Už to všichni dobře známe. Snad každý rok to vypadá, že probíhající Festival fantazie Speciál bude tím posledním. Letos však nejde o zvěsti typu „příště FFS nebude“, kterých tu už v minulých letech bylo hodně. Tentokrát je tu obměna: organizátor conu Václav Pravda se nechal slyšet, že příští FFS nebude takový, jak ho známe. Bude kratší a zeštíhlený. Tento Speciál tedy byl pravděpodobně poslední v té podobě, jak ho známe. Všichni skalní fandové FF a FFS se teď zřejmě budou muset smířit s tím, že podzimní festival v Chotěboři se smrskne do čtyř dní.

Nezbývá než doufat, že tato změna přinese v kratším čase nabitější program a odstranění „mrtvé váhy“ a neodradí moc fanoušků od cesty do Chotěboře. Zatím nikdo neví, jaké bude mít změna následky. Klidně by se mohlo stát, že lidé přestanou na FFS jezdit, pokud už nebude nabízet to, co doposud.

Jak plyne čas v Chotěboři a co by dělala Chotěboř bez FF

Byli jste na FF nebo FFS? A vraceli jste se domů s pocitem, že ten čas nějak rychle uběhl? Nejste sami. Vypadá to, že Festivaly fantazie vytvářejí nějakou zvláštní časovou skulinu, kterou propadnete, jakmile vkročíte do areálu festivalu. Nejspíš to mají na svědomí scifisté. Kdo ví, co v těch svých vesmírných lodích vytvářejí.

V Chotěboři utíká čas příšerně rychle, a to i přesto, že místní hodiny na věži ukazují v jednom kuse tři čtvrtě na dvanáct. Kdyby zde nebyly každý rok Festivaly fantazie, dovolím si tvrdit, že by měly ty hodiny pravdu. V Chotěboři by se čas asi opravdu zastavil. Snad tedy Chotěboř nepřijde v budoucích letech o FFS úplně.