The Queen is dead, long live the Queen!

Drze jsem si dovolil použít slavné historické úsloví, neboť mi připadá trefné.

Ikarie je mrtvá.

Alespoň v té podobě, v jaké vycházela dlouhých dvacet jedna let. Zůstalo úctyhodných dvě stě čtyřicet sedm čísel, spousta hezkých vzpomínek a věříme, že i řada mimořádných čtenářských zážitků. Mladá fronta se rozhodla, že její další vydávání je pro ni neúnosné a zřejmě i nezajímavé, a proto další výrobu zastavila. Bohužel tak rychle, že jsme se ani nemohli se svými věrnými čtenáři rozloučit, nebo jim cokoli jiného sdělit. Přiznávám, že to bylo pro nás stejně velké překvapení, jako pro vás.

Redakce, v původní sestavě – Vlado Ríša, Jaroslav Jiran a Martin Šust, se s tím však nehodlala smířit, a podařilo se jí

najít nového vydavatele. Vzhledem k tomu, že jsme přes veškerou snahu nedostali od původního vydavatele práva na použití původního loga a názvu, museli jsme si najít nové. Kruh se uzavřel, časopis Ikarie byl kdysi pojmenován podle filmu Ikarie XB-1 a dnes si jeho pokračovatel zvolil název XB-1, snad ho na novinových stáncích nepřehlédnete.

Obsah časopisu by však měl zůstat v podstatě stejný: třetinu věnujeme zahraničním povídkám, třetinu povídkám domácích autorů a zbytek publicistice. Míníme i nadále používat ošklivý novinový papír, černobílý tisk, protože si myslíme, že XB-1 je v podstatě takovým přechodem mezi časopisem a knihou a naši čtenáři chtějí především číst a ne si prohlížet obrázky. Alespoň tak se během dlouhých let vyprofilovali čtenářské nároky kladené na původní Ikarii.

Cena by ovšem měla být příznivější než dříve a byla stanovena na 75 Kč při stávajících osmdesáti stranách.

V co nejbližší době bychom rádi spustili internetové stránky, jejichž adresu vám snad už brzy sdělíme. Oproti stránkám časopisu Ikarie bychom na nich rádi komunikovali se čtenáři, nebudou chybět různé aktuality nejen z Čech a Slovenska, ale i ze světa. Snad se na našich stránkách brzy setkáme s vámi všemi.

Doufáme, a tím míním celou redakci a všechny naše přispěvatele, že časopis s názvem XB-1 si najde minimálně stejné množství příznivců, jako měla Ikarie. A titulek tohoto článku vyjadřuje i naše přání, aby si pokračovatelka nejstaršího profesionálního scifistického literárního časopisu u nás, dokázala nejen najít dostatek čtenářů, ale aby to byli stejně věrní čtenáři, jako byli ti, co si kupovali Ikarii po celou dobu její existence.

 

Za redakci

Vlado Ríša, šéfredaktor

 

Pozn. Pokud časopis po 5. prosinci, kdy vychází číslo 12/2010, neseženete v okolí svého bydliště a máte o něj zájem, napište nám na adresu predplatne@casopisxb1.cz a my vám číslo pošleme poštou na dobírku. Právě tak je na tomto mailu možné objednat si předplatné na příští rok. Předplatné bude stát 64 Kč za jedno číslo včetně poštovného.

Marcus

About The Author

Leave a Reply