazeno humorem, který žádná z postav neztrácí. Tedy většinou…

Locika se nám v tomto podání nenarodila po pozření salátu, ale po nápoji z květiny, která vyrostla na místě, kam dopadla kapka slunečního svitu (musíte uznat, že tahle verze je poněkud poetičtější). Jenže květina „patřila“ jedné stařeně, která si s její pomocí vracelLocika a Flynna mládí. Není divu, že ji krádež rostliny rozlítila. Uplatnila tedy starý zákon „oko za oko, květina za miminko“ a malou Lociku unesla, zavřela ve věži a vychovávala jako svou vlastní. Tam si děvčátko žilo a nechávalo si narůst dlouhé vlasy, které na sebe vzaly magickou moc sluneční květiny. Až jednoho dne… ji nepřijel zachránit princ. Do její věže se sprostě vloupal Flynn Rychlík – nejvyhlášenější zloděj království. Po řádné pánvičkové domluvě a chameleoní terapii mu Locika skončila na krku…

Nelze říci, že by byl příběh ryze pohádkový, ale rozhodně není naplněn tolika dvojsmysly a narážkami jako třeba Shrek. Pár takových okamžiků se ale najde a nemálo diváků určitě ocení loveckého královského bělouše Maxima a úžasného chameleona Pascala, kteří se postarají o vaše bránice (neptejte se, kde se tam vzal ten chameleon).

Našlo by se tu i pár scén, při nichž dítě vedle mě zatajilo dech – uznání jisté dramatičnosti je na místě…, ale myslím, že to není nic, co byste nečekali. Velkým plusem je, že postavy mají poměrně vyvedené charaktery.

Disney studio se vrací ke své původní tvorbě a to ke tvorbě muzikálových pohádek. Některé motivy jsou příjemné, jiné už tolik ne. Hudba se celkově k filmu hodí, je rozverně pohádková, když pozorujete skotačící Lociku; romantická; trochu smutná, když se hrdinům nedaří, a sem tam i zavání napětím.

K animaci se snad ani vyjadřovat nemusím. Dnešní doba je těmto filmům technologicky nakloněna, takže očekávejte příjemný zážitek pro oči. Přiznám se, že jsem si odpustila 3D projekci, protože po několika posledních filmech, kdy si člověk připlatil nemalé peníze a největší 3D efekt zažil na konci filmu, když běžely závěrečné titulky, jsem o ni ztratila zájem. Myslím, že jediná scéna, která by mohla být ve 3D skutečně pěkná, je vypouštění lampionů, takže svého rozhodnutí nijak nelituji.

Maximus Sečteno podtrženo – vtipu je tam tak akorát, není podáván násilně a množství napětí je na pohádku také ucházející.    Atmosféra a propracované postavy jsou samozřejmostí. Připočteme-li zdařilou animaci a příjemnou hudbu, vychází  nám z toho slušný výsledek… Že příběh není nijak geniálně vypointovaný, není podle mého, vzhledem k žánrovému  zařazení a předloze, nijak velkým záporem. Mě osobně zklamala jediná věc – některé opravdu povedené scény, které  jsme mohli shlédnout v traileru, v samotném filmu chybí.

„Na vlásku“ je snímek, který rozhodně neurazí a milovníky pohádek nadchne. Ovšem náročnějšímu divákovi bych  doporučila vyzkoušet raději něco jiného…